- kliknijcie: Wrocław na weekend 8-11 listopada 2024.
Wirtualna Kultura, była użytkowniczka maszyn cyfrowych, nazywanych teraz komputerami, cieszy się, gdy artyści widzą plusy lub minusy w naukach ścisłych, czyli nie zwężają swego pola widzenia.
Spodobała się jej wypowiedź Małgorzaty Korżel-Kraśnej, kuratorki wystawy "Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie", że sztuczna inteligencja i drukarki 3D mogą zmienić kierunki rozwoju sztuki, ale nie wiadomo, czy wesprą, czy zastąpią człowieka. Inspiracją dla tej opinii był wpływ rozwoju nowych narzędzi na pojawienie się historyzmu w meblarstwie:
Sztuczna inteligencja może namieszać też w życiu pisarzy i dziennikarzy. Nawet Juliusz Słowacki nie czuje się bezpiecznie na Wawelu, bo Chat GPT za niego działa:
- kliknijcie: Coś na dobry początek tygodnia - wpis na blogu.
"Jaś i Małgosia, w zasadzie nic wielkiego, zwykłe dzieci z lasu, co się zagubiły, bo rodzice im w głowach ***, że to niby na grzyby idą, a nie na próbę przetrwania, ale kto by tam się spodziewał, że las to nie tylko drzewa, ale i te dziwne baby w cukrowych chałupach, co od razu wiedzą, kto na diecie bezglutenowej, a kto czeka na audyt kaloryczny, no i wtedy się zaczęło, krzyk, łzy, i że niby kto tu kogo zje pierwszy, jakby to wszystko było normalne".
Długość tego zdania zaskoczyła Wirtualną Kulturę. Ona przypomniała sobie wpis z roku 2019:
- kliknijcie: Literackie ćwiczenia - wpis na blogu,
który zawierał wniosek, że za krótkie zdania Nobla się nie dostanie.
Wirtualna Kultura opublikowała w Gazecie Senior w październiku 2024 artykuł: "Czym zaskoczyła mnie Dorota Masłowska?" Napisała w nim m.in. o związkach frazeologicznych w twórczości Masłowskiej.
W tym roku była już na dwóch spotkaniach autorskich z Dorotą Masłowską. Pierwszy raz w Concordii Design w czerwcu:
Na spotkaniu 16 października 2024 w Muzeum Pana Tadeusza (kliknijcie na pierwsze zdjęcie):
- kliknijcie: O co zapytać Dorotę Masłowską? - wpis na blogu
- kliknijcie: Dorota Masłowska, Magiczna rana, Karakter 2024
Wirtualna Kultura nauczyła się dwóch rzeczy:
- Trzeba stosować język "przekręcony, z defektami", bo mikro "uszkodzenia" języka niepokoją.
- Warto pisać o jedzeniu, bo rodzaje potraw wyznaczają poziom aspiracji bohaterów.
Stąd zrodziły się w jej głowie dwa przepisy na czytanie "Magicznej rany" Doroty Masłowskiej:
- Przepis pierwszy: Czytać tylko zdania z uszkodzonymi słowami.
- Przepis drugi: Czytać tylko opisy jedzenia.
Faktycznie jedzenia w "Magicznej ranie" jest dużo:
- najtańsza wódka o smaku truskawki z jogurtem i orzechową granolą,
- szafki i zakamarki naszpikowane były bateriami cukierków, galaretek, żelków i wielopaków czekolad
- Zoldana kupiła więc marcepana, nienajtańszy merlot, ser, łososia, szynkę parmeńską
- robisz im te tosty: najtańszy chleb, najtańszy ser, najgorszy keczup z Makro.
Znajdywanie uszkodzonych słów w "Magicznej ranie" jest trudniejsze, bo w tekście jest dużo słów, z którymi Wirtualna Kultura nie jest oswojona. Ona wyłapała takie słowa z defektami:
- wyczłapooojąca, rozpiekła się, upiwniczyć, nie blecz
i takie, których nie znała lub ich nie stosowała:
- nocowanka, ksobność, romkomy, samorobna, miazmaty, podpalackie, przejściowość, oporuje, dewaloryzował się.
