niedziela, 15 czerwca 2025

Długowieczność we Wrocławiu

Na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora ukazała się na początku czerwca 2025 notatka zatytułowana: Wrocław dobre miasto na emeryturę:   

To samo opublikowano (za pieniądze?) na 18 stronie w czerwcowym numerze Gazety Senior. Oto fragment tego tekstu (uwaga: Wirtualna Kultura jedno ze zdań rozbiła na podpunkty):

"Według danych GUS z 2024 r. we Wrocławiu mieszka ponad 170 tysięcy osób 60+, w tym aż 240 stulatków! To świadczy nie tylko o długowieczności, ale i o jakości życia. 

Za tymi liczbami stoją realne działania.

  • Prawie 130 organizacji prosenioralnych, 
  • 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, 
  • 23 Centra Aktywności Lokalnej, 
  • Komisja Polityki Senioralnej, 
  • Wrocławska Rada Seniorów, 
  • Rzecznik Seniora i Opiekuna,
  • Wrocławskie Centrum Seniora-WCRS, 
  • Przestrzeń Trzeciego Wieku-Strefa Kultury Wrocław. 
i wiele innych".

Na portalu jest też poniższa plansza z napisem, że polska strefa długowieczności jest we Wrocławiu: 


Ktoś, kto napis o długowieczności wymyślił, musiał mieć bardzo dobre (za dobre?) samopoczucie. Sztuczna inteligencja (AI) podpowiada, że niebieskich stref długowieczności nie ma w Polsce. Za to Połczyn Zdrój wyróżnia się procentowo liczbą 100latków:

W niespełna ośmiotysięcznej gminie żyje aż 113 osób, które ukończyły 90 lat — wielu z nich to stulatkowie. Dla porównania przeciętna długość życia w Polsce wynosi dziś 74,7 roku w przypadku mężczyzn i 82 lata dla kobiet".

Sugerowanie przez Wrocławskie Centrum Seniora, że wzrost liczby stulatków we Wrocławiu jest skutkiem działania różnych instytucji, rozbawiło Wirtualną Kulturę. Wydłużanie życia jest faktem, ale chyba nie jest efektem działania, na przykład, WRS i KPS, bo: 

(1) Przez prawie dwa lata nie było Wrocławskiej Rady Seniorów, a poprzednia WRS była tak skłócona, że do konkretnych działań nie miała "głowy". Nową Radę powołano dopiero w styczniu 2025. Jej działanie ocenicie za pięć lat.

(2) W podsumowaniu działań Komisji Polityki Senioralnej w roku 2024  wymieniono tylko jedną konkretną inicjatywę na rzecz seniorów. Otóż, w protokole nr 6 napisano: 
  • Omówienie zagadnienia pt. "Ustąp miejsce siedzące w komunikacji miejskiej osobom starszym, osobom z niepełnosprawnością i osobom podróżującym z małymi dziećmi". 
Efekt tej inicjatywy: 
  • "widoczna na monitorach komunikacji miejskiej, stale wyświetlana kampania przypominająca o bezpieczeństwie w środkach komunikacji i zasadach dobrego zachowania".

Wirtualnej Kulturze nie jest wiadomo, kto jest Rzecznikiem Seniora i Opiekuna. Znany jest numer telefonu do anonimowego rzecznika: od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00-15:00, tel. 668 010 360.  

Jeśli chodzi o dziesięć UTW, to one mogą wpływać na wydłużenie życia, bo jak wynika z materiałów cytowanych na blogu:  
najważniejszym czynnikiem wydłużającym życie jest: "integracja społeczna (social integration)". Jednak biorąc pod uwagę, że słuchaczami UTW może być co najwyżej 5 tysięcy wrocławskich seniorów, to procentowy wpływ UTW na długość życia we Wrocławiu jest znikomy.

