niedziela, 12 marca 2023

Wirtualna Kultura na warsztatach w Pantomimie


Za namową Eli z Nadodrza Wirtualna Kultura niedawno zajrzała na strony Teatru Pantomima i zapisała się tam na warsztaty "Punkt krytyczny". To nie są warsztaty gry i ruchu. Ona spodziewa się, że 
  • pozna na nich tajniki pisania teatralnych recenzji,
  • zrozumie, o co chodzi reżyserom,
  • dowie się, na czym polega artoterapia - podobno teraz bardzo modna. 

Wczoraj, na pierwszych zajęciach, Wirtualna Kultura przyznała się, że wychowała się na poniedziałkowym, klasycznym  teatrze w telewizji, a współczesna wersja Krakowiaków i Górali we wrocławskiej operze bardzo ją zdziwiła. Pisała o tym na pierwszym blogu:  


Warsztaty z Henrykiem Mazurkiewiczem zapowiadają się bardzo ciekawie. Na portalu Teatralny.pl

 można przeczytać jego recenzje i taką charakterystykę jego osoby:

"Doktor nauk humanistycznych, krytyk teatralny, członek redakcji portalu „Teatralny.pl”. Pisze dla „Teatru”, kwartalnika „nietak!t”, internetowego czasopisma „Performer” i „Dialogu”. Współautor e-booka Offologia dla opornych. Współorganizuje Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu."

Dodatkowe informacje, kim jest i czym zajmuje się Henryk, można znaleźć na stronie Instytutu im. Grotowskiego. To robi wrażenie! 

Już na pierwszych zajęciach była mowa i o off-teatrze, i o projekcie Teatr na faktach w Instytucie Grotowskiego, i o teatrze Układ Formalny, o których Wirtualna Kultura już pisała na blogu: 

To dodało jej otuchy.

Grupa uczestników warsztatów jest kameralna, tylko 9 osób, ale bardzo urozmaicona pod względem zainteresowań i doświadczeń. To dobrze wróży. Wirtualna Kultura skorzystała, że zajęcia odbywają się w sali prób w siedzibie Pantomimy, i zrobiła zdjęcie odbicia grupy (niekompletnej) w lustrze. Na drugim zdjęciu uczestnicy wykonują pisemne ćwiczenie. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia.

W pierwszym ćwiczeniu uczestnicy mieli w 2-3 zdaniach odpowiedzieć na pytanie: Czym jest teatr? Potem przekazać kartkę sąsiadowi, który po przeczytaniu odpowiedzi na kartce już napisanej miał ją kontynuować tak, by nie można było się domyślić, że ciąg dalszy pisze inna osoba. Ćwiczenie wypadło świetnie. 

Wirtualna Kultura zaczęła tak:

Teatr to budynek, w którym jest scena, na której występują ludzie, których oglądają ci, którzy siedzą na widowni.  

Druga osoba dopisała: Tworzy się w nim przedstawienia, a trzecia Te przedstawienia, grę aktorską i odbiór przez widzów możemy nazwać "sztuką teatralną".

Pomysł na pierwsze zdanie Wirtualna Kultura zaczerpnęła z książki Antoniego Słonimskiego "Gwałt na melpomenie". To z tej książki Henryk przeczytał uczestnikom warsztatów kilka recenzji. Wirtualnej Kulturze najbardziej spodobała się ta z roku 1925:

"Nie warto chodzić. Jeśli się już pójdzie, nie warto słuchać. Jeśli się słucha, to nie warto o tym pisać. Jeśli się napisze, to nie warto czytać. Jacyś ludzie nauczyli się tego na pamięć. Dziwne. Wstyd.

Było w niej dużo matematycznego "jeśli". Wirtualna Kultura zamiast "jeśli" użyła słowa "który", zbyt często pojawiającego się w jej felietonach w Gazecie Senior.

Oto odpowiedzi innych uczestników warsztatów na pytanie "Czym jest teatr?"

1. Teatr to opowiadanie historii za pomocą słów, ruchów, świateł, dźwięku, kostiumów i scenografii. Teatr wywołuje emocje, zaprasza do refleksji, czasem dziwi, czasem wzrusza, czasem usypia, czasem inspiruje.
Teatr jest potrzebny.
Teatr zaprasza do przeżycia subiektywnie opowiedzianej historii twórców.

2. Teatr jest przestrzenią naszych ukrytych emocji.
Teatr jest rozrywką - imprezą dla naszych uczuć.
Jest też ucztą dla naszych zmysłów.

3. Teatr to kompletna mieszanka rodzajów i form sztuki. Łączy sztuki performatywne z plastycznymi, ale tylko na czas trwania przedstawienia i za każdym razem jest inny. Tak jak film opowiada historię w określonym miejscu, ale w teatrze widz staje z tym światem twarzą w twarz, a czasami staje się jego częścią.
Widz może być wciągnięty w historię, zgodzić się z nią lub pomyśleć, jak sam napisałby do niej scenariusz i ją poprowadził.
Teatr jest o wszystkim i dla każdego.

4. To miejsce, gdzie przedstawia się interpretację twórcy. Punktem wyjścia jest najczęściej scenariusz, czyli opis działań na scenie, może być on na podstawie innych utworów, wydarzeń lub być zupełną fikcją W teatrze odwołujemy się najczęściej do emocji.
W sztuce teatralnej widz jest połączony z aktorem i vice-versa.
A ich mocje i interpretacje mogą być różne.

Drodzy Czytelnicy, może sami spróbujecie w domu zrobić to ćwiczenie z dziećmi lub wnukami. Wirtualna Kultura chętnie Wasze odpowiedzi opublikuje.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

1 komentarz:

  1. Interesujące - jestem ciekawa jaki będzie c.d. i finał tych warsztatów; swoją droga Krysiu, mam wrażenie, że Twoja doba jest zdecydowanie bardziej pojemna niż moja, czyli przeciętnego człowieka :); mam nawet takie podejrzenie, że jako utytułowany matematyk, wykorzystujesz krzywiznę czasu czy jakąś inną "tajemną wiedzę", bo to zadziwiające w ilu miejscach bywasz, w ilu zdarzeniach bierzesz udział i nie pozwalając sobie na wytchnienie piszesz bieżąco bloga i nie tylko :). Pozdrawiam. Alicja P.

    OdpowiedzUsuń