Wirtualna Kultura wybrała się z Anią na konferencję prasową w związku z nową wystawą czasową w Muzeum Narodowym Wrocław:
- kliknijcie: Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u [wystawa czasowa]
- kliknijcie: Przygotowania do wystawy „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”.
Wystawa będzie czynna do 23 lutego 2025. Kliknijcie koniecznie w powyższe linki, żeby zobaczyć zdjęcia!
Jak zwykle konferencję otworzył dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum, który z radością podkreślił, że już teraz odwiedzających wystawy jest o 20 procent więcej niż w zeszłym roku. Kliknijcie na zdjęcie, na którym oprócz Piotra Oszczanowskiego jest Barbara Banaś i Tomasz Dziewicki. Ta dwójka jest też na tym zdjęciu na wystawie:
"Tytułowa „wielka czwórka” to artyści rzeźbiarze pracujący w Zakładzie Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, zatrudnieni tam u progu 1956 r. do tworzenia nowych wzorów rzeźby kameralnej, by wesprzeć produkcję w państwowych fabrykach porcelany. Zespół organizował
- Henryk Jędrasiak – absolwent wydziału rzeźby warszawskiej ASP,
- do którego dołączyli Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz.
(...)
Na wystawie można zobaczyć oprócz dzieł „wielkiej czwórki” także figurki zaprojektowane przez Henryka Barana, Pawła Karaska, Stanisława Olszamowskiego, Erykę Trzewik-Drost i Zbigniewę Śliwowską-Wawrzyniak.".
Celem projektantów z epoki "odwilży" było nie tylko nowe wzornictwo, zrywające z przedwojenną tradycją, ale też chęć trafienia do przeciętnego obywatela - figurki miały być na miarę jego finansowych możliwości. Aktualna ich wartość jest nieporównywalna z tą z lat pięćdziesiątych.
Barbara Banaś, kuratorka wystawa i wicedyrektorka Muzeum Narodowego Wrocław, zna Tomasza Dziewickiego od 20 lat, w związku z pracą nad doktoratem.
- kliknijcie: Historia: poszukaj, Barbara Banaś.
Wystawa jest jej ogromną zasługą.
Figurki porcelanowe to nie jedyne przedmioty z kolekcji Dziewickiego - zgromadził ich 5 tysięcy, w tym meble, serwisy obiadowe, pudełka do zapałek z ciekawymi rysunkami, opakowania do żyletek. Gromadzi m.in. rzeczy, którymi antykwariusze nie byliby zainteresowani - niektóre pochodzą z likwidowanych mieszkań. Jest bardzo znanym kolekcjonerem i niektóre eksponaty ludzie sami mu przynoszą. Niestety jego dzieci nie będą kontynuować jego pasji.
Trudno uwierzyć, że w latach 50/60 powstawały tak nowoczesne formy. One miały wpływ na inne wyroby produkowane w Polsce.
W tej samej gablotce była inna, biała figurka, różniąca się bardzo stylem od pozostałych. Jest to akt -końska Wenus z roku 1956, jedna z pierwszych figurek powstałych w IWP:
- kliknijcie: Szkło i ceramika.
W trzecim tegorocznym numerze kwartalnika ukaże się wywiad Barbary Szafirowskiej-Pape z Barbarą Banaś. Teraz możecie przeczytać tylko jego fragment:
- kliknijcie: Wielka czwórka i inni.
Kliknijcie też tutaj:
- kliknijcie: Szkło i ceramika - Facebook.
Dodatek.
- 19 października, 16 listopada, 7 grudnia, 25 stycznia o godzinie 13 oprowadzanie kuratorskie. Obowiązują zapisy.
- wykłady o godz. 12 (wstęp wolny): 9 listopada, 7 grudnia, 1 lutego
Krystyna - Wirtualna Kultura
Piękne eksponaty. Pobiegłabym, gdyby było bliżej. B.
OdpowiedzUsuńKoniecznie muszę się wybrać. Dziękuję Krysiu.Pozdrawiam Alicja.
OdpowiedzUsuńBardzo interesująca wystawa. Dziękuję bardzo za informacje na ten temat, przyznam, że mało mi znany.
OdpowiedzUsuńJarosław Woszczyna.
19 października, 16 listopada, 7 grudnia, 25 stycznia o godzinie 13 oprowadzanie kuratorskie. Obowiązują zapisy. Krystyna
OdpowiedzUsuńDziękuję
OdpowiedzUsuńCiekawe wydarzenie! Informacje bardzo dokładne jak zawsze. Już przekazuję wiadomość znajomym seniorom i nie tylko. Ogromne dzięki i pozdrowienia. Irena ze Szczepina
OdpowiedzUsuń