środa, 9 lipca 2025

MiedziankaFest, Miedzianka po drodze, Po drodze, i co dalej???

To jest nietypowy wpis. Tym razem dowiecie się z niego, czego nie będzie zamiast co będzie.

Książka Filipa Springera: "Miedzianka. Historia znikania" ukazała się w roku 2011. Z tyłu na okładce książki wydawca napisał, czego w Miedziance już nie ma oraz:

"Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie: dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z po wierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym w latach 1948-1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości? " 

Historia festiwalu MiedziankaFest, którego pomysłodawcą był Springer, jest mniej skomplikowana niż zniknięcie Miedzianki. 

  • W latach 2017-2019 festiwal MiedziankaFest odbywał się w Miedziance w sierpniu i miał charakter stacjonarny. 
  • Z powodu COVIDu festiwal zawieszono w roku 2020. W 2021 miał być, ale go odwołano. 
  • W roku 2022 zmienił się na "Miedzianka po drodze" i odbywał się w wielu miejscach, każdego dnia gdzieindziej. W Miedziane były tylko warsztaty.
  • W roku 2024 nazwa festiwalu stała się krótsza, zniknęło słowo Miedzianka.

Festiwal był organizowany przez Instytut Reportażu. Filip Springer i Mariusz Szczygieł za festiwal zostali wyróżnieni, jako zasłużeni dla Dolnego Śląska.

3 czerwca 2025 na Facebooku Festiwalu po Drodze Wirtualna Kultura przeczytała:  

"Pytacie co z tegorocznym Festiwalem? 

Otóż w tym roku odpoczywamy, regenerujemy się, namyślamy. Festiwalu po Drodze nie będzie. Ale są inne festiwale, więc literackich spotkań Wam latem nie zabraknie. 

Produkcja festiwalu rok w rok jest dla naszego zespołu bardzo męcząca, więc uznaliśmy i uznałyśmy, że po trzech latach trzeba o siebie zadbać. Chwila przerwy dobrze nam wszystkim zrobi.

Lubimy ten festiwal, lubimy go robić, lubimy też bardzo siebie. Nie chcemy tego stracić.  

Nie możemy się doczekać przyszłego roku, gdy znów wyruszymy w drogę. Gdyby jakiś region chciał szczególnie gościć Festiwal po Drodze - pozostajemy do dyspozycji".

Wirtualna Kultura zmartwiła się po przeczytaniu tego komunikatu. Ona jest do festiwalu bardzo przywiązana. Podsumowała to w tym wpisie:

Tak wyglądała relacja z pierwszego dnia Wirtualnej Kultury w Miedziance w roku 2018:

Teraz pozostało jej śledzenie, co  Filip Springer i Mariusz Szczygieł robią. Obaj są bardzo aktywni na wielu polach.

Na przykład, Filip Springer jest koordynatorem projektu dokumentowania kapliczek w warszawskiej dzielnicy Praga:

Ten pomysł bardzo się spodobał Wirtualnej Kulturze. Czy dałoby się go "przesadzić" na wrocławski grunt?

Mariusz Szczygieł prowadzi w TVP Info program: Rozmowy (nie)wygodne. Są to bardzo ciekawe spotkania, pokazujące często inne oblicze znanych artystów, twórców. Warto to oglądać. Playlista ma już 35 filmów.

Wirtualną Kulturę bardzo zaskoczyła rozmowa ze Stefanem Friedmannem.


Uwaga. Zdjęcia przysłała Ania.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Festiwalu po Drodze nie będze.? Szkoda.. Dziękuję za wpis. Ale ciekawe filmy. Wow. Dziękuję. 👏👏👏👏. Pozdrawiam. Seniorka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczyta sobie człowiek taki wpis, obejrzy film w jednym z linków - ja tutaj wywiad M. Szczygła ze S. Friedmanem - i zostanie mu przypomniane, co w życiu najważniejsze.
    Friedman za Hrabalem powtarza, że powinniśmy korzystać z posiadania przyjaciół, spędzać z nimi czas, rozmawiać. On tak robi nie tylko z żyjącymi, ale też z tymi, których już nie ma, a byli dla niego ważni. Warto o tym pamiętać na co dzień.
    Ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mądry komentarz. Wątki czeskie w rozmowie Szczygła z Friedmannem zainteresowały mnie. Krystyna

      Usuń