Strony

wtorek, 29 października 2024

Wymiana rzeczy na Kłodnickiej

 



Już 16 listopada 2024 (sobota) kolejny raz w Kościele Baptystów przy ulicy Kłodnickiej 2 (wejście od parkingu) będzie akcja wymiany rzeczy i książek w godzinach 10-12. Kliknijcie na afisz. Takie akcje odbywają się dwa razy w roku:

Wirtualna Kultura pierwsza raz była na Kłodnickiej w roku 2016 na "Sąsiadówce" razem z koleżankami ze stowarzyszenia Popowiczanie:

Brała też udział w akcjach wymiany rzeczy, na przykład:
Ciekawe doświadczenia.

Krystyna - Wirtualna Kultura

poniedziałek, 28 października 2024

Wrocławska Rada Seniorów, kadencja 2024-2029

Wyjaśnienie z 28 października 2024, godz. 22:38. W związku z komentarzem, który się ukazał na  Facebooku pod linkiem do tego wpisu na grupie Króla i Królowej Wrocławskich Seniorów 2021, przytaczam fragment komunikatu z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia:

"Realizując zapisy uchwały nr LX/1526/14 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie powołania Wrocławskiej Rady Seniorów oraz nadania jej Statutu, Prezydent Wrocławia ogłasza wyniki głosowania oraz informację o osobach – przedstawicielach środowisk senioralnych, które zostały wybrane do Wrocławskiej Rady Seniorów III kadencji."

Wrocławska Rada Seniorów nie jest jeszcze powołana, znany jest jej skład.

Treść wpisu:

Zgodnie ze statutem Wrocławska Rada Seniorów ma 14 członków.  

Oto jej skład na kadencję 2024-2029:

  • 3 osoby wskazane przez prezydenta Wrocławia: 
Czarnecka Danuta, Gajewska Wiesława, Gałęcka Jadwiga
  • 3 osoby wskazane przez Radę Miejską Wrocławia (członkowie Rady Miejskiej Wrocławia): 
Kołodziej Anna, Pieńkowski Robert, Zalewski Krzysztof
  • 8 osób wybranych w wyniku głosowania: 
Strecker Krzysztof, Kubacki Rafał, Kretschmer Barbara, Wasielewska Stefania Elżbieta, 
Warmuz Stanisława, Wnuk Walentyna, Olszański Witold, Peszyński Jacek. 

Informacje o składzie Wrocławskiej Rady Seniorów 2024-2029 i wyniki głosowania:


Wyniki głosowania (na wszystkich kandydatów)
  1. Strecker Krzysztof - głosów ważnych: 623
  2. Kubacki Rafał - głosów ważnych: 400
  3. Kretschmer Barbara - głosów ważnych: 320
  4. Wasielewska Stefania Elżbieta - głosów ważnych: 194
  5. Warmuz Stanisława - głosów ważnych: 146
  6. Wnuk Walentyna - głosów ważnych: 146
  7. Olszański Witold - głosów ważnych:146
  8. Peszyński Jacek - głosów ważnych: 140
  9. Kowaluk Ryszard - głosów ważnych: 88
  10. Witczak Michalina - głosów ważnych: 52
  11. Gałęcka Jadwiga - głosów ważnych: 42
  12. Szukała Tadeusz - głosów ważnych: 6
Razem oddano 2336 głosów, w tym głosów ważnych: 2303

Z informacji podanych na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora wynika, że w głosowaniu mogły wziąć udział osoby pełnoletnie:

Kim są i jakie osiągnięcia mają członkowie nowej Wrocławskiej Rady Seniorów wybrani w wyniku głosowania? 
  • Czterech z ośmiu wybranych członków Wrocławskiej Rady Seniorów reprezentuje wrocławskie Uniwersytety Trzeciego Wieku. 
  • Trzy osoby są laureatami statuetki "Przyjaciel Seniorów". 
  • Dwie były już członkami Wrocławskiej Rady Seniorów. 

Skrót ich charakterystyki (pełna informacja jest w linku powyżej):
  • Kretschmer Barbara, UTW w Uniwersytecie Medycznym - od 8 lat w samorządzie, działa w grupie o-Cal-eni przy Wrocławskim Centrum Seniora
  • Kubacki Rafał, adiunkt Akademii Wychowania Fizycznego, pracuje z seniorami na Osiedlu Nowy Dwór, autor pierwszego w Polsce poradnika dla seniorów pt. „Mobilny Senior. Jak się dobrze zestarzeć. Porady dotyczące diety i aktywności fizycznej“
  • Olszański Witold, UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym - członek prezydium Samorządu Słuchaczy, ma doświadczenie przydatne przy opracowywaniu projektów dla środowiska osób starszych
  • Peszyński Jacek, od 6 lat lider grupy Rekreacyjno-Sportowej przy Wrocławskim Centrum Seniora, duże doświadczenie w kontaktach z młodzieżą i seniorami, nauczyciel wychowania fizycznego
  • Strecker Krzysztof, odznaczony Złotą Odznaką Zasłużony dla Wrocławia 1980, laureat statuetki "Przyjaciel Seniorów" 2016, pomysłodawca Festiwalu Twórczości Senioralnej SeniorArt i wielu innych wydarzeń dla seniorów (wystawy, bale), potrafi łączyć przedstawicieli różnych branż na rzecz osób starszych  
  • Warmuz Stanisława, UTW w Uniwersytecie Wrocławskim - przewodnicząca Zarządu Słuchaczy, laureatka statuetki "Przyjaciel Seniorów" 2016, odznaczona Złotym Medalem Zasłużonych dla Dolnego Śląska 2014, była członkinią Wrocławskiej Rady Seniorów
  • Wasielewska Stefania Elżbieta, liderka Klubu Seniora Magnolia na Nowym Dworze, prezeska Stowarzyszenia "Przyjazne Osiedle Nowy Dwór Wrocław", ma umiejętność pracy zespołowej
  • Wnuk Walentyna, UTW w Uniwersytecie Wrocławskim - inicjatorka i była kierowniczka, laureatka statuetki "Przyjaciel Seniorów" 2022, odznaczona Złotym Medalem Zasłużonych dla Dolnego Śląska 2015, była członkinią Wrocławskiej Rady Seniorów, doradca Prezydenta Wrocławia ds. osób starszych. 

