Piramidy to pojęcie ulubione przez popularyzatorów różnych teorii, często niemających pełnego uzasadnienia. I co z tego, że w praktyce „piramidę” rysuje się jako trójkąt – widzisz trójkąt, ale czytasz piramida. Widocznie skromny matematyczny trójkąt równoramienny nie ma takiej siły przebicia jak piramida, chociaż też ma szpic.
Wirtualna Kultura pisała w listopadzie 2020 o piramidzie Diltsa, która podpowiada, jak znaleźć w sobie motywację do działań:
- kliknijcie: Piramida Diltsa - jak zostać aktywnym seniorem
- aktywność fizyczna, która jedzeniem nie jest, ale wpływa na apetyt i "zjada" spożywane przez nas złe produkty, jak cukier.
- warzywa i owoce, potem produkty zbożowe, nabiał, mięso i ryby, a na samym czubku tłuszcze raczej roślinne niż zwierzęce, w tym orzechy.
- kliknijcie: Dietetycy, Piramida żywieniowa.
Ciekawe jest porównanie, jak piramidy żywienia zmieniały się na przestrzeni lat:
- kliknijcie: Zmiany piramid żywienia na przestrzeni lat.
Według aktualnych zaleceń połowę talerza powinny stanowić warzywa i kolorowe owoce. Ćwiartka talerza to produkty zbożowe: kasze, ryż, chleb, Kolejna ćwiartka to źródła tłuszczów i białka: chude mięsa i ryby, nasiona roślin strączkowych, jajka.
Wirtualna Kultura jest ciekawa, czy Wasza intuicja żywieniowa jest zgodna z zaleceniami fachowców od piramid i talerzy zdrowia.
Uwaga. Na zdjęciach jest zima w Francji i Polsce. Autorami zdjęć są Catherine, Ola i Baca. Na pierwszym zdjęciu widać bałwana na tarasie wieżowca. Kliknijcie na zdjęcia. Czy rozpoznacie, które zdjęcia nie są z Polski?
Krystyna - Wirtualna Kultura
Piramida żywieniowa to naukowe pomieszanie z poplątaniem bez pół litra nie rozbierzesz.Jak z tego galimatiasu" biedy senior "ma wybrać odpowiednią dietę dla siebie. Jedno zdjęcie ostatnie jest z polski. Baca
OdpowiedzUsuńDzień dobry Wszystkim w Nowym Roku!Życzę zdrowia, radości i dużo cierpliwości.Piramida żywieniowa zmieniała się kilka razy w ostatnich kilkunastu latach.Intuicja żywieniowa jest bardzo ważna, ale koniecznie do tego trzeba dodać aktywność fizyczną. Problem w tym, że często ludzie, zwłaszcza seniorzy (oczywiście nie Wszyscy) mają swoje przyzwyczajenia i jedzą to, co Im smakuje, ale szkodzi zdrowiu. Niestety na spacery chodzi niewielu seniorów, co widać w parkach i lasach - jest pusto. P.S.Dwa pierwsze zdjęcia są z Francji.
OdpowiedzUsuńPiramida zywnosci jest niezwykle przydatna i nie tylko dla seniorow. Tyle dobrych rad od Wirtualnej Kultury to prawdziwy skarb. A jak mozna sie odwdzieczyc- moze wyslaniem ladnych zdjec?
OdpowiedzUsuńWspólna odpowiedź na trzy komentarze.
OdpowiedzUsuńPiramida żywieniowa wyklucza "używki". Pół litra maślanki jest OK.
Na Popowickiej Polanie dominują psiaki z właścicielami, dzieci z rodzicami, biegacze i na końcu seniorzy.
Wirtualna Kultura bardzo lubi zdjęcia od czytelników bloga.
I jeszcze jedno. Pierwsze zdjęcie jest z Wrocławia, drugie i trzecie z Paryża, czwarte z Nowego Sącza.
UsuńKrystyna