Strony

piątek, 11 lipca 2025

Sensacja - Politechnika Trzeciego Wieku przy Politechnice Wrocławskiej

Wirtualna Kultura dostała przed chwilą wspaniałą wiadomość od Pawła. który był jej studentem na Uniwersytecie Wrocławski ponad 20 lat temu, a teraz sam kształci studentów. Oto ta wiadomość: na Politechnice Wrocławskiej ruszył pierwszy raz nabór na

  Politechnikę Trzeciego Wieku

Wirtualna Kultura sprawdziła, że ta wiadomość pojawiła się 9 lipca na stronach Politechniki Wrocławskiej: 

 a dzisiaj, 11 lipca, na portalu Wrocławia: 


Politechnika Wrocławska przygotowała 200 miejsc. Koszt uczestnictwa to 200 zł za rok – płatne w dwóch ratach po 100 zł za semestr. Rekrutacja trwa do 31 lipca.

Prof. W. Andrzej Sokalski, koordynator Politechniki Trzeciego Wieku, powiedział:

Jako uczelnia techniczna zamierzamy nie tylko nawiązywać do technologii, ale też stawiać na nią w programie zajęć.  Chcemy podejść do tematu ambitnie. Nie zamierzamy stereotypowo oswajać seniorów ze smartfonem, ale wytłumaczyć im, jak posługiwać się choćby sztuczną inteligencją czy drukarką 3D.

Planowany plan zajęć na semestr zimowy 2025/2026 zapowiada się rewelacyjnie:
Koniecznie obejrzyjcie tematy planowanych wykładów z nauki i techniki, medycyny, kultury i sztuki. Zwróćcie też uwagę na nazwiska i tytuły naukowe wykładowców. 

Wykłady plenarne będą w czwartki, godz. 11.00-13.00, bud. C-13 sala 1.31 (Wyb. Wyspiańskiego 23-25). 

W planie są też częściowo płatne zajęcia praktyczne, w tym m.in. laboratoryjne zajęcia z zastosowań systemów sztucznej inteligencji, zajęcia plastyczne, trening prozdrowotny, taniec Zumba Gold czy język angielski.

Seniorzy, którzy są zainteresowani Politechniką Trzeciego Wieku, muszą wypełnić ankietę rekrutacyjną i sondaż dotyczący zajęć dodatkowych:
a potem poczekać na informację od komisji rekrutacyjnej. Jeśli zostanie się zakwalifikowanym, trzeba będzie dopełnić  pozostałych formalności w biurze Politechniki Trzeciego Wieku.

Pierwszeństwo w rekrutacji mają niepracujące seniorki i seniorzy, deklarujący gotowość do współprowadzenia grup zainteresowań. W odniesieniu do pozostałych osób decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Kandydaci, którzy nie zakwalifikują się od razu, automatycznie znajdą się na liście rezerwowej ważnej do 30 czerwca kolejnego roku.

W ankiecie rekrutacyjnej należy podać: wykształcenie (rodzaj ukończonej szkoły), aktualną aktywność zawodowa, możliwość aktywnego współprowadzenia grupy hobbystycznej. 

Można nieobowiązkowo podać dodatkowe kwalifikacje (przewodnika turystycznego, instruktora sportowego, technik plastycznych lub informatycznych, lektora, muzyka, doświadczenie zdobyte w kołach i klubach hobbystycznych itp.), zainteresowania i hobby (opis w 2 linijkach). 

Regulamin Politechniki Trzeciego Wieku. kliknijcie: Regulamin


Rada. Kliknijcie we wszystkie linki, nawet jeśli nie zamierzacie dostać się na Politechnikę Trzeciego Wieku. Warto to wiedzieć!

Kliknijcie też w zdjęcie z roku 1962. Czy zauważyliście, że wtedy chodnik obok gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej wyglądał inaczej. Wirtualna Kultura od tego czasu, oczywiście, nic się nie zmieniła, poza fryzurą.  

Dodatek. We wrocławskim wydaniu Gazety Wyborczej ukazała się rozmowa z dr hab. Karoliną Jaklewicz, Prorektorem Politechniki Wrocławskiej ds. Rozwoju Integracji Wspólnoty, o Politechnice Trzeciego Wieku. Oto fragment:

Uznaliśmy, że brakuje nam ogniwa: mamy już Akademię Młodych Odkrywców i Akademię Talentów, które dedykowane są młodszym pokoleniom, a brakowało oferty dla seniorek i seniorów. Szczególnie w czasach, gdy społeczeństwo się starzeje, ważne jest, aby osoby w wieku senioralnym nie były wykluczone z życia społecznego, ale też, aby miały dostęp do najnowszej wiedzy".

O tym do Wirtualnej Kultury napisała Ola, jedna z czytelniczek bloga, przypominając wpis z roku 2021 o wystawie prac Karoliny Jaklewicz:
To kolejny przykład przypadku, który przypadkiem nie jest. Tak miało być!
     
Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

  1. Super wiadomość! Dzięki za informację. Z.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow!!!
    Ale się dzieje, muszę to jeszcze raz poczytać, pomyśleć i zdecydować. Bardzo to wciągające, ale trzeba mierzyć siły na zamiary , bo życie w pewnym wieku bardzo zaskakuje (zdrowotnie) i trzeba się z tym liczyć. Dzięki Krysiu. Pozdrawiam Majka

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyobrażam sobie poziom Twojej radości WK. Bardzo interesujący program. Niestety, nie jestem ścisłowcem, więc nie odważę się ubiegać o miejsce. A szkoda. Zachęcę koleżanki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie rezygnuj, warto spróbować. Zwróć uwagę, że napisano: "Nie trzeba mieć wykształcenia technicznego ani wcześniejszych związków z naszą uczelnią. Dołączyć może każda osoba od 60. Roku życia z co najmniej średnim wykształceniem, a rekrutacja trwa do końca lipca. To nie są studia ze stresującymi egzaminami. To przyjazne spotkania dla seniorek i seniorów, którzy chcą odkrywać świat nauki i nowoczesnych technologii".

      Usuń
  4. Wow. Ale wiadomość. Dziękuję. Ale zdjęcie. Brawo Ty. 👏👏👏👏👏👏

    OdpowiedzUsuń
  5. Dopisałam 15 lipca ciekawy dodatek! Krystyna

    OdpowiedzUsuń