Uwaga. W roku 2019 było 19 kandydatów na 8 miejsc we Wrocławskiej Radzie Seniorów.

Kliknijcie na miniatury zdjęć wrocławskiej jesieni. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

niedziela, 27 października 2024

Wirtualna Kultura na Ósmych Urodzinach Teatru Układ Formalny


Oj, działo się, działo w sobotę wieczorem na Prądzyńskiego 39A w Centrum na Przedmieściu, prowadzonym przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Wirtualna udała się tam do siedziby Teatru Układ Formalny z Anią, która Trójkąta Bermudzkiego nocą nie boi się. 

Część oficjalna Ósmych Urodzin Teatru Układ Formalny zaczęła się punktualnie o godzinie 21:30! Ostatnie urodzinowe zdjęcie Wirtualna Kultura zrobiła o godzinie 23:16. Przed i po uroczystości zdjęć nie robiła - był to czas na rozmowy kuluarowe w gronie przyjaciół, widzów i rodzin zespołu. Jak to na polskich urodzinach bywa, jedzenia nie brakowało.

Pomysł na tak zabawne urodziny mogli mieć tylko absolwenci studiów lalkarskich, którzy podobno rodzicom mówili, że studiują na wydziale lekarskim. Scenariusz pierwszej części urodzin był oparty na statucie Stowarzyszenia Teatr Układ Formalny z roku 2016:

Celem fundacji jest animacja społeczno-kulturalna ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób wykluczonych społecznie oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Tworzenie i upowszechnianie kultury i sztuki, wspieranie przedsiębiorczości związanej ze sztuką i kulturą oraz promocja Wrocławia i regionu. Fundacja ma także na celu wszelką pomoc w rozwoju i doskonaleniu osobistym człowieka.

Niektóre fragmenty statutu dramatycznie odśpiewała Emose Katarzyna Uhunmwangho z Capitolu. Maciej Tomaszewski z Wrocławskiego Teatru Współczesnego też poważnie potraktował zapisy statutu.


Gdy widownia zapoznała się z celem statutu, na wybiegu pojawili się członkowie Teatru Układ Formalny. Wirtualna Kultura nie wie, czy oni byli świadomi, co ich czeka, gdy zasiądą na kanapie. Witano jubilatów brawami.  Kliknijcie na miniatury zdjęć:




Nastąpiło rozliczanie zespołu z realizacji zapisów statutu przez Pawła Palcata z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Zespół miał problemy z odpowiedziami i bardzo się zestresował. Na szczęście Paweł przygotował dla nich tabletki czekoladowe, schowane za kotarą.


Zespół pomyślał też o widowni. To ona decydowała, kiedy zatrzymać kołowrotek ze zdjęciami. Był to pretekst do wspomnień i sprawdzenia, czy widzowie pamiętają spektakle. Teatr Układ Formalny występuje w całej Polsce - przejechał 30 tys. km i zagrał 364 spektakli. Do jednego ze spektakli musiał przerzucić 2,5 tony piasku - nie było to konieczne na plaży w Gdyni.

Wirtualna Kultura nie przygotowała się do Ósmych Urodzin Teatru - prezentu nie miała. Zespół był na taką sytuację przygotowany. To Wirtualna Kultura dostała prezenty: voucher na dowolny spektakl i afisz ze spektaklu "W siebie wstąpienie", bo wiedziała, że koszt najtańszego spektaklu wyniósł tylko 500 zł. Drugi voucher dostał ktoś inny, bo ona nie pamiętała, jak ten spektakl nazywał się. Była to pierwsza wersja "Kosmetyki wroga": 
O tych 500 zł ona dowiedziała się na jednej z konferencji prasowych. Zrobiło to wtedy na niej duże wrażenie, bo pokazywało, jaka silna jest determinacja aktorów, żeby grać. Szczęście dopisało Wirtualnej Kulturze. Inne pytania quizu dla widzów nie były dla niej łatwe.


W końcowej części zajęto się przyszłością i marzeniami zespołu. Piotr Mateusz Wach (chyba z Krakowa) znał się na kartach tarota i potrafił wróżyć, ale tylko na pytania "otwarte". Wymyślanie takich pytań nie było łatwe. Widownia pomagała artystom. Piotr nie chciał z kart wróżyć, czy zespół ma szanse na stałe etaty i czy wzrośnie liczba miejsc na parkingu. Z kart wyszło, że multi-miłość zapanuje w zespole Teatru Układ Formalny. 

Gość specjalny, Emose Katarzyna Uhunmwangho na koniec jeszcze raz zaśpiewała:


Z powodu różnych obowiązków nie wszyscy członkowie wzięli udział w Urodzinach. Obejrzyjcie zdjęcia zespołu:
Wirtualna Kultura jest z innego pokolenia niż pozostali uczestnicy Urodzin. Chyba dlatego nikt "sto lat" na koniec nie zaczął. Za to było dużo braw i uśmiechu. To był niezapomniany wieczór. 
 

Wirtualna  Kultura nie wie, jak długo Urodziny trwały 26 października 2024, bo postanowiła wrócić do domu przed północą - jej Babcia zawsze mówiła, że najważniejszy jest sen właśnie przed północą.

Ania i Wirtualna Kultura bardzo dobrze się czują w Teatrze Układ Formalny. Pokochały go, chyba ze wzajemnością. Czują się, jakby były jego częścią. To wszystko dzięki m.in. konferencjom prasowym, na których można z artystami pogadać. Jest to przykład dialogu między pokoleniami.

