poniedziałek, 21 lipca 2025

Marzenia Wrocławskiej Rady Seniorów


Wirtualna Kultura ma w lipcu czas na zaległe wpisy na blogu. Już napisała o wrażeniach z Festiwalu Teatru na Faktach, raporcie omawiającym efekty konsultacji Strategii Wrocław 2050 i o finale projektu "Słyszę Cię (?)":
Teraz przyszła kolej na Wrocławską Radę Seniorów (WRS), powołaną przez Prezydenta Wrocławia w styczniu 2025. W kolejce czeka Survival.

Rafał Kubacki, przewodniczący Wrocławskiej Rady Seniorów, na pytanie jednej z dziennikarek, jakie będą priorytety Wrocławskiej Rady Seniorów, odpowiedział: 
  1. najpierw Rada zajmie się "organizacją" Rady, 
  2. potem będą konsultacje z Klubami Seniora, Uniwersytetami Trzeciego Wieku, grupami nieformalnymi, 
  3. Rada przejrzy projekty senioralne już działające, by zaproponować coś nowego - temu ma służyć planowana konferencja liderów Klubów Seniora, ....
Pierwszy punkt już zrealizowano. Zacznijmy od dyżurów członków WRS. Pomysł pojawił się na pierwszym posiedzenia WRS w styczniu 2025. W lutym zatwierdzono harmonogram dyżurów:
a w połowie maja napisano o tym na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora:

W lutym 2025 WRS powołała pięć zespołów tematycznych, a ich przewodniczących wybrano na posiedzeniu w maju. Nie ma powodu do pośpiechu - kadencja WRS jest pięcioletnia. Oto te zespoły:
  • Zespół tematyczny ds. ochrony zdrowia i pomocy społecznej
  • Zespół ds. mieszkalnictwa, infrastruktury, dostępności
  • Zespół ds. sportu, turystyki i rekreacji
  • Zespół ds. edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego
  • Zespół ds. aktywizacji społecznej, bezpieczeństwa osób starszych.
Zakres tematyczny imponuje. Wirtualnej Kulturze brakuje wyobraźni, żeby zgadnąć, co 14 członków WRS ma zamiar zrobić, osiągnąć, ... dzięki powołaniu tych zespołów.

W kwietniowym numerze Gazety Senior bardzo ambitnie napisano:

"W najbliższych miesiącach Wrocławska Rada Seniorów III kadencji chce skoncentrować się na poprawie jakości życia seniorów w mieście. 

Zaplanowane na 8 kwietnia wspólne posiedzenie z Komisją Polityki Senioralnej Rady Miejskiej Wrocławia będzie miało na celu omówienie kluczowych wyzwań związanych z polityką senioralną oraz wypracowaniem skutecznych rozwiązań wspierających wrocławskich seniorów. 

Rada zapowiada dalsze konsultacje i współpracę z miejskimi instytucjami, aby wdrożyć skuteczne rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia, pomocy społecznej, infrastruktury, dostępności i aktywizacji osób starszych. " (materiał pracowały Marta Łomnicka, dr Magda Wieteska).

Czy to jakaś megalomania, czy marzenia trudne do zrealizowania? 

Wirtualna Kultura była w Ratuszu na posiedzeniu obu Komisji 8 kwietnia 2025 jako widz. 
Uczestnicy posiedzenia, członkowie obu Komisji, wysłuchali ciekawych sprawozdań różnych instytucji, m.in. Przestrzeni Trzeciego Wieku, i rozeszli się do domu. Niczego nie omówili, niczego nie wypracowali. Chcieli tylko, żeby im przesłać  sprawozdania i prezentowane materiały. Fragment protokołu Komisji Polityki Senioralnej z 8 kwietnia 2025:

"Członkowie Wrocławskiej Rady Seniorów oznajmili, że są pozytywnie zaskoczeni ilością i różnorodnością oferty dla seniorów. Podkreślili, że nie mieli wiedzy, na temat pracy jaką dla wrocławskich seniorów wykonuje Miasto i inne instytucje. Teraz, dzięki dzisiejszemu spotkaniu nabyli tę wiedzę. Członkowie Wrocławskiej Rady Seniorów podziękowali osobom przedstawiającym prezentację za przygotowanie i zaprezentowanie wyników swojej pracy i planów, które są w zamierzeniach."  