Warto przypomnieć fragment wpisu "Jak dożyć stu lat w dobrym zdrowiu" z roku 2018:

"Oto cały przepis, wymieniony od rzeczy najważniejszych do mniej ważnych, jeśli chodzi o długość życia:
  • integracja społeczna (social integration)
  • bliskie związki (close relationships)
  • unikanie papierosów
  • unikanie okazji do picia
  • szczepienie się p/grypie
  • rehabilitacja kardiologiczna
  • ćwiczenia fizyczne
  • utrzymywanie prawidłowej wagi ciał
  • kontrola ciśnienia
  • czyste powietrze".
Ten przepis wynika z wykładu Susan Pinker w roku 2017:
Wirtualna Kultura zwróciła uwagę na "czyste powietrze", jeden z celów strategii Wrocław 2050. Ona wkrótce napisze o raporcie z konsultacji strategii:

Ciekawe byłoby zbadanie, co wrocławscy stulatkowie robili i gdzie mieszkali, zanim osiągnęli 100 lat. Wirtualna Kultura dowiedziała się w GUSie, że w roku 2024 wśród 672 882 mieszkańców Wrocławia 100 lat i więcej miało

44 mężczyzn i 196 kobiet, 
w tym
  • na Krzykach 81=20+61
  • na Psim Polu 38=5+33
  • na Starym Mieście 32=7+25
  • w Śródmieściu 79=11+68
  • na Fabrycznej 10=1+9. 
Wirtualna Kultura nie ma szans na poprawienie statystyki na Fabrycznej, gdzie mieszka od roku 1997. 

Liczby mieszkańców poszczególnych dzielnic Wrocławia w roku 2024
  • Krzyki 198 255
  • Psie Pole 120 099
  • Stare Miasto 43 002
  • Śródmieście 97 020
  • Fabryczna 214 506
To ciekawe, że największa dzielnica Wrocławia ma najmniejszą liczbę stulatków.
 
Dodatek
Krystyna - Wirtualna Kultura

9 komentarzy:

  1. Te dane - Wirtualnej Kultury- na wagę złota, a podpowiedzi dla badaczy i aktywistów jeszcze cenniejsze! Dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. "Wirtualna Kultura nie ma szans na poprawienie statystyki na Fabrycznej, gdzie mieszka od roku 1997".
    Nie ma zgody na to, aby to była prawda. Wirtualna Kultura da radę, bo realizuje dziewięć punktów "przepisu" na dziesięć. I, jak widać, walczy o ten dziesiąty, o powietrze.
    Ola

    Dodatek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Potwierdzam, że nie piję, nie palę i co roku szczepię się przeciwko grypie. Niestety ćwiczeń fizycznych unikam. Krystyna

      Usuń
  3. 👍🤝👏👏👏

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny tekst. Dziękuję. Pozdrawiam. Seniorka. Wrocławianka.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super ważny tekst...
    Bardzo ciekawy i merytoryczny. Natomiast reakcja Krysiu Twoja na sugestię najlepsza!!!
    To co piszesz świadczy o zbyt dobrym samopoczuciu (bezzasadnie) instytucji związanych z tą grupą ludności. Życzę wszystkim najdłuższego Życia i miarę dobrym Zdrowiu bo to jest dopiero wa zł ne - najważniejsze. I zainteresowania się jakim kosztem prywatnym leczy się ta grupa ludności bo gdyby nie ich dzieci i rodziny wspomagające te statystyki byłyby zdecydowanie inne.
    I tak dalej ..
    Krysiu dziękuję za wsoaniale udokumentowany post. Brawo!
    Pozdrawiam wszystkich niezależnie od wieku Majka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaskoczyło mnie, że w największej dzielnicy Wrocławia mieszka najmniej stulatków. Dopisałam te dane. Krystyna

      Usuń
    2. ..może najbardziej zatrute powietrze? największy ruch pojazdów? najmniej parków? najwięcej 'korków"? to w sumie nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia, ale...może się mylę...

      Usuń
  6. A ja realizuję siedem punktów "PRZEPISU" na DZIESIĘĆ. Ciekawe, czy dożyję setki? Pozdrawiam Wszystkich Seniorów życząc zdrowia. Irena ze Szczepina.

    OdpowiedzUsuń