Wrocław to bardzo ambitne miasto, jak daleko sięgać pamięcią. Wymyślił własny styl szaletów, w budowie hal wystawowych chciał prześcignąć Anglię i wypuszczał medale najwyższej jakości, w tym ceramiczne produkowane w Miśni. O tym wszystkim Wirtualna Kultura dowiedziała się od Łukasza Migniewicza, uwielbianego na całym Ołbinie i jeszcze dalej:
- kliknijcie: Piękno, które przeminęło. Krajobraz Wrocławia na dawnej monecie i medalu (Facebook),
- kliknijcie: Piękno, które przeminęło - dawny Wrocław na medalu (Facebook),
- kliknijcie: Godzina dla Ołbina (wpis na blogu).
To on 28 stycznia 2020 przyciągnął do audytorium Instytutu Historycznego UWr miłośników i znawców historii Wrocławia oraz takich amatorów jak Wirtualna Kultura. Warto było. Odczyt (wykład) odbył się z ramach "wtorków" organizowanych przez Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii i Instytut Historyczny UWr:
- kliknijcie: Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii,
- kliknijcie: Otwarta wszechnica.
- kliknijcie: Larpy u humanistów (wpis na blogu).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEheVFNjw3zULZX64OJ7yuyT9h3YKoxkg5EonUUY-N7vq-IOQCxpgh1wKD6EXYr-Zb6eMjZ1uLV4rR-n4FdLtppDTUs7a3WdxHfUbpRYjQS7_kiZ8TFkjb3vs8PbHf06K28aJkWyiuwReg/s200/IMG_8596+%2528Copy%2529.jpg)
- kliknijcie: Spacery historyczne po Biskupinie.
W sobotę, 1 lutego, o godzinie 17 w Gnieździe na Potebni 47 Paweł będzie miał prelekcję historyczną "Wyspa tajemnic - z dziejów osiedli na Wielkiej Wyspie":
- kliknijcie: Prelekcja historyczna (Facebook)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_JDSn2_QWqzjjzJWgD_6i71ZIC5DiZIypjUuRbxh3TE7XRoc9PlLuXn2O2Yev9wdbfeU3nYZQ7vpbuWj-DwDfXoi2Z9ynjBzfLrUGhQfTnVtqlW-grG7vD9dDoRVM1aGMdvk9uolfcA/s200/IMG_8601+%2528Copy%2529.jpg)
- kliknijcie: Wielka Wystawa w Londynie - Wikipedia,
- kliknijcie: Polska.org.pl - Wystawy Śląskich Wyrobów Przemysłowych (zdjęcia)
- kliknijcie: Historia Placu Wolności.
Z opowieści Łukasza o medalach z halami wystawowymi Wirtualna Kultura dowiedziała się m.in.
- o technologiach budowania hal w XIX wieku,
- z czego budowano ich dachy,
- na czym się wzorowano,
- co wymyślano nowego,
- czy warto było je rozbierać,
- ile te pomysły kosztowały,
- koszty, których hal, zwróciły się,
- ilu było wystawców i ilu odwiedzających,
- gdzie i dlaczego były budowane,
- jak wyglądały ogrody przy halach,
- że pl. Wolności nazywał się Ćwiczebny,
- jedna z wystaw była przy ulicy Łowieckiej (był park i sala koncertowa),
- no i że wymyślono traktor parowy na Śląską Wystawę Przemysłu w roku 1852.
Łukasz o medalach może mówić godzinami, niektóre z nich ma we własnej kolekcji. Na wiadomość, że ktoś znalazł gdzieś nieznany mu medal, podskakuje do sufitu. Słusznie zauważa, że spora część bywalców muzeów omija gabloty z medalami. Wirtualna Kultura też mało czasu im poświęca. Nie przypuszczała, że dzięki medalom można odtworzyć, na przykład, wieże kościołów po pożarach.
Na zakończenie Łukasz pokazał medal z balonem. W dwie godziny przeleciano 20 km balonem z Ołbina do Marcinowa koło Trzebnicy. Kiedy to było?
Była też zagadka. Słuchacze wykładu Łukasza to fachowcy. Bezbłędnie rozpoznawali na medalach wieże kościołów. Niewiarygodne, że to możliwe! Taki mały medal, a tyle na nim widać.
Dodatek. Kolejne spotkanie z Łukaszem Migniewiczem o dawnym Wrocławiu na medalach już w środę 5 lutego o godzinie 17 w Arsenale.
Była też zagadka. Słuchacze wykładu Łukasza to fachowcy. Bezbłędnie rozpoznawali na medalach wieże kościołów. Niewiarygodne, że to możliwe! Taki mały medal, a tyle na nim widać.
Dodatek. Kolejne spotkanie z Łukaszem Migniewiczem o dawnym Wrocławiu na medalach już w środę 5 lutego o godzinie 17 w Arsenale.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Ogromnie to wszystko ciekawe. I jakby jeszcze istniało dziś, to może byśmy aplikowały do tej Loży? Chm... dobrze przynajmniej wiedzieć, że coś takiego było w mieście, które teraz jest nasze.
OdpowiedzUsuńOla
Super, bo we wtorek nie mogłam być w Instytucie Historycznym. Uwielbiam słuchać Pana Łukasza i chodzić z nim na spacery po Ołbinie i Nadodrzu. Ma wspaniałą wiedzę, której nie znajdziesz w ogólnie dostępnych źródłach. Krysiu, dziękuję za powyższą relację. Nareszcie też dzieje zaczyna się coś dziać na mojej dzielnicy, czego dowodem jest działalność Gniazda na ul. Potebni i najbliższy sobotni wykład Pana Pawła Kukurowskiego o Wielkiej Wyspie. Pozdrawiam Ela
OdpowiedzUsuńOlu i Elu, zgadzam się z Wami. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy Łukasza Migniewicza i niesamowitej umiejętności zarażania swoją pasją innych. Takich nauczycieli nam potrzeba.
OdpowiedzUsuńKrystyna