Lektura protokołów WRS dostarcza zabawnych emocji, bo treść protokołów nie zawsze jest zgodna z programem posiedzeń (zob. zakładka na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora): 
W porządku marcowego posiedzenia WRS był 6. punkt:

Powołanie Komitetu Organizacyjnego „Wrocławskie Spotkania Liderów Senioralnych”,

ale chyba go nie zrealizowano, bo według protokołu w tym punkcie ustalono harmonogram posiedzeń WRS. Punkt 5. posiedzenia brzmiał: 

Projekt „Regulamin Pracy Wrocławskiej Rady Seniorów”.

Tymczasem w protokole nie ma śladu po projekcie regulaminu.  Za to w piątym punkcie protokołu umieszczono streszczenie wystąpienia p. Agaty Gwadery -Urlep, Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Polityki Senioralnej i Zdrowia. 

Plik z regulaminem jest w zakładce WRS na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora, ale nie wiadomo, czy regulamin jest oficjalnym dokumentem. Chyba nie, bo zasady działania Wrocławskiej Rady Seniorów są określone w jej statucie, uchwalonym przez Radę Miejską Wrocławia.   

Pomysł zorganizowania konferencji przez WRS jest aktualny, tylko nie wiadomo, kto tym się zajmie i co będzie jej celem. W protokole z majowego posiedzenia WRS pojawiła się informacja, że 21 września 2025, w ramach Dni Seniora, będzie Forum Seniora. Może na posiedzeniu w czerwcu coś ustalono.



Dodatek.  Codzienność ściąga WRS z obłoków na ziemię. Czwórka członków WRS  na majowym posiedzeniu postulowała pod adresem MPK i straży miejskiej:
  • lepsze oznakowanie tramwajów,
  • lepsze oznaczenie przystanków tramwajowych i autobusowych, jeśli są na tej samej wysokości po obu stronach ulicy (rozkłady jazdy),
  • zainstalowanie na dużych cmentarzach pojazdów do przewozu osób starszych, 
  • unormowanie sprawy kurierów rowerowych i hulajnog.
Bezpieczeństwem, a właściwie jego brakiem, na chodnikach Wirtualna Kultura interesuje się od dawna. Oto jeden z wpisów - zwróćcie uwagę na liczne komentarze oraz na link do materiałów na "Wrocław rozmawia" (są uaktualnione - rok 2021):

Wirtualna Kultura - po przeczytaniu protokołów z 9 posiedzeń aktualnej Komisji Polityki Senioralnej - doszła do wniosku, że się nie zanosi, by Komisja Polityki Senioralnej miała jakieś pomysły, co dla seniorów we Wrocławiu można zrobić poza MPK. Na jednym z posiedzeń Komisja zajmowała się ustępowaniem seniorom miejsc w komunikacji miejskie (zob. protokół z 15 października 2024). Tym samym interesowała się też analogiczna Komisja w poprzedniej kadencji (zob. protokół z 7 grudnia 2022).

Zobaczymy, jak sobie poradzi nowa Wrocławska Rada Seniorów. Jej kadencja będzie trwać chyba do stycznia 2030. Przypomnijcie sobie jej skład:

Kliknijcie na miniatury zdjęć. Przyroda ma się dobrze, a my z nią.

