Wirtualna Kultura zobowiązała się, że będzie informować, co jej udało się zrealizować z planów podanych w tym wpisie:
- 18 stycznia 2024, otwarcie w Muzeum Architektury wystawy "Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia", kliknijcie: Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia.
- 19 stycznia 2024, Narodowe Forum Muzyki, wykład prof. Mirosława Kocura "Muzyka i teatr antyczny", kliknijcie: Muzyka i teatr antyczny – wykład prof. dr. hab. Mirosława Kocura.
Relację z wystawy napisze później. Dzisiaj na gorąco postanowiła się podzielić wrażeniami z wykładu profesora Mirosława Kocura w Narodowym Forum Muzyki o muzyce i teatrze antycznym.
- kliknijcie: Mirosław Kocur - strona domowa na UWr
- kliknijcie: Mirosław Kocur, Instytut Kulturoznawstwa UWr
- kliknijcie: Mirosław Kocur - Wikipedia,
Fragmenty innych jego wykładów o teatrze antycznym są dostępne w Internecie:
- wykład w Świdnicy, kliknijcie: Alchemia teatralna: Nowe badania nad teatrem antycznym | prof. Mirosław Kocur (fragment) - YouTube.
- wykład w Legnicy, kliknijcie: Teatr antycznych Greków - wykład prof. Mirosława Kocura, YouTube.
- kliknijcie: M. Kocur, Najadłem się śliwek od górali - recenzja,
- kliknijcie: Portal teatralny.pl, recenzje Mirosława Kocura
- kliknijcie: Wirtualna Kultura na warsztatach w Pantomimie - wpis na blogu.
Wykład o muzyce i teatrze antycznym był porywający. Wirtualna Kultura zazdrościła Mirosławowi Kocurowi niesamowitej kondycji oraz umiejętności sterowania laptopem i rzutnikiem za pomocą smartfonu (kliknijcie na miniatury zdjęć). Prezentacja była ilustrowana zdjęciami obiektów z muzeów na całym świecie. Nie zabrakło zabawnych wypowiedzi. Słuchacze to bardzo lubią.
Jego wiedza o muzyce i teatrze antycznym miała charakter tajemny. Wirtualna Kultura robiła na wykładzie notatki, ale ona nie ręczy, że można na nich polegać. Oto co zanotowała.
Mirosław Kocur opowiadał, jak można było z rycin, ledwo zachowanych, odgadywać, jak kiedyś tańczono. Pierwsi tancerze (hulaki) klepali się po ciele (pośladkach). Na rycinach zadki mieli duże, a do stóp przyłączone kołatki.
Zapisy muzyki też były tajemne. Jak z dziwnych symboli można było odtworzyć brzmienie antycznej muzyki? Mirosław Kocur ilustrował to współczesnymi nagraniami. Pierwszy instrument muzyczny to dwie rurki z dziurkami (aulos). Policzki blokowały jakieś taśmy (?), żeby zmniejszyć rozdęcie twarzy, spowodowane dmuchaniem. To widać było na rycinach.
Wirtualna Kultura zdziwiła się, że najpierw był taniec, albo coś, co można było uznać za taniec. Na teatr trzeba było czekać. Pojawił się chyba sto lat później. Teatr budowany na pentagramie działał jak lecznica.
Rytm był najważniejszy u Greków. Aktorzy musieli się zmieścić w frazie wynikającej z muzyki. Sofokles umieszczał śpiew żałobny w metryce ślubnej.
W dawnych czasach nie było prozy - była liryka, której nazwa pochodzi od grania na lirze. Teksty pisano tylko dużymi literami, nie było znaków interpunkcji. Zachowane teksty to kopie kopii. Kopiści mogli wszystko pozmieniać.
Wirtualna Kultura zanotowała też zdanie, że sztuka jest kłamstwem. To być może wiązało się z maskami - maski kobiet były białe. Maski, a właściwie hełmy jak wojowników, ograniczały pole widzenia. Śpiew w nich brzmiał inaczej. Uczestnicy obejrzeli współczesne nagranie tańca i śpiewu w masce.
Wirtualna Kultura zanotowała wiele nowych dla niej słów - nie wie, czy dobrze. Anapesty - rytm dla wojska. Dochmiusy, antystrofy, trymetr jambiczny, ...
Materiały dla ciekawskich:
- kliknijcie: Znaczenie muzyki w teatrze antycznej Grecji
- kliknijcie: Sofokles i antyczny teatr grecki.
Dodatek. W Narodowym Forum Muzyki są darmowe spotkania z ciekawymi ludźmi:
- kliknijcie: Spotkajmy się w NFM
- 10 maja 2024, godz. 18, kliknijcie: Spotkajmy się w NFM, prof. Jan Miodek.
Można też korzystać z niektórych wykładów dla słuchaczy Akademii Melomana (bilet 15 zł). Na przykład:
- 12 kwietnia 2024, kliknijcie: Muzyka i chemia – wykład prof. Piotra Drożdżewskiego.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Dziękuję za ciekawe materiały. Moja doba jest znacznie krótsza i nie zawsze jestem na bieżąco
OdpowiedzUsuńz przeczytaniem materiału.
Przekazujesz bardzo ciekawe informacje.
Pozdrawiam serdecznie. Ala
Krysiu jak zawsze bardzo ciekawe informacje. Podziwiam Cię, kiedy Ty odpoczywasz.
OdpowiedzUsuńNo ale mam dzień, dzięki Tobie, Krysiu.!!!!!! Pan profesor Mirosław Kocur i ta recenzja, recenzji "Strefa szeptu", bezcenne. 😅👏👏👏👏👏
OdpowiedzUsuń