niedziela, 22 listopada 2020

Piramida Diltsa - jak zostać aktywnym seniorem


Wirtualna Kultura ma za sobą ostatnie, niestety, warsztaty w ramach Partycypacji Dojrzałej. Warsztaty prowadziła Anna Ropiecka: dojrzała, energiczna i uśmiechnięta - tak Żółty Parasol określił ją w komunikacie:

Wirtualna Kultura była bardzo zaskoczona, gdy się okazało, że ma wiele wspólnego z Anną, To nadało warsztatom zupełnie innego wymiaru. 

Temat warsztatów:  "Jak znaleźć motywacje do działania i przejąć inicjatywę" był bardzo uniwersalny. Można pod niego "podczepić" codzienne, życiowe sprawy, ale też coaching. Wirtualna Kultura jako Popowiczanka zderzyła się z tajemnicami coachingu na Nocy Humanistów w roku 2017:

Nie pamięta, czy u humanistów Marek Podgórny z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o piramidzie Diltsa, chyba nie. 

Po napisaniu w wyszukiwarce: "piramida Diltsa" na ekranie Waszego komputera pojawią się kolorowe piramidki z sześcioma poziomami:

środowisko, zachowania, umiejętności, przekonania, tożsamość, misja.

Jeśli, na przykład, nie chce się Wam chodzić na jogę, to powinniście przeanalizować sytuację za pomocą piramidy Diltsa, aby stwierdzić, na którym jej poziomie macie problem. 

Wirtualna Kultura pod kierunkiem Ani Ropieckiej przeanalizowała, dlaczego nie chce się jej gimnastykować w domu. Wszystkie warunki są spełnione. Mata jest (a nawet dwie). Książki z ćwiczeniami ma. Na blogu podała dużo linków do nagrań na YouTube. Wie, że gimnastyka poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. itd. "Wyszło" na to, że problem jest na czwartym poziomie piramidy, licząc od dołu. Na tym poziomie są "przekonania". Ona nie wierzy, że rozpoczęcie gimnastyki w wieku 75+ da coś. Pod wpływem warsztatów z Anią, Wirtualna Kultura postanowiła popracować nad swoimi przekonaniami. Efektami się podzieli z czytelnikami.


Piramida Diltsa jest opisana na wielu blogach, na przykład:
Piramida ma wielu zwolenników, ale są też jej przeciwnicy! Czy tylko jeden? Wirtualna Kultura nie jest pewna, czy dobrze się stało, że trafiła na inny blog i tam znalazła negatywną opinię:
W opinii neguje się "zapis" metody w postaci piramidy z ustaloną kolejnością poziomów. I co teraz? Może napisać do twórcy tej metody?

Do czasu wyjaśnienia sprawy Wirtualna Kultura postanowiła poprawić swoje samopoczucie i spróbować ćwiczyć mimo wszystko. Wam też to radzi:
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Zrobiłam właśnie cały zestaw ćwiczeń AKTYWNY SENIOR W DOMU, spróbuję ćwiczyć systematycznie. Nie ma tam ćwiczeń których nie mogę wykonywać. Dziękuję Krysiu
  Kazia

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze jedno-oglądałam wczoraj CYGANERIĘ, CUDOWNE PRZEŻYCIE
  Kazia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaziu, Twoja aktywność powinna być naśladowana. Barwo!

   Krystyna

   Usuń