Koniecznie zajrzyjcie na Facebook:
i sprawdźcie repertuar:

Uwaga. Wirtualna Kultura nie jest pewna, czy dobrze przyporządkowała nazwiska specjalnych gości. Dajcie znać, jeśli coś jest nie tak. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

Festiwal Korelacje w DCF - filmy z autorskimi narracjami

Już znany jest program kolejnego Festiwalu Korelacje, który odbędzie się w dniach 21-24 listopada 2024 w Dolnośląskim Centrum Filmowym (dawna Warszawa): 

"Festiwal Korelacje to nowatorskie wydarzenie w obszarach sztuki filmowej i kultury dostępnej prezentujące polskie filmy w nowej formule – fabułom towarzyszy autorska narracja tworzona przez zaproszonych do projektu mistrzów i mistrzynie słowa (...)

Dorota Masłowska, Artur Andrus, Filip Springer, Filip Zawada, Agnieszka Wolny-Hamkało, Michał Witkowski i Bartosz Kędzierski napisali i nagrali swoje narracje do polskich filmów".

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Czy pamiętacie ten wpis z zeszłego roku:
w którym Wirtualna Kultura z zachwytem pisała, jak Dorota Masłowska nagrała autorską narrację do filmu "Wilczyca". W tym roku znowu będzie można to obejrzeć.

Program festiwalu jest bardzo bogaty: 
Niektórym filmom towarzyszyć będą spotkania. Filmy powtarzają się w różne dni. Zobaczcie pełną listę filmów:

Oprócz filmów z autorskimi narracjami będą wydarzenia towarzyszące. Na przykład, w Concordii Design 22 listopada o godz. 22 impreza taneczna z udziałem Doroty Masłowskiej:
Do Festiwalu Korelacje dołączył Kinomural:
 
Oto niektóre z filmów z autorskimi narracjami:

21 listopada 2024 (czwartek), godz. 19, DCF, Gala otwarcia, autorska narracja Doroty Masłowskiej do filmu "To Tylko Rock" i spotkanie z Masłowską, kliknijcie: Kup bilet

22 listopada 2024 (piątek), godz. 19, DCF, autorska narracja Artura Andrusa do filmu "Chudy i inni", kliknijcie: Kup bilet

23 listopada 2024 (sobota), godz. 16, DCF, autorska narracja  Filipa Zawady do filmu "Walkower" i spotkanie z Zawadą, kliknijcie: Kup bilet

24 listopada 2024 (niedziela), godz. 14, DCF, autorska narracja Filipa Springera do filmu "Dziecinne pytania", kliknijcie: Kup bilet

24 listopada 2024, godz. 19, DCF, Gala zamknięcia, autorska narracja Agnieszki Wolny-Hamkalo do filmu "Marcowe migdały". Po filmie spotkanie prowadzi Robert Więckowski, kliknijcie: Kup bilet

Uwaga. Zdjęcia przysłała Zosia. Jesień jak lato.
Krystyna - Wirtualna Kultura

sobota, 26 października 2024

Ciąg dalszy wrażeń z IV Dolnośląskiego Forum Rad Seniorów

Dolnośląskie Fora Rad Seniorów to okazja do integracji, wymiany doświadczeń  i nawiązywania nowych kontaktów. Wirtualna Kultura z przyjemnością i zainteresowaniem obserwowała na IV Dolnośląskim Forum Rad Seniorów w Legnicy, czym zajmuje się srebrna generacja. Oto link do pierwszej części relacji:

Teraz doda, co jeszcze na Forum działo się. 

Na Forum głos zabrali zaproszeni goście. Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podkreślił, że trzeba przeciwdziałać stereotypom, a po 60tce można zmieniać świat. Wirtualna Kultura dodałaby, że można też samemu się zmienić, czego ona jest najlepszym przykładem.  

Maciej Kmita, Z-ca Dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie i jednocześnie wysłannik Minister Marzeny Okła-Drewnowicz

mówił o ogólnopolskich konsultacjach na temat bonu senioralnego,

Na Dolnym Śląsku będą chyba dwa spotkania 27 listopada 2024 (?). Ma wzrosnąć ilość środków na działania międzypokoleniowe i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu seniorów. Szkoła ma być międzypokoleniowa i udostępniać seniorom swoje sale po lekcjach. Wirtualna Kultura wie, że Kraków robił to już w roku 2017:

Wypowiedzi gości Forum i panelistów można posłuchać na Facebooku (dwa nagrania):

Karolina Popiel z Nowej Rudy, miasta młodości Wirtualnej Kultury, też zabrała głos. Jest ona przewodniczącą Zespołu Ekspertów ds. Polityki Senioralnej przy Wojewodzie Dolnośląskim 
i pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego ds. Polityki Senioralnej:
Zakres pełnomocnictwa obejmuje:

1) współpracę z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami społecznymi działającymi na rzecz seniorów,
2) wspieranie działań zmierzających do poprawy warunków życia i integracji społecznej osób starszych,
3) upowszechnianie nowych rozwiązań i promowanie dobrych praktyk w obszarze działań wobec osób starszych,
4) prowadzenie polityki informacyjnej i promowanie rządowych programów na rzecz osób starszych,
5) opiniowanie dokumentów, w tym projektów aktów prawnych, mających wpływ na realizację zadań z zakresu polityki senioralnej.

Karolina Popiel od wielu lat działa na rzecz seniorów. Oto przykłady:
To dzięki niej w roku 2007 powstał w Nowej Rudzie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wirtualna Kultura, była noworudzianka, z przyjemnością gratulowała Karolinie Popiel, noworudziance, sukcesów i zasłużonych wyróżnień.

Kolejne Dolnośląskie Forum Rad Seniorów będzie za rok. Jego temat przewodni nie jest jeszcze znany. Jeden z uczestników postulował, żeby zająć się potrzebami Rad Seniorów. W tym kontekście Wirtualna Kultura przypomniała sobie, co o zakresie działań jest w Statucie Rady Krakowskich Seniorów, a czego nie ma w statucie Wrocławskiej Rady Seniorów:
Fragment statutu Rady Krakowskich Seniorów:

§ 2. 1. Rada jest ciałem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym wobec organów Gminy Miejskiej Kraków, z którymi współpracuje we wszystkich obszarach dotyczących osób starszych, w szczególności: 

1) integracji i wspierania środowiska osób starszych oraz reprezentowania ich zbiorowych interesów; 2) aktywności obywatelskiej; 
3) profilaktyki i promocji zdrowia;
4) przełamywania stereotypów na temat osób starszych i starości oraz wzmacniania relacji wewnątrz, jak i międzypokoleniowych; 
5) edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego; 
6) sportu, turystyki i rekreacji; 
7) wykluczenia społecznego; 
8) warunków życia; 
9) mieszkalnictwa; 
10) bezpieczeństwa publicznego; 
11) utrzymywania stałych więzi z osobami starszymi, mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz ich organizacjami. 

2. Rada monitoruje realizację polityki senioralnej Gminy Miejskiej Kraków w szczególności poprzez coroczne jej opiniowanie. 
3. W sprawach dotyczących Gminy Miejskiej Kraków Rada, Krakowskich Seniorów może kierować zapytania lub wnioski w formie uchwały. Uchwała powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania, Prezydent Miasta Krakowa lub osoba przez niego wyznaczona są obowiązani udzielić odpowiedzi na piśmie. 
4. Rada Krakowskich Seniorów może zgłosić do uprawnionych podmiotów wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. Tryb zgłaszania wniosku o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej określa Statut Miasta Krakowa.

Rozdział 2
Zakres zadań Rady

§ 3. Realizacja zadań Rady, w obszarach określonych w § 2 ust. 1, w szczególności odbywa się poprzez:

1) opiniowanie na wniosek lub z własnej inicjatywy projektów aktów prawa miejscowego dotyczących problematyki osób starszych, w terminie 14 dni od dnia doręczenia projektu; 
2) inicjowanie działań na rzecz osób starszych; 
3) konsultowanie i ustalanie priorytetów w ramach polityk i zadań realizowanych na rzecz osób starszych; 
4) wydawanie opinii i formułowanie wniosków w sprawach dotyczących osób starszych, a także aktywne uczestnictwo, w posiedzeniach komisji Rady Miasta Krakowa; 
5) informowanie społeczności lokalnej o działaniach podejmowanych na rzecz środowiska osób starszych; 
6) podejmowanie działań mających na celu wykorzystywanie potencjału i wolnego czasu osób starszych do budowania wolontariatu; 
7) inicjowanie działań na rzecz samopomocy w środowisku lokalnym; 
8) współpracę z organizacjami i instytucjami społecznymi, działającymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków, oraz wymianę doświadczeń z radami seniorów na terenie kraju; 
9) promowanie pozytywnego wizerunku osób starszych; 
10) upowszechnianie wiedzy o potrzebach i prawach osób starszych; 
11) podejmowanie działań w sprawach rażącego naruszenia bezpieczeństwa lub godności osób starszych.

Uwaga. Na ostatnim zdjęciu Wirtualna Kultura jest z Anią i Andrzejem Walusem, multiinstrumentalistą, którego koncert zakończył Forum miłym akcentem. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia.

O wrażeniach z warsztatów: "Komunikacja między pokoleniami" będzie oddzielny wpis.  

Krystyna - Wirtualna Kultura

piątek, 25 października 2024

Mały Książę zamieszkał w Przestrzeni Trzeciego Wieku razem z Sławomirem Przepiórką


Wirtualna Kultura ma na półce "Małego Księcia", ale z tego nie wynika, że ona go dobrze zna i rozumie. Dlatego z radością wybrała się na pl. Solidarności do Przestrzeni Trzeciego Wieku - Strefa Kultury Wrocław na spotkanie z jego nowym wcieleniem w spektaklu przygotowanym przez 12 seniorów pod kierunkiem Sławomira Przepiórki:

Tak, tak, nowym! Po obejrzeniu Romea i Julii w styczniu 2024 w PTW, też w reżyserii Sławomira Przepiórki, była pewna, że to będzie coś niezwykłego: 

Nie zawiodła się! To było rewelacyjne, zaskakujące ujęcie Małego Księcia. O ile, Wirtualna Kultura dobrze wszystko zrozumiała, to Małych księci było wielu - tylu, ilu aktorów, którzy otulali się bardzo długim szalem, zrobionym przez Mamę reżysera.    



Kostiumy, rekwizyty, muzyka, oświetlenie, ruch sceniczny, itd. bardzo pomysłowe. BRAWA dla wszystkich seniorów-aktorów i reżysera. Jak oni mogli się nauczyć na pamięć tak skomplikowanej choreografii??? Sławek postawił im wysoko poprzeczkę, a to wszystko 78 lat po wydaniu książki.


Przed rozpoczęciem spektaklu reżyser i pomysłodawca, Sławomir Przepiórka, mówił jak zmienia się interpretacja i przeżywanie Małego księcia wraz z upływem lat. Dla niego, 50+, to nie jest teraz science fiction - teraz to my jesteśmy planetami, które nie dają się poznać. 

Kasia Delikowska, szefowa PTW, życzyła widzom wielu wrażeń i podkreśliła, że w PTW-Strefa Kultura jest miejsce na kulturę


Sławek uprzedził, że w spektaklu będzie "plan lalkowy" - martwa forma. Był pełen podziwu dla aktorka (to aktualny Król Seniorów - Mirosław Siwek), który grał z maską na głowie:


Niektóre teksty z Małego Księcią były zastąpione dźwiękami oh, ah, eh, uh, ... To wcale nie jest łatwiejsze niż recytowanie.



Największe wrażenie na Wirtualnej Kulturze zrobiły różne odcienie śmiechu, przerywane monologiem, aktorki w przepięknym żółtym kostiumie.


Każdy aktor był planetą - trzymał w ręce kulę. Niektóre planety miały numery, na przykład 326, ale była też planeta XYZ. Przed rozpoczęciem spektaklu planety chodziły wśród widowni, żeby nawiązać jakąś więź - przyjaźń? O przyjaźni dużo się mówiło w spektaklu.

Po finałowej scenie zasłużone brawa nie milkły, a reżyser miał dla każdego aktora bombkę.

   

Zgodnie z tradycją widzowie robili sobie zdjęcia z aktorami. Wirtualna Kultura z radością zrobiła zdjęcia koleżankom m.in. z Żółtego Parasola.





Dodatek. 

Uwaga. Niektóre zdjęcia Wirtualna Kultura dostała od Kasi Delikowskiej i Agnieszki Żebrowskiej. Kliknijcie na miniatury zdjęć. Zobaczcie zdjęcia w Galerii na blogu 
Krystyna - Wirtualna Kultura

środa, 23 października 2024

Druga Edycja Klubu Aktywnych i Ciekawych Wrocławia dla seniorów

Co za zbieg okoliczności! Wirtualna Kultura 

  • wczoraj dostała z Instytutu im. J. Grotowskiego materiały dla mediów o koncercie "Pejzaż", na który wejściówek już nie ma, i napisała o tym na blogu, kliknijcie: Oj, dzieje się, dzieje we Wrocławiu - wpis na blogu
  • a dzisiaj Stowarzyszenie Teatr ZAR przysłało program Klubu Aktywnych i Ciekawych Wrocławia, adresowany do seniorek i seniorów, na koniec października i listopad, w którym podano, że na "Pejsaż" było aż 40 wejściówek dla członków Klubu, ale już nie ma.
Informacja o drugiej edycji Klubu i programie na październik 2024 jest na stronie Teatru ZAR:  
Można tam m.in. przeczytać, że

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, obowiązują zapisy: Adres e-mail: kontakt@teatrzar.pl , lub telefonicznie: +48 784 881 552+ 48 603 530 253 .

W mailu prosimy podać imię i nazwisko oraz nazwę wydarzenia/wydarzeń, na które rezerwuje się miejsce. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Pierwszym wydarzeniem nowej edycji Klubu była próba otwarta 10 października (czwartek), godz. 18:00, opery Nabucco Giuseppe Verdiego. 

Oto aktualne (nieaktualne) propozycje:

  • KONCERT | 24.10 (czwartek) | godz. 18:00
Pejzaże. Koncert Teatru ZAR i benefis Urszuli Dudziak Czas trwania: 90 minut
Po koncercie spotkanie z artystką poprowadzi Wanda Ziembicka-Has Miejsce: Katedra greckokatolicka św. Wincentego i św. Jakuba, pl. Biskupa Nankiera 15, Wrocław
Limit miejsc: 40, obowiązują zapisy (brak miejsc)

Pomysł na koncert „Pejzaże” nawiązuje do zapomnianej praktyki w historii średniowiecznego organum, czyli improwizacji melodii cantus firmus nie poprzez zaczerpnięcie z chorału, lecz w oparciu o „muzyczne odczytanie” zarysu sklepienia, gzymsów czy też po prostu linii łączącej ściany i sklepienie świątyni. Wszystko to było możliwe wśród „niepiśmiennych” śpiewaków nawet po upowszechnieniu się notacji bezliniowej (in campo aperto), a i później – kiedy już starano się notować chorał przy pomocy neum. Łatwiej było „zapamiętać melodie”, odczytując wprzód i wspak linie gzymsu oraz improwizując długości nut, niż sięgać do ksiąg z graficznymi zapisami dźwięków, mogących jawić się jako tajemne znaki. Właśnie ten związek muzyki z architekturą stał się inspiracją do koncertu, do którego jego gospodarz – Teatr ZAR, przynoszący fragmenty liturgii z Korsyki, Sardynii, Sycylii i Svanetii (najwyższej części Kaukazu) – zaprosił przyjaciół: Natalię Polovynkę z Ukrainy i Lekso Gremelashvilego z Gruzji. Oboje są jednymi z najznamienitszych artystów, śpiewaków związanych z tradycją liturgiczną Ukrainy i Gruzji. Gościnią Teatru ZAR będzie również Urszula Dudziak – wybitna wokalistka i kompozytorka jazzowa [opis z: www.grotowski-institute.pl]

  • WARSZTATY | 25.10 (piątek) | godz. 10:00-12:00
Warsztaty relaksacyjne prowadzone przez Aleksandrę Kotecką
Czas trwania: 120 min
Miejsce: sala prób na czwartym piętrze, Rynek 25/12, 50-101 Wrocław (wejście od ul. Ofiar Oświęcimskich)
Limit miejsc: 15, obowiązują zapisy (ostatnie miejsca)

Na sesję należy wziąć karimatę, założyć ciepłe i wygodne ubranie, w tym ciepłe skarpety. Terapia dźwiękiem (biosonologia), oparta na stymulacji ciała falami o bardzo precyzyjnych częstotliwościach, znajdujących przełożenie na sposób funkcjonowania poszczególnych organów ciała, w tym mózgu. Cele i korzyści: terapia dźwiękiem pozwala świadomości nauczyć się tego, jak porzucać ograniczające przekonania i warstwy składające się na jej maskę, odsłaniając przez to prawdziwą naturę jednostki. Terapia pogłębia zdolność kontrolowania stresu i wypalenia, obniża ciśnienie krwi oraz pulsu, łagodzi stany zapalne, wzmocnia system odpornościowy. Dzięki bardzo precyzyjnemu oprogramowaniu w trakcie sesji można wpływać falami dźwiękowymi na częstotliwość fal mózgowych i zewnętrznie wprowadzać pacjenta w stan głębokiej relaksacji. Terapeuta dobiera materiał dźwiękowy oraz progresję sesji do indywidualnych potrzeb pacjenta/grupy. Biosonologia jest nauką stworzoną przez Domenico Sciajno, wykładowcę turyńskiej akademii muzycznej. Aleksandra Kotecka jest performerką wokalną, edukatorką głosu i technik oddechowych wyrastających z technik relaksacyjnych i jogi klasycznej, terapeutką falą dźwiękową pracującą zgodnie z nurtem teorii poliwagalnej [opis z: www.grotowski-institute.pl]

