Strony

wtorek, 5 listopada 2024

Historyzm, plagiat, sztuczna inteligencja i drukarki 3D

Historyzm, plagiat, sztuczna inteligencja i drukarki 3D. Od tych słów zaczął się wczoraj nowy tydzień dla Wirtualnej Kultury, a usłyszała je na konferencji prasowej w Muzeum Narodowym Wrocław z okazji otwarcia wystawy: 

przygotowanej w 125. rocznicę powstania we Wrocławiu Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności, które odegrało rolę kulturotwórczą w czasach historyzmu:  
Rocznica przypada 27 listopada 2024. Wystawa będzie czynna do 23 lutego 2025.



Historyzm w sztuce to (kliknijcie: Encyklopedia Sztuki w PJM, Historyzm):

"Świadome naśladowanie stylów wcześniejszych epok, jeden z nurtów sztuki XIX wieku. 

W architekturze 1. poł. XIX wieku, ze względu na zainteresowanie średniowieczem, bardzo popularne było nawiązywanie do gotyku (neogotyk). W 2. poł. XIX wieku chętnie inspirowano się architekturą renesansu i baroku (neorenesans, neobarok). Na przełomie XIX i XX wieku reakcją przeciw modzie na historyzm stała się secesja. 

Również w malarstwie XIX wieku historyzm był niezwykle popularny. Na jego rozwój wpłynęło rosnące zainteresowanie historią poszczególnych narodów. Malarze studiowali zabytki, dawne malarstwo i literaturę, aby ukazane wydarzenie i wszystkie detale (przedmioty, stroje) były zgodne z realiami przedstawianej epoki. Najważniejszym przedstawicielem historyzmu w malarstwie polskim był Jan Matejko (1838-1893)."



W materiałach dla prasowy tak napisano o wystawie:

"To spojrzenie z zupełnie nowej perspektywy na najbardziej zagadkowe, niedoceniane, a nawet pogardzane zjawisko w historii sztuki. Po raz pierwszy w polskim muzealnictwie będzie można zobaczyć tak obszerną prezentację zabytkowych sprzętów z okresu historyzmu. 

Wystawionych zostanie ponad 200 zabytków (mebli, przedmiotów rzemiosła artystycznego, malarstwa) ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz wypożyczonych z innych instytucji i od osób prywatnych. 

Towarzyszący ekspozycji katalog jest efektem kilkudziesięciu lat badań wybitnej specjalistki od zabytkowego meblarstwa Małgorzaty Korżel-Kraśnej."


Wirtualna Kultura jeszcze nie zdążyła przejrzeć zdjęć, które zrobiła na wystawie po konferencji prasowej, a tu w Internecie roi się już od relacji z wystawy:

Uwaga. W nagraniu wideo Piotr Oszczanowski, Dyrektor Muzeum, mówi o pewnym wystawionym fotelu, który jest jego rodzinną własnością - bardzo ciekawa historia.


 
I co Wirtualna Kultura ma teraz napisać? 
  • Przyczyną pojawienia się historyzmu był postęp gospodarczy, który umożliwiał mechaniczne (szybsze) kopiowanie - produkcja mebli stała się maszynowa. Powstawały nowe techniki - wyginano drewniane krzesła, przepiękne siedzenia robiono w trzywarstwowej sklejki. 
  • Twórcy (artyści) sprawdzali możliwości nowych narzędzi.
  • Na wystawie są niezwykłe eksponaty, w tym biały zydel (kliknijcie na zdjęcie powyżej), wypożyczony z muzeum w Poznaniu - był wystawiony w Londynie w roku 1862. Kliknijcie: Expo - wystawy światowe

    • Historyzm jest niedoceniany. Małgorzata Korżel-Kraśnej, kuratorka wystawy, chciałaby, żeby zainteresowanie nim wzrosło. Przeszłość zasługuje na miłość i zachwyt.
    • Teraz mamy moment, gdy sztuczna inteligencja i drukarki 3D mogą zmienić kierunki rozwoju sztuki. Wesprą czy zastąpią człowieka? 
    Przypomnienie:
    Kliknijcie na miniatury zdjęć.

    Krystyna - Wirtualna Kultura

    1 komentarz: