sobota, 13 marca 2021

Kilka refleksji o sztuce plastycznej

Zapewne się domyślacie, że Wirtualna Kultura umysł ścisły, miała w liceum problem z odpowiadaniem na pytanie "Co poeta miał na myśli". Na lekcjach z ukochanym polonistą Antonim Mackiewiczem robiła notatki i była pełna podziwu dla jego umiejętności odnajdywania treści ukrytych w wierszach. Bez tych notatek nie miałaby na maturze bdb.

Te wspomnienia wróciły, gdy oglądała online 12 marca 2021 wernisaż wystawy "Ojciec odchodzi" Karoliny Jaklewicz w Galerii Sztuki w Legnicy:

a dokładnie mówiąc, gdy słuchała artystki dr hab. Karoliny Jaklewicz, Justyny Teodorczyk (dyrektorki Galerii Sztuki) i komentarzy trzech specjalistów, którzy dociekali, co artystka chciała nam przekazać,
Wystawa jest czynna do 18 kwietnia.

Urszula Glensk zwróciła uwagę na różnice między książką Tadeusza Różewicza "Matka odchodzi" i wystawą "Ojciec odchodzi". Zdania Różewicza są pełne przymiotników, a obrazy Karoliny Jaklewicz są ascetyczne, koncentrują uwagę na jednym punkcie i budzą niezgodę na rzeczywistość, kłócą się z normatywnym światem. Wirtualnej Kulturze szczególnie spodobało się zdanie "Wygrać wojnę to wstyd". Jeśli jesteście ciekawi, co to zdanie ma wspólnego z wystawą, to koniecznie kliknijcie na pierwszy link powyżej. Zdaniem autorki obrazów, kobiety nie rozumieją wojny, bo to jest sprzeczne z ich naturą.

Jakub Fereński analizował obraz, na którym sarna leżała głową na dół. Zastanawiał się, czy zwierzęta są pozbawione duszy  i czy duszę mogą mieć ci, którzy je zabijają. Czy zabijając zwierzęta, można zaglądać w ich oczy?

Leszek Koczanowicz, stojąc obok "żółtego" obrazu, mówił o problemie ciała w życiu publicznym - ciało rewolucji, kobieta jako ciało. Wartością sztuk plastycznych jest zmienianie naszego sposobu widzenia świata.

Wirtualna Kultura po wysłuchaniu tych opinii się załamała. Ona tego wszystkiego nie potrafiłaby się doszukać w pracach Karoliny Jaklewicz. Przydałyby się jej teraz korepetycje z "rozgryzania" sztuki, bo warsztaty z Gosią Rzerzycha-Myśliwy były za krótkie. 

Na filmie z otwarcia wystawy "Ojciec odchodzi"  było widać obok obrazów jakieś plansze z tekstami. Może to jest klucz to "rozgryzienia" intencji artystki, która podkreślała, że jej wystawa to z jednej strony zapełnienie pustki po odejściu ojca, a z drugiej to przemiany społeczne i dojście do głosu kobiet. Wszystko to wyrażała za pomocą abstrakcyjnego malarstwa geometrycznego.

Wirtualna Kultura, matematyk, postanowiła sprawdzić, czy nadaje się do malarstwa geometrycznego.  Jak myślicie, co wyraża jej pierwsze dzieło - przebite kółko? Co "artystka" miała na myśli? Drugie jej dzieło - odwrócony Mikołaj - przedstawia jej tęsknotę za światem minionym. Czy Wy też macie takie skojarzenia? Kliknijcie na zdjęcia.   Na zakończenie refleksji o sztuce plastycznej wyjaśnienie, co w tym wpisie robią zdjęcia Niny i Jurka. Otóż, Wirtualna Kultura wysłała ich dzisiaj na delegację do Legnicy, bo zależało jej na zdjęciach z wystawy "Ojciec odchodzi". Niestety się rozczarowała. Nina i Jurek poszli na inną wystawę. I jak tu można polegać na ludziach. Może Wy chociaż nie zawiedziecie Wirtualnej Kultury i napiszecie, co Waszym zdaniem wyrażają jej nowatorskie prace, powstałe w  dniu imienin Krystyn, który spędziła w izolacji.

Uwaga. Wirtualna Kultura bardzo dziękuje Wszystkim za imieninowe życzenia przekazane przez telefony stacjonarne i komórkowe, SMS, WhatsAppa, Messengera, pocztę elektroniczną i zwykłą.  

Wyjaśnienie. Jurek domaga się sprostowania. On poszedł z Niną na inną wystawę, bo wystawa "Ojciec odchodzi" jest otwarta w soboty dopiero o godzinie 12.

Krystyna - Wirtualna Kultura   

7 komentarzy:

 1. Krysiu, jak zwykle, cudowny tekst. I humor Ci dopisuje.!!! ❤️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, tylko humor może nas uratować w tak ponury dzień.

   Krystyna

   Usuń
 2. Wydaje mi się,że praca Krystyny, ta z przebitym kółkiem wyraźnie nawiązuje do logo Galerii Sztuki w Legnicy - być może Krystyna ma nadzieję,że i jej prace zostaną eksponowane w tej galerii:)Krysiu,może czas na rozwinięcie kolejnego talentu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe skojarzenie. Logo Galerii Sztuki w Legnicy jest uszkodzonym granatowym kwadratem, a rysunek Krystyny to przebite (uszkodzone) koło. Obie formy łączy kwadratura koła.

   Usuń
 3. Wyjaśnienie. Jurek domaga się sprostowania. On poszedł z Niną na inną wystawę, bo wystawa "Ojciec odchodzi" jest otwarta w soboty dopiero o godzinie 12.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z czytelniczek bloga, Irena, napisała do Wirtualnej Kultury, że idealna figura, jaką jest koło, zdeformowana niepokojąco agresywną i diametralnie przeciwstawną formą wyraża przemianę, bo nie ma nic stałego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam humour Wirtoalnej Kultury. Mimo ze trudno "rozgryzam" nowoczesne malarstwo to chetnie bym poszla zobaczyc wystawe ale z Wirtualna Kultura! Dziekuje za link o Urszuli Glensk - jestem pelna podziwu do jej publikacji a przeczytalam tylko jedna genialna ksiazke o Hirszfeeldach i to dzieki Wirtualnej Kulturze, ktora stale mnie ksztalci!!!

  OdpowiedzUsuń