A na jakie słowa Wy zwróciliście uwagę?
Wirtualna Kultura wymyśliła jeszcze metodę czytania całej "Magicznej rany":
- Przepis trzeci: Skupić się na wyszukiwaniu wątków, które wskazywałyby, że książka jest powieścią, a nie zbiorem opowiadań.
To sugeruje fakt, że pierwsze opowiadanie ma tytuł: "Wyspy", ostatnie "Wyspy II", a po drodze są "Znajomy" i "Znajomy II". Udanej lektury!
Dodatek. Nie zapomnijcie o Festiwalu Korelacje 21-24 listopada 2024 w DCF, na którym Dorota Masłowska będzie czytać swoją narrację do filmu "To tylko Rock":
Na spotkaniu autorskim w Muzeum Pana Tadeusza Wirtualna Kultura przekazała Dorocie Masłowskiej pozdrowienia od kilku czytelniczek bloga. Dorota podziękowała i też pozdrowiła.
Uwaga. Jesienne potrawy na talerzach Wirtualna Kultura przygotowała w roku 2020:
Kliknijcie na miniatury zdjęć, żeby jesień poczuć.
Krystyna - Wirtualna Kultura
O Dorocie Masłowskiej poczytałam sobie w momencie kiedy wybierałam się na spektakl teatralny Bowi w Warszawie.Spektakl w wykonaniu studentów Szkoły teatralnej.Nastepnie przeczytałam Wojna Polsko Ruska.I dziekujeza przepis na czytanie, bo fakt nie jest łatwo czytać Masłowska. Pozdrawiam Alicja.
OdpowiedzUsuńKrysiu, ja jesień czuje a raczej odczuwam w stawach, mięśniach, skokach ciśnienia its ale...
OdpowiedzUsuńdania jesienne na ozdobnych talerzach są piękne. Mnie urzeka ta ostatnia dekoracja.
A wracając do sedna tematycznego to powiem za siebie tak: jestem konserwatystką, kocham literaturę wszelkiego rodzaju ale klasyka dla mnie to jest to. Eksperymenty w rodzaju literatura pani Masłowskiej jest ciekawostką i aż tak wielkiej uwagi mojej nie pochłania. Ale zaznaczam to moje tylko zdanie. Jestem natomiast miło zaskoczona Twoją nieważnością Krysiu poświęconą tej literaturze. I tak jest dobrze. Tak być powinno. Każdy sposób na przyciągnięcie czytelnika jest niezwykle ważny i bardzo cenny...
Pozdrawiam Majka
...miało być: Twoją uważnością Krysiu...
OdpowiedzUsuńPrzepraszam za takie przekręt ości które czasem się zdarzają...
Majka
W moim przekonaniu Dorota Masłowska jest najbardziej kreatywną pisarką współczesną, a czat GPT to jej zaprzeczenie. Masłowska to nowatorstwo w patrzeniu, myśleniu i pisaniu, czat - odtwarza i przetwarza w papkę to, co w niego wpakowano. Trudno o większy kontrast.
OdpowiedzUsuń"Paw królowej" jest, wg mnie, genialny.
Moja uwaga, że Masłowska nie musi pisać nowych wersji bajek, a Słowacki nie jest bezpieczny, bo Chat GPT ..., to oczywiście żart. Tych dwóch rzeczy nie można porównywać. To jednak nie umniejsza sukcesu informatyków, którzy Chat GPT zrealizowali. Krystyna
UsuńCd. Zacytuję słowa piosenkarza, bohatera "Pawia...", który wyjaśnia użycie słów: jebać, chuj itp.: "Ta dosadność i wulgarność ma na celu do lektury zachęcenie osób, które nigdy by po tę lekturę inaczej nie sięgnęły, osób nieinteligentnych jak również nieletnich, wycieczek szkolnych a także niepiśmiennych (...). Piosenka powstała za pieniądze w Unii Europejskiej. Można ją przeczytać za pomocą liter zawartych w alfabecie. Wzory poszczególnych liter znajdziesz w internecie, www.czytajmiopowiadam.pl lub zamówisz esemesem". Dla mnie bomba.
OdpowiedzUsuńOla