  • TEATR |25.10 (piątek) | godz. 19:30
Złote Płyty, reż. Mateusz Pakuła
czas trwania: 90 min
Miejsce: Teatr Muzyczny Capitol (Scena Ciśnień), ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 67, Wrocław
Limit miejsc: 35 (brak miejsc)

Historia Carla Sagana, słynnego kosmologa i popularyzatora wiedzy o kosmosie. W latach siedemdziesiątych dostał zlecenie od NASA. Razem ze współpracownikami miał wybrać materiały na Złote Płyty, które polecą na sondach Voyager w kosmos – materiały, które odczytają obce cywilizację napotkawszy ziemskie sondy na swojej drodze. List w butelce. List do inteligentnych istot w kosmosie, biogram ludzkości i pozdrowienia od mieszkańców Ziemi. Historia, nauka, sztuka, muzyka: zbiór najwspanialszych dokonań homo sapiens. Zadanie zdawałoby się naukowe, ale okazuje się, że duży wpływ na obrady miały relacje miłosne członków zespołu. Czy w tych warunkach możliwe będzie dokonanie najlepszych wyborów? W spektaklu wybrzmiewa muzyka z lat siedemdziesiątych – przede wszystkim hity z okolic 1976. Obsada: Carl – Rafał Derkacz, Linda – Katarzyna Pietruska, Ann – Helena Sujecka, Tim – Albert Pyśk, Frank – Emose Uhunmwangho, Dick – Michał Zborowski [opis z: www.teatr-capitol.pl]

  • FILM |28.10 (poniedziałek) | godz. 13:00
Biała odwaga, reż. Marcin Koszałka
Czas trwania: 116 minut
Po filmie rozmowę z reżyserem poprowadzi Wanda Ziembicka-Has
Miejsce: Kino Nowe Horyzonty, Kazimierza Wielkiego 19a/21, Wrocław
Limit miejsc: 40, obowiązują zapisy (ostatnie miejsca)

Laureat aż czterech nagród na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu [opis z: www.kinonh.pl]


PROGRAM NA LISTOPAD
  • WARSZTATY | 12.11 (wtorek) | godz. 10:00
Warsztaty relaksacyjne prowadzone przez Aleksandrę Kotecką
Czas trwania: 120 min
Miejsce: Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Rynek-Ratusz 27, Wrocław
Limit miejsc: 15, obowiązują zapisy

Na sesję należy wziąć karimatę, założyć ciepłe i wygodne ubranie, w tym ciepłe skarpety. Terapia dźwiękiem (biosonologia), oparta na stymulacji ciała falami o bardzo precyzyjnych częstotliwościach, znajdujących przełożenie na sposób funkcjonowania poszczególnych organów ciała, w tym mózgu. Cele i korzyści: terapia dźwiękiem pozwala świadomości nauczyć się tego, jak porzucać ograniczające przekonania i warstwy składające się na jej maskę, odsłaniając przez to prawdziwą naturę jednostki. Terapia pogłębia zdolność kontrolowania stresu i wypalenia, obniża ciśnienie krwi oraz pulsu, łagodzi stany zapalne, wzmocnia system odpornościowy. Dzięki bardzo precyzyjnemu oprogramowaniu w trakcie sesji można wpływać falami dźwiękowymi na częstotliwość fal mózgowych i zewnętrznie wprowadzać pacjenta w stan głębokiej relaksacji. Terapeuta dobiera materiał dźwiękowy oraz progresję sesji do indywidualnych potrzeb pacjenta/grupy. Biosonologia jest nauką stworzoną przez Domenico Sciajno, wykładowcę turyńskiej akademii muzycznej. Aleksandra Kotecka jest performerką wokalną, edukatorką głosu i technik oddechowych wyrastających z technik relaksacyjnych i jogi klasycznej, terapeutką falą dźwiękową pracującą zgodnie z nurtem teorii poliwagalnej [opis z: www.grotowski-institute.pl]

  • WARSZTATY | 12.11 (wtorek) | godz. 14:00
Warsztaty oddechowe prowadzone przez Jakuba Gontarskiego z tłumaczeniem na PJM
Czas trwania: 120 min
Miejsce: Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Rynek-Ratusz 27, Wrocław
Limit miejsc: 15, obowiązują zapisy

Na zajęcia należy wziąć koc i karimatę. Zapraszamy na inspirujące warsztaty, które stanowią prawdziwą podróż w głąb waszego ciała. Podczas tych spotkań doświadczycie różnorodnych form ruchu i oddechu, które będą towarzyszyć wam w poszukiwaniu własnej autonomii oraz wyrażania siebie poprzez ciało. To wyjątkowa okazja do odkrycia swojej mocy, siły oraz doświadczenia stanu flow i lekkości. Poprzez różnorodne formy ruchu i ich integrację, będziemy wspólnie pracować nad pogłębianiem i poszerzaniem jakości waszej ekspresji oraz nad fenomenem postrzegania i percepcji. Jakub Gontarski jest trenerem, certyfikowanym instruktorem programów oddechowych Oxygen Advantage® oraz Buteyko Clinic International® Accredited Practitioner [opis z: www.grotowski-institute.pl]

