Strony

poniedziałek, 21 lipca 2025

Marzenia Wrocławskiej Rady Seniorów


Wirtualna Kultura ma w lipcu czas na zaległe wpisy na blogu. Już napisała o wrażeniach z Festiwalu Teatru na Faktach, raporcie omawiającym efekty konsultacji Strategii Wrocław 2050 i o finale projektu "Słyszę Cię (?)":
Teraz przyszła kolej na Wrocławską Radę Seniorów (WRS), powołaną przez Prezydenta Wrocławia w styczniu 2025. W kolejce czeka Survival.

Rafał Kubacki, przewodniczący Wrocławskiej Rady Seniorów, na pytanie jednej z dziennikarek, jakie będą priorytety Wrocławskiej Rady Seniorów, odpowiedział: 
  1. najpierw Rada zajmie się "organizacją" Rady, 
  2. potem będą konsultacje z Klubami Seniora, Uniwersytetami Trzeciego Wieku, grupami nieformalnymi, 
  3. Rada przejrzy projekty senioralne już działające, by zaproponować coś nowego - temu ma służyć planowana konferencja liderów Klubów Seniora, ....
Pierwszy punkt już zrealizowano. Zacznijmy od dyżurów członków WRS. Pomysł pojawił się na pierwszym posiedzenia WRS w styczniu 2025. W lutym zatwierdzono harmonogram dyżurów:
a w połowie maja napisano o tym na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora:

W lutym 2025 WRS powołała pięć zespołów tematycznych, a ich przewodniczących wybrano na posiedzeniu w maju. Nie ma powodu do pośpiechu - kadencja WRS jest pięcioletnia. Oto te zespoły:
  • Zespół tematyczny ds. ochrony zdrowia i pomocy społecznej
  • Zespół ds. mieszkalnictwa, infrastruktury, dostępności
  • Zespół ds. sportu, turystyki i rekreacji
  • Zespół ds. edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego
  • Zespół ds. aktywizacji społecznej, bezpieczeństwa osób starszych.
Zakres tematyczny imponuje. Wirtualnej Kulturze brakuje wyobraźni, żeby zgadnąć, co 14 członków WRS ma zamiar zrobić, osiągnąć, ... dzięki powołaniu tych zespołów.

W kwietniowym numerze Gazety Senior bardzo ambitnie napisano:

"W najbliższych miesiącach Wrocławska Rada Seniorów III kadencji chce skoncentrować się na poprawie jakości życia seniorów w mieście. 

Zaplanowane na 8 kwietnia wspólne posiedzenie z Komisją Polityki Senioralnej Rady Miejskiej Wrocławia będzie miało na celu omówienie kluczowych wyzwań związanych z polityką senioralną oraz wypracowaniem skutecznych rozwiązań wspierających wrocławskich seniorów. 

Rada zapowiada dalsze konsultacje i współpracę z miejskimi instytucjami, aby wdrożyć skuteczne rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia, pomocy społecznej, infrastruktury, dostępności i aktywizacji osób starszych. " (materiał pracowały Marta Łomnicka, dr Magda Wieteska).

Czy to jakaś megalomania, czy marzenia trudne do zrealizowania? 

Wirtualna Kultura była w Ratuszu na posiedzeniu obu Komisji 8 kwietnia 2025 jako widz. 
Uczestnicy posiedzenia, członkowie obu Komisji, wysłuchali ciekawych sprawozdań różnych instytucji, m.in. Przestrzeni Trzeciego Wieku, i rozeszli się do domu. Niczego nie omówili, niczego nie wypracowali. Chcieli tylko, żeby im przesłać  sprawozdania i prezentowane materiały. Fragment protokołu Komisji Polityki Senioralnej z 8 kwietnia 2025:

"Członkowie Wrocławskiej Rady Seniorów oznajmili, że są pozytywnie zaskoczeni ilością i różnorodnością oferty dla seniorów. Podkreślili, że nie mieli wiedzy, na temat pracy jaką dla wrocławskich seniorów wykonuje Miasto i inne instytucje. Teraz, dzięki dzisiejszemu spotkaniu nabyli tę wiedzę. Członkowie Wrocławskiej Rady Seniorów podziękowali osobom przedstawiającym prezentację za przygotowanie i zaprezentowanie wyników swojej pracy i planów, które są w zamierzeniach."  



Lektura protokołów WRS dostarcza zabawnych emocji, bo treść protokołów nie zawsze jest zgodna z programem posiedzeń (zob. zakładka na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora): 
W porządku marcowego posiedzenia WRS był 6. punkt:

Powołanie Komitetu Organizacyjnego „Wrocławskie Spotkania Liderów Senioralnych”,

ale chyba go nie zrealizowano, bo według protokołu w tym punkcie ustalono harmonogram posiedzeń WRS. Punkt 5. posiedzenia brzmiał: 

Projekt „Regulamin Pracy Wrocławskiej Rady Seniorów”.

