Strony

czwartek, 2 maja 2024

Spacer z Łukaszem Migniewiczem i o!drakapelą

Wirtualna Kultura jest przekonana, że uczestnicy muzycznego spaceru 27 kwietnia 2024 po Ołbinie, śladem Edyty Stein, znaleźli już w Internecie relacje z niego. Dlatego zamiast pisać o wrażeniach, poda trochę informacji o organizatorach i realizatorach spaceru.

To Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" wraz z Towarzystwem im. Edyty Stein  rozpoczął kulturoznawcze przechadzki po stolicy Dolnego Śląska, a w dalszej perspektywie po Gliwicach, Lublińcu oraz Dusznikach Zdroju, śladami Edyty Stein, patronki Europy. Muzyczny spacer był zapowiadany i na portalu Centrum Historii Zajezdnia przy Grabiszyńskiej, i na portalu Wrocławia, i przez Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy: 

Wzięły w nim udział tłumy z różnych osiedli Wrocławia, co bardzo ucieszyło organizatorów. Na zdjęciu poniżej są dwie mieszkanki z okolic Placu Grunwaldzkiego.


Ośrodek "Pamięć i Przeszłość" działa w Centrum Historii Zajezdnia i był powołany w roku 2007:
Towarzystwo im. Edyty Stein jest jedną z najstarszych organizacji pozarządowych utworzonych w Polsce po przełomie w 1989 roku. Podpisało pięcioletnią umowę z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" o wspólnym prowadzeniu projektu "Dziedzictwo Edyty Stein:  
To wyjaśnia, dlaczego było dwóch organizatorów spaceru, a był on muzyczny, bo grała o!drakapela:
Jest to zespół wrocławski, grający trochę na ludowo, oberki, polki, podwórkowe piosenki, którymi rozkręci każdą potańcówkę.


Spacer zaczął się obok Europejskiego Krzyża Pokoju, który od roku 2008 stoi obok skrzyżowania ulic Prusa i Wyszyńskiego:   
a skończył w Domu Edyty Stein:

Spacer poprowadził Łukasz Migniewicz, znany historyk, pasjonat monet. Wirtualna Kultura nie ma pojęcia, ile godzin Łukasz spędził w archiwach w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: kto, co, kiedy i dlaczego. 
  • On zna historię Ołbina z najdrobniejszymi szczegółami. Może godzinami opowiadać o starych kamienicach.
  • Potrafi wskazać, gdzie pod ziemią płynie (płynęła?) Odra. 
  • Wie, co znajduje się w podziemiu szkoły przy ulicy Prusa i ile jest we Wrocławiu miejsc związanych z Edytą Stein. 
  • Wirtualną Kulturę nie dziwi, że jest mu znana liczba browarów i lokalizacja sklepów drzewnych, które kiedyś były na Olbinie. Ołbin to jego miłość - odwzajemniona.


Wirtualna Kultura poznała Łukasza Migniewicza w roku 2018. Opowiadał on wtedy w Żółtym Parasolu o wrocławskich szaletach:
W roku 2020 wysłuchała na Uniwersytecie Wrocławskim jego wykładu o medalach:
a w roku 2019 spotkała Łukasza na premierze słuchowiska, do którego przygotował materiały:
Pisała też o jego wędrówkach z Alą po Łotwie w roku 2020 - czytała jego relacje na Facebooku: 

Zatem Wirtualna Kultura ma podstawy, by twierdzić, że zna Łukasza Migniewicza - jego mamę też
Mimo to on ją zaskoczył meksykańskim strojem - kliknijcie na zdjęcie drugie.

Łukasz Migniewicz jest autorem m.in. wielu artykułów poświęconych numizmatyce. Wspomniano o tym, na przykład, na stronie Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA. Okazało się, że Plac Grunwaldzki i jego historia też są mu dobrze  znane:
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Spacer był rewelacyjny, p. Paweł wspaniale, z pasją opowiadał, mogłam go słuchać mimo, że spacerek był dość forsowny.
    Dziękuję Krysiu za relację na temat organizatorów, oraz za zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. To był Łukasz Migniewicz

    OdpowiedzUsuń
  3. Ok.przepraszam.Oczywiscie przepraszamy.Łukasz.

    OdpowiedzUsuń