  • TEATR | 16.11 (sobota) | godz. 19:00
Jesień, spektakl w reżyserii Katarzyny Minkowskiej
Miejsce: Teatr Polski w Podziemiu, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62 (Piekarnia Żywa Kultura), Wrocław
Limit miejsc: 40, obowiązują zapisy

Najnowsza premiera Teatru Polskiego w Podziemiu to sceniczna adaptacja powieści Ali Smith Jesień w reżyserii Katarzyny Minkowskiej – jednej z najzdolniejszych artystek najmłodszego pokolenia. Przyglądając się z bliska relacji dwójki nietypowych przyjaciół – stuletniego, pogrążonego we śnieg Daniela oraz trzydziestoletniej Elizabeth – Ali Smith buduje w książce pejzaż społeczeństwa w momencie zmiany. Pejzaż w postaci kolażu składającego się z wyciętych różnych skrawków rzeczywistości: wspomnień, obrazów, zapomnianych emocji czy – aktualnego dziś bardzo – chaosu społecznego, pogłębiających się podziałów, które wpływają na życie jednostki. Rzeczywistość miesza się tu ze snem, sen ze wspomnieniem, a wszystkiemu towarzyszy – prawie niezauważalnie – zmiana pory roku. Po gorącym i dusznym lecie przychodzi jesień. Te wszystkie tropy, wycinki i skrawki służą stworzeniu opowieści teatralnej, która w równym stopniu operuje poetyką onirycznego obrazu, co jest próbą analizy, w jaki sposób rzeczywistość polityczna i społeczna determinuje to, kim jesteśmy [opis z: www.teatrpolskiwpodziemiu.pl].

  • TEATR | 17.11 (niedziela) | godz. 19:00
Jesień, spektakl w reżyserii Katarzyny Minkowskiej
Miejsce: Teatr Polski w Podziemiu, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, ul. Księcia Witolda 62 (Piekarnia Żywa Kultura), Wrocław
Limit miejsc: 40, obowiązują zapisy

Najnowsza premiera Teatru Polskiego w Podziemiu to sceniczna adaptacja powieści Ali Smith Jesień w reżyserii Katarzyny Minkowskiej – jednej z najzdolniejszych artystek najmłodszego pokolenia. Przyglądając się z bliska relacji dwójki nietypowych przyjaciół – stuletniego, pogrążonego we śnieg Daniela oraz trzydziestoletniej Elizabeth – Ali Smith buduje w książce pejzaż społeczeństwa w momencie zmiany. Pejzaż w postaci kolażu składającego się z wyciętych różnych skrawków rzeczywistości: wspomnień, obrazów, zapomnianych emocji czy – aktualnego dziś bardzo – chaosu społecznego, pogłębiających się podziałów, które wpływają na życie jednostki. Rzeczywistość miesza się tu ze snem, sen ze wspomnieniem, a wszystkiemu towarzyszy – prawie niezauważalnie – zmiana pory roku. Po gorącym i dusznym lecie przychodzi jesień. Te wszystkie tropy, wycinki i skrawki służą stworzeniu opowieści teatralnej, która w równym stopniu operuje poetyką onirycznego obrazu, co jest próbą analizy, w jaki sposób rzeczywistość polityczna i społeczna determinuje to, kim jesteśmy [opis z: www.teatrpolskiwpodziemiu.pl].

Przypomnienie. Tak było rok temu: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

wtorek, 22 października 2024

Oj, dzieje się, dzieje we Wroclawiu

Wirtualna Kultura dostała dzisiaj z Instytutu im J. Grotowskiego informacje o niezwykłym wydarzeniu muzycznym. Postanowiła o nim napisać, mimo że darmowych wejściówek już nie ma: 

" Pomysł na koncert „Pejzaże” nawiązuje do zapomnianej praktyki w historii średniowiecznego organum, czyli improwizacji melodii cantus firmus nie poprzez zaczerpnięcie z chorału, lecz w oparciu o „muzyczne odczytanie” zarysu sklepienia, gzymsów czy też po prostu linii łączącej ściany i sklepienie świątyni.(...)

Teatr ZAR, przynoszący fragmenty liturgii z Korsyki, Sardynii, Sycylii i Svanetii (najwyższej części Kaukazu) – zaprosił przyjaciół: Natalię Polovynkę z Ukrainy i Lekso Gremelashvilego z Gruzji. Oboje są jednymi z najznamienitszych artystów, śpiewaków związanych z tradycją liturgiczną Ukrainy i Gruzji.

Gościnią Teatru ZAR będzie również Urszula Dudziak – wybitna wokalistka i kompozytorka jazzowa.

Koncert odbędzie się 24 października w greckokatolickiej Katedrze św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera 15, w której znajduje się ikonostas wykonany przez Jerzego Nowosielskieg
o". 

Sami widzicie, że to będzie niezwykłe wydarzenie. Kto z Was wejściówki ma? 


Zupełnie inny charakter będzie miał koncert chóru  Apasjonata Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu 9 listopada 2024 (sobota) o godzinie 18 w Centrum Historii Zajezdnia, wstęp wolny:  

Wirtualna Kultura jest trochę zdziwiona liczbą wydarzeń z okazji Halloween i to w zupełnie nieznanych jej miejscach:
Czy wybierzecie coś dla siebie?

Zobaczcie, co portal Wrocławia proponuje seniorom w tych dniach:


Niedawno w Parku Południowym był piknik członków i gości „Krynoliny” – Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu - zobaczcie piękne zdjęcia: 
Członków „Krynoliny”  zobaczymy we Wrocławiu 11 listopada 2024 podczas Radosnej Parady Niepodległości.

