Wirtualna Kultura podziwia Muzeum Architektury za jego zaangażowanie na rzecz klimatu, przyrody. Z przyczyn obiektywnych nie obejrzała jeszcze ani wystawy "Antropocen"
ani nowszej wystawy czasowej "Greenhouse Silent Disco", czyli "O czym szepczą rośliny":
- kliknijcie: Greenhouse Silent Disco.
Będzie musiała nadrobić te zaległości.
Kultura ogrodowa to nowy dla Wirtualnej Kultury termin. Na niej powinni się znać miłośnicy kwiatków na balkonie, przydomowej rabatce i działce. To właśnie ich i nie tylko ich zaprasza Muzeum Architektury na spotkanie 12 kwietnia 2023 z przyrodniczką Małgorzatą Piszczek pod hasłem "Jak czerpać radość z ogrodowania": Jak czerpać radość z ogrodowania?Jak czerpać radość z ogrodowania?
Będzie to spotkanie dla osób dorosłych, dedykowane specjalnie Seniorkom i Seniorom.
"Jeden taki ogród nie zmieni nic poza naszym samopoczuciem, ale tysiące ogrodów w skali miasta to tysiąc indywidualnych odpowiedzi na wyzwania antropocenu i niewielka kompensacja za przestrzeń zabraną przyrodzie."
- Wrocławska Przyroda,
- Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego
- Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu."
Spotkanie „Ogród bez trosk” jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Antropocen”, prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 23 marca do 21 maja 2023 roku. Oto inne zapowiadane wydarzenia towarzyszące tej wystawie:
Wystawa "Greenhouse Silent Disco", czynna do 15 października 2023, zachęca do poznania niezwykłego świata roślin. Jej twórcy piszą m.in. tak:
"Zielone organizmy potrafią wyczuwać i szacować siłę ciężkości, siłę pól elektromagnetycznych, poziom wilgotności oraz analizować różnice stężeń substancji chemicznych, są wrażliwe na dotyk i temperaturę. (...) Mają zdolność ostrzegania się, obrony przed niebezpieczeństwem. (...) Potrafią też komunikować się i porozumiewać w obrębie własnych społeczności. "
Warto się dowiedzieć coś więcej na ten temat.
Wirtualna Kultura mało wie, jak komunikuje się przyroda. Niestety (z braku czasu?) nie przeczytała książki:
- kliknijcie: Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew.
"W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć."
Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia przysłane przez Martę Czyż-Kaczor, rzeczniczkę prasową Muzeum Architektury. Mają nas zachęcić do udziału w spotkaniu z Małgorzatą Piszczek 12 kwietnia, godz. 11. Kliknijcie na miniatury zdjęć.
Krystyna - Wirtualna Kultura
TO BARDZO CIEKAWE,MOŻE UDA MI SIĘ PÓJŚĆ
OdpowiedzUsuńŚwietne informacje, choć mam mały ogródeczku to bardzo interesuje mnie ta tematyka. Wiem, że należy rozmawia z kwiatami w domu to to lepiej rosna
OdpowiedzUsuńJak tylko wrócę z sanatorium z pewnością wybiorę się na wystawę do Muzeum Architektury. Basia
UsuńWsłuchać się w szept kwiatów, szelest traw, śpiew ptaków, odgłos spadających kropli niedawno padającego deszcz to raj dla duszy, ukojenie i radość serca. Mój niewielki ogródek to moje własne Wojsławice.
OdpowiedzUsuńKrysia
Spotkanie z Małgosią Piszczek to zawsze fajne wydarzenie. Mam z nią częsty kontakt przy okazji działań związanych z ochroną wrocławskiej przyrody. Spacery przyrodnicze z nią są super. Polecam.
OdpowiedzUsuńS.