niedziela, 12 maja 2024

Co warto zobaczyć w DCF?


Festiwal Filmów Dokumentalnych już trwa w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bilety są po 16 zł: 

Wirtualna Kultura obejrzała dzisiaj dwa filmy - one będą wyświetlane też w inne dni. 

Zdała się na los. Do DCF dotarła na godzinę 13:30. O godzinie 13:45 był film "Stracony weekend. Historia miłosna", a po półgodzinnej przerwie "Naturalna dzikość serca" o 16. Na trzeci film tego samego dnia nie zdecydowała się. Festiwal trwa do niedzieli, 19 maja: 
1. Stracony weekend. Historia miłosna

"Miałam 23 lata i moim pierwszym chłopakiem był John Lennon” – to słowa May Pang, asystentki Yoko Ono, która obok słynnego ex-Beatlesa jest bohaterką filmu. Łączył ich 18-miesięczny romans, który miał trwać tylko weekend. Romans był pomysłem Yoko Ono, która w ten sposób chciała odświeżyć swój związek z Lennonem. 

May Pang czekała 50 lat, aby opowiedzieć o tej historii. Te 18 miesięcy były najbardziej kreatywnym okresem Lennona w erze po Beatlesach. Współpracował z Dawidem Bowie, Eltonem Johnem i innymi. Udzielał się również towarzysko, co było nowością. Wtedy też May doprowadziła do pojednania Lennona z synem Julianem.

Film wykorzystuje wspaniałe archiwa zdjęciowe i filmowe ukazujące te szalone 18 miesięcy i spotkania z Mickiem Jaggerem, Alice Cooperem, Paulem McCartney'em (pierwszy raz po rozstaniu się Beatlesów). Widzimy historię romansu z perspektywy 23-latki, która przeżywa swoją pierwszą miłość
. "

2. Naturalna dzikość serca

"Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła ich życie do góry nogami. 

Współczucie, które okazują sobie nawzajem, rozciąga się również na zwierzęta, dom i otaczającą naturę. Film stawia pytanie o to, jak kierować sobą i rodziną w czasach smutku. Akcentuje potrzebę zaakceptowania zmiany i znalezienia nowej drogi życia.

Prywatne zdjęcia i domowe materiały wideo wplecione w narrację filmu akcentują psychologiczny wymiar upływu czasu. Film stawia pytanie o to, jak kierować sobą i rodziną w czasach smutku. Akcentuje potrzebę zaakceptowania zmiany i znalezienia nowej drogi życia. Gdy decydujesz się na życie z dala od społeczeństwa, musisz być przygotowany na możliwe wygnanie z raju. 

Film otrzymał Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie dokumentalnym na Sundance.


Ad 1. Jeśli chodzi o pierwszy film. to Wirtualną Kulturę zaskoczyło, że tyle materiałów zachowało się o tej historii i May Pang. Wzruszająca jest też opowieść o relacjach May Pang z synem Lennona. Wirtualna Kultura nie była świadoma, jak zły charakter miała Yoko Ono:

Ada 2. Bardzo wzruszający film dzieje się w Norwegii. Wzbudza emocje i rodzi pytania. Historia rodziny: małżeństwa Norweżki z Anglikiem i czwórki dzieci - troje wspólnych. Pokazuje, że można żyć w zgodzie z przyrodą, z dala od cywilizacji, telewizji, szkół, przedszkoli. Ta sielanka kończy się, gdy ukochana żona i mama umiera. Konfrontacja z rzeczywistością zmusza ojca do trudnych decyzji, pojawiają się przeszkody. 

Dzieci wychowywane na dziko muszą pójść do szkoły - nie mogą nadal się uczyć w domu. Ich tata ma dylemat: co wybrać Anglię czy Norwegię. Bardzo ciekawe są wyznania dzieci, co czuły, gdy w rodzinie pojawiło się nowe dziecko. Zaskakuje obraz norweskiej szkoły, powitanie nowych przedszkolaków. 

Wirtualna Kultura przez cały czas zastanawiała się, kiedy postanowiono zrobić film. Które sceny były nakręcone przez samych bohaterów na ich własny użytek, a które z myślą o filmie? 

Uwaga. Zdjęcia przysłała Zosia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Basia ze Swojczyc12 maja 2024 23:45

    Krysiu dzięki za ciekawe i zachęcające recenzje. Zapewne też się wybiorę do DCF.

    OdpowiedzUsuń
  2. Recenzje interesujące.
    Muszę się wybrać w tym tygodniu . dziękuje za informację. Pozdrawiam. Alicja.

    OdpowiedzUsuń