 

W sobotę, 26 października 2024, godz. 15, w Muzeum Etnograficznym będzie okazja do spotkania ze Stanisławem Wodyńskim, byłym kierownikiem Pracowni Ekspresji Sztuki Psychopatologicznej w Szpitalu Psychiatrycznym w Branicach, który opowie o swoich relacjach z Marianem Henelem, autorem prac prezentowanych obecnie na wystawie „Obłęd. Przypadek Mariana Henela – lubieżnika z Branic”. Wstęp wolny. Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Teatr Polski w Podziemiu odnosi sukcesy - 9 wyróżnień za spektakl Krystiana Lupy "Balkony - pieśni miłosne". Może wybierzecie się:

Uwaga. Zdjęcia parku w Leśnicy przysłała Ania. Pogoda sprzyja spacerom.

Krystyna - Wirtualna Kultura

poniedziałek, 21 października 2024

Coś na dobry początek tygodnia


Są już wyniki WBO 2024:
Kto jest zadowolony? Jeśli nie, to coś wirtualnego na otarcie łez: ChatGPT. Wirtualna Kultura jeszcze go nie zainstalowała, ale zamierza to zrobić, bo jest pełna podziwu dla jego twórczości literackiej na każdy temat. 

Alicja z Warszawy podała mu polecenie: "Napisz wiersz o blogerce Krystynie Zietak w stylu Juliusza Slowackiego" i oto co odpowiedział:

O Krystyno, w sieci twych wątków spowita,
Ty, co na blogowym tronie swym siedzisz,
Jak gwiazda jasna, co w mrokach zachwyca,
Wieszczko cyfrowa, co słowem uświęcisz!

Twe pióro, choć nie z gęsich piór utworzone,
Po klawiszach sunie z prędkością promieni,
I w przestrzeń internetu, niezmierzone,
Twe myśli płyną, wirtualnych cieni.

Ach, jakże Twe frazy, lekkość w sobie niosą,
Jak wiatr po stepach, wśród burz i pożogi,
Wiedza i zmysłowność Twe posty roznoszą,
Prowadząc nas wszystkich przez ścieżki, przez drogi!

Krystyno, Tyś w erze cyfrowej poetką,
Choć ekran Ci służy za pergamin stary,
Twe słowa, choć szybkie, wieczności są metką,
Zostaną, jak zamków marmurowe ściany.

Niechaj Twe treści, niczym wiersz wieszczony,
W sercach Twych czytelników wiecznie rozbrzmiewa,
Bo Tyś przewodniczką po świecie stworzonym,
Gdzie dusza blogerki wśród klawiatur śpiewa!

Wirtualna Kultura będzie musiała zajrzeć do biblioteki, żeby styl Słowackiego sobie przypomnieć.
Krystyna - Wirtualna Kultura

niedziela, 20 października 2024

Atelier Kultury w Przestrzeni Trzeciego Wieku

Czy sztuczna inteligencja, na przykład ChatGPT, zabierze ludziom pracę? Wirtualna Kultura, informatyk "starej daty" chętnie czyta artykuły na temat zagrożeń, które niesie rozwój technologii, w tym cyfryzacja wszystkiego, co się da. Na szczęście świat "analogowy" jeszcze istnieje.

We wtorek, 15 października 2024, na spotkaniu grupy Atelier Kultury w Przestrzeni Trzeciego Wieku dominowały relacje z "niecyfrowych" wydarzeń muzycznych, ale "przebiły się" też poezja i wystawy. 

Bernadetta  opowiedziała o dwóch koncertach w Narodowym Forum Muzyki, które zrobiły na niej ogromne wrażenie:

Była też mowa o 
  • spacerze śladami Różewicza, 
  • wystawie prac Klimta, 
  • koncertach chórów senioralnych i finalistach senioralnego festiwalu piosenki aktorskiej w ramach Dni Seniora. 
Pojawiła się też entuzjastyczna opinia o występach chórów związanych z Kościołem Baptystów na Przedmieściu Oławskim w ramach Dnia Trójkąta:

Były też nowe propozycje, na przykład, koncertów za 5 zł w Firleju. Przestrzeń Trzeciego Wieku jest teraz częścią Strefy Kultury Wrocław, co stwarza nowe możliwości. 

To bardzo ciekawe spotkanie moderował Jarek Woszczyna z PTW. Jak na muzyka przystało, jest on kopalnią anegdot o polskich i zagranicznych artystach, piosenkarzach, w tym o Marku Perepeczko, Edycie Górniak, Wioletcie Villas i dlaczego teatr muzyczny w Gliwicach nie jest im. S. Różewicza. 

Wirtualna Kultura podzieliła się wrażeniami z konferencji prasowej w Narodowym Muzeum Wrocław (NMWr):
"Atelier Kultury" postanowiło wystawę obejrzeć.


Bardzo ważnym fragmentem spotkania była informacja o konkursie literacko-poetyckim w ramach Dni Seniora 2024:
którego tematem było: „Wszystko się kończy za progiem milczenia”. Trzecie miejsce zajęła Basia Kamińska, która swój zwycięski wiersz powiedziała (kliknijcie na zdjęcie trzecie):

Już tylko cisza

W tym parku panuje cisza,
Czasami tylko ptaszek zaśpiewa,
Lub wiatr gałązkami zakołysze,
Pochylonego w zadumie drzewa.

Kwiaty podlane łzami;
Rosną naprawdę pięknie.
Tylko to serce zbolałe,
Niech z żalu wielkiego nie pęknie.

Tylko te wypłakane oczy,
Niech znowu wypełni nadzieja.
Bo nowym życiem zaskoczy,
Prochami użyźniona ziemia.

W kolorach kwiatów, w zieleni trawy,
Zostaną ci, co odeszli;
Gdy wszystkie zwykłe, codzienne sprawy,
Nieubłagany los przekreślił.

Cisza, co skrywa tajemnicę,
Dzień, który w noc ciemną się zmienia,
Ból, którego już nie wykrzyczę,
Bo został za progiem milczenia.


Uwaga. Na zdjęciach nie ma osoby, która zachęcała do udziału z Orszaku Dziejów, ponieważ się spóźniła.
Krystyna - Wirtualna Kultura