niedziela, 20 lipca 2025

Czy człowiek rodzi się empatyczny, czy musi się tego nauczyć? O projekcie "Słyszę Cię(?)"

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki miasta mogą realizować swoje pomysły na społeczne działania we Wrocławiu. Tak oficjalnie to się określa:

W grudniu 2024 Wirtualna Kultura była na bardzo udanym podsumowaniu mikrograntów dla młodych:

W lutym 2025 w ścieżce mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych wpłynęły 63 projekty, z których 16 zostało przez komisję zakwalifikowanych do realizacji  - sprawiedliwie po cztery na każdym z obszarów dawnych wrocławskich dzielnic – na Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu: 

Tematy projektów były bardzo różnorakie. Najwięcej zgłoszeń było z Krzyków: 25. 

Na Psim Polu komisja miała do wyboru 11 projektów. Wybrała te:
  • Zakwiecony Zakrzów. Pasjonatka przyrody i edukacji ekologicznej – Adrianna Podsiadło – zaplanowała cykl roślinnych warsztatów na Psim Polu.
  • Słyszę Cię(?). Międzypokoleniowy cykl warsztatów empatycznego dialogu. Międzypokoleniowy Kolektyw Artystyczny „Połączenia”.
  • Zieleninka bez plastiku - budowanie społeczności ogrodniczej na Swojczycach, Agnieszka Maniewska.
  • Karłowice-Różanka idą w tango. Grupa nieformalna Tango Sin Fronteras, w której skład wchodzą tancerki i instruktorki tanga argentyńskiego, ma plan na wspólne taneczne działanie (kurs tanga). 

Fotograficzne relacje z projektu "Słyszę Cię(?)" są na Facebooku Kolektywu:  
Wirtualna Kultura wzięła udział w dwóch z czterech spotkań w ramach tego projektu. Wybrała te w siedzibie DuoSfery, czyli Centrum Aktywności Lokalnej Karłowice-Różanka. Na pozostałe dwa nie zdecydowała się, bo ona już wyrosła z siedzenia (bez oparcia) na kocu na łące. 

Wirtualna Kultura jest zwolenniczką dialogu międzypokoleniowego i rozmów. Ubolewa, że projekt "Słyszę Cię(?)" wzbudził, jej zdaniem, małe zainteresowanie, mimo reklamy na portalu i Facebooku Wrocławskiego Centrum Seniora:
Cały czas można było się zarejestrować.

Ona ma wrażenie, że w zajęciach oprócz członków Kolektywu udział wzięli przede wszystkim ich znajomi. Tak było też w jej przypadku. Ona zna kilka osób z Kolektywu "Połączenia" i była ciekawa, co one wymyśliły. 

Kliknijcie na zdjęcie z końcowego spotkania w DuoSferze (Wirtualna Kultura skopiowała je z Fb). Uczestników było wtedy znaczenie więcej niż na pierwszym spotkaniu z CALu. Może zadecydowała lepsza pogoda. Zdjęcia na Facebooku sugerują, że szczególnie mało uczestników było na spotkaniach w plenerze. 


O wrażeniach z udziału w dialogu o aktywnym słuchaniu Wirtualna Kultura napisała na blogu już w maju:
Drugie spotkanie, w którym ona wzięła udział, było dialogiem o empatii. To było 31 maja i Wirtualna Kultura już nie pamięta, o czym wtedy dokładnie mówiła, a notatek nie może znaleźć. Utkwiła w jej  głowie jedynie myśl, że każdy ma własną interpretację empatii, a dbałość o "swój interes" może przeważać w praktyce. 

Z empatią wiąże się umiejętność zrozumienia perspektywy drugiej osoby i postawienia się na jej miejscu. To Wirtualnej Kulturze wydaje się szczególnie ważne. Po powrocie do domu ona jak zwykle znalazła w internecie dodatkowe informacje, m.in. o empatii emocjonalnej i poznawczej. Na przykład: 
Znalazła też test, opierający się m.in. na pracy Daniela Golemana: 

Efektem projektu "Słyszę Cię(?)" jest darmowy Przewodnik Dobrych Praktyk, wydany w czerwcu 2025 przez Wrocławski Instytut Kultury. Autorzy: Henryk Mazurkiewicz i Katarzyna Seredyńska, zdjęcia: Dominika Laszkiewicz: 
Wirtualnej Kulturze udało się go znaleźć w internecie. Potem się okazało, że link do pliku jest na Facebooku Kolektywu.

W internecie jest bardzo dużo materiałów na różne tematy też zatytułowanych Przewodnik Dobrych Praktyk. Ważny jest dodatek: "Słyszę Cię".

Oto nazwy poszczególnych 14 fragmentów Przewodnika, który razem ze zdjęciami z zajęć ma 18 stron:
  • Zauważ, uznaj, bądź obecny
  • Dlaczego słuchanie ma znaczenie?
  • Czym jest aktywne słuchanie?
  • Elementy aktywnego słuchania
  • Pięć złotych zasad aktywnego słuchania
  • Koncept scenariusza warsztatów Słyszę Cię - O sztuce aktywnego słuchania
  • Empatia jako decyzja bycia z drugim
  • Trzy kroki empatii: zauważ, uznaj, bądź obecny
  • Ćwiczenie
  • Koncept scenariusza warsztatów Słyszę Cię - O sztuce empatii
  • Spotkanie w dialogu
  • Struktura spotkania w dialogu
  • Zasady spotkania w dialogu
  • Wspomnienia uczestników. 

Wśród wspomnień trzech uczestników nie ma Wirtualnej Kultury - ona nie wiedziała, że Przewodnik ma powstać (zagapiła się?). Oto fragment jednego ze wspomnień:

“W czasach, kiedy większość spotkań odbywa się online, naprawdę doceniam, że to było spotkanie na żywo. Można było nie tylko zobaczyć się przez ekran, ale porozmawiać twarzą w twarz, zobaczyć swoje reakcje, mimikę, być razem – naprawdę, a nie tylko symbolicznie. Czuć energię wspólnej obecności, no i od razu przećwiczyć to, czego się uczymy na warsztatach, to ma ogromną wartość".

Wirtualna Kultura zgadza się z tezą zawartą w tym wspomnieniu z udziału w projekcie. Najważniejsze są spotkania i wymiana opinii. O aktywnym słuchaniu, empatii w internecie jest wszystko. Wiele lat temu Wirtualna Kultura nawet brała udział w warsztatach o empatii i asertywności:

Prośba: Czy możecie odpowiedzieć na pytanie z tytułu wpisu?

Uwaga. Plenerowe zdjęcia Wirtualna Kultura zrobiła w parku w Żmigrodzie z okazji spotkania autorskiego z Ewą Woydyłło (Festiwal Góry Literatury):

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Cześć ludzi rodzi się empatycznych, większość jednak musi się empatii nauczyć. Niektórym przychodzi ona z trudem. Piękne zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Krystyno, dziękujemy za informację o Przewodniku!

    OdpowiedzUsuń