Tymczasem w protokole nie ma śladu po projekcie regulaminu.  Za to w piątym punkcie protokołu umieszczono streszczenie wystąpienia p. Agaty Gwadery -Urlep, Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Polityki Senioralnej i Zdrowia. 

Plik z regulaminem jest w zakładce WRS na portalu Wrocławskiego Centrum Seniora, ale nie wiadomo, czy regulamin jest oficjalnym dokumentem. Chyba nie, bo zasady działania Wrocławskiej Rady Seniorów są określone w jej statucie, uchwalonym przez Radę Miejską Wrocławia.   

Pomysł zorganizowania konferencji przez WRS jest aktualny, tylko nie wiadomo, kto tym się zajmie i co będzie jej celem. W protokole z majowego posiedzenia WRS pojawiła się informacja, że 21 września 2025, w ramach Dni Seniora, będzie Forum Seniora. Może na posiedzeniu w czerwcu coś ustalono.



Dodatek.  Codzienność ściąga WRS z obłoków na ziemię. Czwórka członków WRS  na majowym posiedzeniu postulowała pod adresem MPK i straży miejskiej:
  • lepsze oznakowanie tramwajów,
  • lepsze oznaczenie przystanków tramwajowych i autobusowych, jeśli są na tej samej wysokości po obu stronach ulicy (rozkłady jazdy),
  • zainstalowanie na dużych cmentarzach pojazdów do przewozu osób starszych, 
  • unormowanie sprawy kurierów rowerowych i hulajnog.
Bezpieczeństwem, a właściwie jego brakiem, na chodnikach Wirtualna Kultura interesuje się od dawna. Oto jeden z wpisów - zwróćcie uwagę na liczne komentarze oraz na link do materiałów na "Wrocław rozmawia" (są uaktualnione - rok 2021):

Wirtualna Kultura - po przeczytaniu protokołów z 9 posiedzeń aktualnej Komisji Polityki Senioralnej - doszła do wniosku, że się nie zanosi, by Komisja Polityki Senioralnej miała jakieś pomysły, co dla seniorów we Wrocławiu można zrobić poza MPK. Na jednym z posiedzeń Komisja zajmowała się ustępowaniem seniorom miejsc w komunikacji miejskie (zob. protokół z 15 października 2024). Tym samym interesowała się też analogiczna Komisja w poprzedniej kadencji (zob. protokół z 7 grudnia 2022).

Zobaczymy, jak sobie poradzi nowa Wrocławska Rada Seniorów. Jej kadencja będzie trwać chyba do stycznia 2030. Przypomnijcie sobie jej skład:

Kliknijcie na miniatury zdjęć. Przyroda ma się dobrze, a my z nią.

Uwaga. W roku 2017 Krystyna - Wirtualna Kultura była "Popowiczanką" i prowadziła blog "Popowiczanie": 
Ona stała się Krystyną-Wirtualną Kulturą dopiero w roku 2018.
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

  1. Janusz Piszczek21 lipca 2025 21:02

    Brawo Pani Krystyno - to fantastyczne że Pani potrafi tak przejrzyście pisać o sprawach oczywistych. (swoją drogą jest takie hasło " Kontrola najwyższą formą zaufania").
    Z moich spostrzeżeń w sporcie senioralnym również nic się nie zmieniło (widocznie za mało pracuję z seniorami , osobami z niepełnosprawnościami... nikt do mnie nie dotarł - polecam mój profil na FB) .
    Myślałem że przy takim Panu Przewodniczący coś się w sporcie dla seniorów "ruszy" (moim zdaniem Mistrzostwa w Nordic Walking, które jak mogłem propagowałem w miarę moich możliwości - to trochę za mało na pół roku działalności Rady). Ciekawy jestem czy będzie w tym roku Senioriada ? Świetny pomył lat ubiegłych który umiera śmiercią naturalną - chyba zostają tylko "kapelusze" w Rynku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z podziwem śledzę Pana działania jako trenera senioralnego i letni program dla seniorów Szkolnego Związku Sportowego. BRAWO! Krystyna

      Usuń
  2. Na razie ta Rada nie ma pomysłów dla seniorów i dobrze, że się bacznie im przyglądasz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Brawo. Wirtualna Kulturo, dziękuję. Pozdrawiam. Seniorka. 👏👏👏👏

    OdpowiedzUsuń
  4. Krystyno, co do linku o "pieszych", to zauważyłem, że nie wszystkie inwestycje są dobrze przemyślane. Na skwerku mini-parku przy ul Czajkowskiego / ul Krzywoustego są robione ścieżki dla pieszych, ale zauważyłem też schody, bo jest różnica w terenie. Schody ok, tylko ktoś zapomniał, żeby obok schodów zrobić podjazd dla wózków, nie tylko inwalidzkich, ale i kobiet z wózkiem. Takie osoby będą wydeptywać trawniki obok tych schodów, aby podjechać lub zjechać z tych schodów. Miasto wydaje pieniądze na taki projekt, ale czy jest ktoś, kto sprawdza ten projekt pod względem usuwania barier architektonicznych?

    OdpowiedzUsuń