Uwaga. W roku 2017 Krystyna - Wirtualna Kultura była "Popowiczanką" i prowadziła blog "Popowiczanie": 
Ona stała się Krystyną-Wirtualną Kulturą dopiero w roku 2018.
Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

  1. Janusz Piszczek21 lipca 2025 21:02

    Brawo Pani Krystyno - to fantastyczne że Pani potrafi tak przejrzyście pisać o sprawach oczywistych. (swoją drogą jest takie hasło " Kontrola najwyższą formą zaufania").
    Z moich spostrzeżeń w sporcie senioralnym również nic się nie zmieniło (widocznie za mało pracuję z seniorami , osobami z niepełnosprawnościami... nikt do mnie nie dotarł - polecam mój profil na FB) .
    Myślałem że przy takim Panu Przewodniczący coś się w sporcie dla seniorów "ruszy" (moim zdaniem Mistrzostwa w Nordic Walking, które jak mogłem propagowałem w miarę moich możliwości - to trochę za mało na pół roku działalności Rady). Ciekawy jestem czy będzie w tym roku Senioriada ? Świetny pomył lat ubiegłych który umiera śmiercią naturalną - chyba zostają tylko "kapelusze" w Rynku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z podziwem śledzę Pana działania jako trenera senioralnego i letni program dla seniorów Szkolnego Związku Sportowego. BRAWO! Krystyna

      Usuń
  2. Na razie ta Rada nie ma pomysłów dla seniorów i dobrze, że się bacznie im przyglądasz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Brawo. Wirtualna Kulturo, dziękuję. Pozdrawiam. Seniorka. 👏👏👏👏

    OdpowiedzUsuń
  4. Krystyno, co do linku o "pieszych", to zauważyłem, że nie wszystkie inwestycje są dobrze przemyślane. Na skwerku mini-parku przy ul Czajkowskiego / ul Krzywoustego są robione ścieżki dla pieszych, ale zauważyłem też schody, bo jest różnica w terenie. Schody ok, tylko ktoś zapomniał, żeby obok schodów zrobić podjazd dla wózków, nie tylko inwalidzkich, ale i kobiet z wózkiem. Takie osoby będą wydeptywać trawniki obok tych schodów, aby podjechać lub zjechać z tych schodów. Miasto wydaje pieniądze na taki projekt, ale czy jest ktoś, kto sprawdza ten projekt pod względem usuwania barier architektonicznych?

    OdpowiedzUsuń
  5. Przeczytałam dwa razy, żeby nie pominąć najważniejszych kwestii. Dużo tego, bardzo dużo. Kilka prawnych spostrzeżeń, kilka wątpliwości. I wątpliwości podniesione przez WK i uwagi czy też spostrzeżenia nie zawsze zgodne z opisem i protokołem.. ???
    Dobry tytuł Krysiu, marzenia ! każdy je ma, każdy ma też te marzenia inne. Mam nadzieję że ludzie pójdą na spotkania konsultacyjne z dyżurnymi Wroc.Rady Senioralnej może te spotkania zaowocują jakimiś rzeczowymi pomysłami? Bardzo na to liczę. Zobaczymy. Szkoda że te dyżury mają aż 3 miesięczna przerwę wakacyjną...
    Pozdrawiam 💕 i dzięki Krysiu za ten wspaniały materiał, który aż się prosi, aby zaistniał w miesięczniku Senior. Miłego odpoczynku Wszystko życzę
    Majka

    OdpowiedzUsuń
  6. ...wszystkim...

    OdpowiedzUsuń
  7. Janusz Piszczek22 lipca 2025 23:33

    Widzę że jest nas trochę - szkoda że w większości anonimowych. Nie bójmy się walczyć o swoje prawa i przywileje. Dlaczego nie ma tu komentarzy nowych departamentów i starych biur UM (drs , dks ... bwb, bsr...). jest nas wystarczająco we Wrocławiu (+60 ponad 200 tys.). Dostosujmy się do hasła pracy naszej Pani (vice) Prezydent - przepraszam za vice - "Wrocław, który nikogo nie wyklucza, nie dzieli mieszkańców, Wrocław różnorodny i bogaty nie tylko finansowo, egalitarny, ale i nieusuwający w cień własnych elit, ludzi z dużym dorobkiem – właśnie takiego miasta pragnie ....."

    OdpowiedzUsuń