Strony

wtorek, 22 października 2024

Oj, dzieje się, dzieje we Wroclawiu

Wirtualna Kultura dostała dzisiaj z Instytutu im J. Grotowskiego informacje o niezwykłym wydarzeniu muzycznym. Postanowiła o nim napisać, mimo że darmowych wejściówek już nie ma: 

" Pomysł na koncert „Pejzaże” nawiązuje do zapomnianej praktyki w historii średniowiecznego organum, czyli improwizacji melodii cantus firmus nie poprzez zaczerpnięcie z chorału, lecz w oparciu o „muzyczne odczytanie” zarysu sklepienia, gzymsów czy też po prostu linii łączącej ściany i sklepienie świątyni.(...)

Teatr ZAR, przynoszący fragmenty liturgii z Korsyki, Sardynii, Sycylii i Svanetii (najwyższej części Kaukazu) – zaprosił przyjaciół: Natalię Polovynkę z Ukrainy i Lekso Gremelashvilego z Gruzji. Oboje są jednymi z najznamienitszych artystów, śpiewaków związanych z tradycją liturgiczną Ukrainy i Gruzji.

Gościnią Teatru ZAR będzie również Urszula Dudziak – wybitna wokalistka i kompozytorka jazzowa.

Koncert odbędzie się 24 października w greckokatolickiej Katedrze św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera 15, w której znajduje się ikonostas wykonany przez Jerzego Nowosielskieg
o". 

Sami widzicie, że to będzie niezwykłe wydarzenie. Kto z Was wejściówki ma? 


Zupełnie inny charakter będzie miał koncert chóru  Apasjonata Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu 9 listopada 2024 (sobota) o godzinie 18 w Centrum Historii Zajezdnia, wstęp wolny:  

Wirtualna Kultura jest trochę zdziwiona liczbą wydarzeń z okazji Halloween i to w zupełnie nieznanych jej miejscach:
Czy wybierzecie coś dla siebie?

Zobaczcie, co portal Wrocławia proponuje seniorom w tych dniach:


Niedawno w Parku Południowym był piknik członków i gości „Krynoliny” – Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu - zobaczcie piękne zdjęcia: 
Członków „Krynoliny”  zobaczymy we Wrocławiu 11 listopada 2024 podczas Radosnej Parady Niepodległości.

 

W sobotę, 26 października 2024, godz. 15, w Muzeum Etnograficznym będzie okazja do spotkania ze Stanisławem Wodyńskim, byłym kierownikiem Pracowni Ekspresji Sztuki Psychopatologicznej w Szpitalu Psychiatrycznym w Branicach, który opowie o swoich relacjach z Marianem Henelem, autorem prac prezentowanych obecnie na wystawie „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”. Wstęp wolny. Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Teatr Polski w Podziemiu odnosi sukcesy - 9 wyróżnień za spektakl Krystiana Lupy "Balkony - pieśni miłosne". Może wybierzecie się:

Uwaga. Zdjęcia parku w Leśnicy przysłała Ania. Pogoda sprzyja spacerom.

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Tyle możliwości...
    Jednego życia zbyt mało, by ogarnąć te wszystkie wydarzenia artystyczne. Cóż dopiero - by w nich wszystkich wziąć udział....
    Dziękuję Krysiu
    Piękna jesień w leśnickim parku, przepiękna...
    Brawo Ania. Dziękujemy
    Pozdrówka Majka

    OdpowiedzUsuń
  2. Ohh,nie wiadomo gdzie się wybrać.Chcialoby sie być wszędzie, ale się nie da.Dzieki za informacje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Teatr ZAR i Pani Urszula Dudziak WOW.!!!!!!!! 👏👏👏👏👏

    OdpowiedzUsuń