środa, 10 stycznia 2024

Zapowiedzi wystaw w muzeach, ilustrowane rokokiem

Wirtualna Kultura znalazła wczoraj artykuł Magdaleny Dubrowskiej "Rafael, Kuryluk, Hasior. Wystawy, na które czekamy w 2024 roku" na internetowej platformie Gazety Wyborczej. Autorka omówiła w nim wybrane wystawy, które będzie można obejrzeć w Polsce. Wśród nich aż trzy we Wrocławiu: 

  • od 18 czerwca 2024, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, "Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot" - kolekcja kimon zainspirowanych pracami wybranych artystów,
  • od 6 lipca 2024, Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu, "Maria Pinińska-Bereś. Retrospektywa" - najważniejsze rzeźby i performance powstałe od lat 50. do 90. Wystawa będzie też pokazana w innych ważnych muzeach europejskich, 
  • od 20 września 2024, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, "Obłęd. Przypadek Mariana Henela 'Lubieżnika z Branic`" - gobeliny, które artysta tworzył w pracowni Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Branicach.   
Info o artystach:

Dodatkowe zdjęcia z wystawy "Szaleństwa rokoka" w Pawilonie Czterech Kopuł (kliknijcie na miniatury zdjęć). Wystawa kończy się 14 stycznia 2024.


Więcej zdjęć jest we wpisie na blogu  (kliknijcie): Rokoko w oczach Wirtualnej Kultury. Zobaczcie też prawie 100 zdjęć Tomasza Hołoda na portalu Wrocławia: 

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu jest "Ostatnia wieczerza" Giovanni Battisto Tiepoli, artysty włoskiego z XVIII wieku. Chyba domyślacie się, że dzieło na przedostatnim zdjęciu nie jest z epoki rokoka. Kliknijcie. Zwróćcie uwagę też na "pojemnik" zamykany na kluczyk, w którym sztućce są pionowo! Na sąsiednim zdjęciu dziurki na kluczyki są misternie zdobione.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Krysiu, dziękujemy. !!!!!!!! Uwaga, bezcenna.!!! Zdjęcia przepiękne.. 👏👏👏👏👏❤️❤️❤️

    OdpowiedzUsuń