środa, 3 lipca 2024

Wakacje w wersji online i inne propozycje


Od ponad 10 lat Wirtualna Kultura wakacje spędza we Wrocławiu - jego mury opuszcza najwyżej na dwa tygodnie. Dzięki koleżankom, a dokładnie mówiąc dzięki zdjęciom, które one jej przysyłają, wędruje po świecie. Dzisiaj po greckiej wyspie Samos dzięki Jasi (kliknijcie na zdjęcia):

Leżąc na wersalce wspina się w góry, żeby wejść do jaskini Pitagorasa, obejrzeć jego wodospady i tunel. W realu nie zdecydowałaby się na to. Sami się przekonajcie, dlaczego. Na szczęście na filmie jest - tak jak na zdjęciach od Jasi - słynna Uliczka Błękitna w mieście Pitagoria.   


Po zwiedzeniu wyspy Samos Wirtualna Kultura zdecydowała się na podcast, jak pisać o architekturze - nowa propozycja Muzeum Architektury,   
Jest to rozmowa z  Agatą Gabiś, Grzegorzem Piątkiem i Filipem Springerem. Ciekawy pomysł, by o tym samym rozmawiać niezależnie z trzema pisarzami (kliknijcie: Tłumy. Agata Gabiś, Grzegorz Piątek, Filip Springer):

"Zapraszamy do odsłuchania audycji „Tłumy” – pierwszego z cyklu podcastów, w którym opowiadamy o najważniejszych książkach poświęconych architekturze.
Agata Gabiś, Grzegorz Piątek, Filip Springer – co łączy trójkę naszych rozmówców? Naszym zdaniem, napisane przez nich książki otworzyły nowy rozdział w literaturze poświęconej architekturze. To dzięki ich pracy, z niszy zarezerwowanej dla ekspertów i badaczy, architektura wkroczyła do wydawniczego i czytelniczego mainstreamu. Jak pisać o architekturze, by porywać tłumy? Posłuchajcie!

W audycji przygotowanej przez Agnieszkę Rasmus-Zgorzelską i Petera Łyczkowskiego (Radio Architektura) rozmawiamy o książkach, które nierzadko stały się pretekstem do szerszej dyskusji o zmianach systemowych, kulturowych i społecznych. 
  • „Żle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” i „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” Filipa Springera, 
  • „Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970” Agaty Gabiś 
  • oraz „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1948” Grzegorza Piątka 
– kto z nas nie zna choć jednego tych tytułów? Mamy nadzieję, że niniejsza audycja zachęci Was, by sięgnąć po kolejne pozycje (nie tylko) tych autorów!"


Są jeszcze inne propozycje Muzeum Architektury: 
Jeśli nie zainteresowały Was ani powyższe propozycje ani te poprzednie:
to zostały jeszcze kina: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Krysienko wszystko nas zainteresowało. Wszystko! Napisane ciekawie, rzeczowo, no merytorycznie. Do tego wszystkiego te fotografie. Bajeczne! Mam wrażenie że chodziłam tam z Fotografem.Dziękuje
    Majka

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdjęcia cudowne. Dziękuję. Kobiety w architekturze Wrocławia, świetne. Pani z trzewikiem, i wiele innych., 👏👏👏👏

    OdpowiedzUsuń