Ojej, jak ten czas leci! Wirtualna Kultura zdziwiła się, że to 1 września 2023 pisała m.in. o filmach Barbie i Oppenheimer - myślała, że w listopadzie:
Film "Barbie" niczym nie zaskoczył jej, polskiej kobiety wychowanej w epoce patriarchatu. Może to zachwycone filmem Amerykanki nie wiedziały, o co chodzi w tym patriarchacie?
- kliknijcie: Zwierciadło, Patriarchat – co to takiego? Jakie będą związki przyszłości?
- kliknijcie: Instytut Psychologii Zdrowia - Patriarchat jako źródło przemocy.
Znudzona filmem Wirtualna Kultura wyszła z kina, gdy Barbie wróciła do "swojego świata", w którym Ken już rządził. Czy druga część filmu była zabawniejsza, bardziej odkrywcza? Co myślicie? Dajcie znać.
Wrażenia Wirtualnej Kultury były w sprzeczności z zachwytami całego świata. "Barbie" była nominowana w dziewięciu kategoriach do Złotych Globów. Ostatecznie dostała tylko dwie statuetki - za najlepszą piosenkę filmową roku
- kliknijcie: Billie Eilish, What Was I Made For? - YouTube
i przyznawany po raz pierwszy w historii nagrody Złoty Glob za osiągnięcie filmowe i kasowe. Przegrała z "Biednymi istotami", uznanymi za najlepszy film w kategorii musical lub komedia. Ogólnie triumfował Oppenheimer:
- kliknijcie: Złote Globy, zwane "małymi Oscarami", przyznane. Triumf "Oppenheimera" (wyniki, lista zwycięzców).
Wirtualna Kultura nie ukrywa, że ją to ucieszyło. Zobaczymy, co będzie z Oscarami.
Polska premiera „Biednych istot" będzie 19 stycznia 2024. Pokazy przedpremierowe są w Dolnośląskim Centrum Filmowym w ten weekend:
- kliknijcie: Biedne istoty.
- kliknijcie: FilmWeb, Czas krwawego księżyca.
Rozpisują się o niej media. Na przykład,
Najlepszym aktorem został Cillian Murphy za rolę Oppenheimer. Wirtualna Kultura mogłabym film obejrzeć jeszcze raz, ale z kanapkami w torebce (film jest bardzo długi):
- kliknijcie: Oppenheimer - zwiastun.
Najlepszy film nieanglojęzyczny to „Anatomia upadku". Seanse przedpremierowe będą w Nowych Horyzontach:
- kliknijcie: Nowe Horyzonty, Anatomia upadku
- kliknijcie: Recenzja filmu "Anatomia upadku".
Więcej informacji o przyznanych Złotych Globach znajdziecie tutaj (kliknijcie jeszcze raz): Złote Globy, zwane "małymi Oscarami", przyznane. Triumf "Oppenheimera" (wyniki, lista zwycięzców).
Dodatek. Wirtualna Kultura jest dosyć spostrzegawcza. Obraz, który sfotografowała na wystawie "Szaleństwa rokoka" (kliknijcie na jego miniaturę),
- kliknijcie: Zapowiedzi wystaw w muzeach, ilustrowane rokokiem - wpis na blogu
- kliknijcie: Rokoko w oczach Wirtualnej Kultury - wpis na blogu
przykuł jej uwagę z powodu dwóch postaci: chłopca z lekką nadwagą i dziewczynki w zielonej sukience z talią jak osa. Skąd ten brak proporcji? To nie jest sprawiedliwe. Już w epoce rokoka dziewczynki musiały się głodzić? Czyżby rokoko zainspirowało twórców lalki Barbie, która też ma talię jak osa?
Wyjaśnienie. Autorka komentarza o gorsetach przysłała link do materiałów o gorsetach dla dziewczynek:
- kliknijcie: Blog Historyczno-obyczajowy Agnieszki Lisak.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Dziękuję.
OdpowiedzUsuńCiekawe spostrzeżenie dotyczące obrazu:) To ważny szczegół i zarazem dość ponury: dziewczynkom od małego zakładano gorsety! B.
OdpowiedzUsuńBarbie obsypana nagrodami hmmm. Może nie potrafię "przeczytać" w tym filmie idei i wartości, jakie podobno niesie. Dla mnie to przede wszystkim reklama firmy produkującej lalki... Za to Oppenheimera obejrzę raz jeszcze zdecydowanie (nawet bez kanapek;). Psychologiczny dramat wybitnego człowieka
OdpowiedzUsuńCieszę się, że ktoś myśli o tych dwóch filmach podobnie jak ja. Krystyna
OdpowiedzUsuń