niedziela, 9 sierpnia 2020

Wirtualna Kultura zwiedziła Łotwę razem z Alą i Łukaszem

Przez ostatni tydzień Wirtualna Kultura zwiedzała Łotwę razem z Łukaszem Migniewiczem i jego żoną Alą, którzy na pierwszym zdjęciu są na tle kurlandzkiej chaty. Na drugim na zamku Turaida (kliknijcie na miniatury zdjęć). 

Tak, tak, Łukasz to ten historyk ukochany przez Ołbin, i nie tylko:

Wirtualna Kultura pierwszy raz zobaczyła Łukasza na godzinie dla Ołbina w lutym 2018 (wtedy zakochała się we wrocławskich szaletach), a osobiście poznała na premierze słuchowiska w grudniu 2019:
Dlatego bez wahania postanowiła zwiedzić z nim Łotwę, która  w roku 2017 miała prawie dwa miliony mieszkańców:
Ryga to było jej niespełnione marzenie. Chciała do niej pojechać, kiedy wiele lat temu była w sanatorium w Druskiennikach na Litwie. To nie był jedyny powód wycieczki na Łotwę:

Jej wyprawa na Łotwę zaczęła się tydzień temu, gdy Łukasz opublikował na Facebooku pierwszy post. Od tego momentu codziennie wieczorem czekała przy komputerze na relację, co Łukasz i Ala zobaczyli, co ich urzekło i dlaczego chcą tam wrócić. Jednego się nie dowiedziała - co jedli!

Zacznijmy od Rygi i Jurmały - łotewskiego Sopotu:

Ryga słynie z secesyjnej architektury. Łukasz na Facebooku napisał:

"Do tej pory myślałem, że rajem dla miłośników secesji jest Praga. Mylić się można przez całe życie."


Można też podziwiać świecki gotyk - Dom Bractwa Czarnogłowych, gildii kupieckiej:


W Rydze jest też Sherlock Holmes, bo kręcono w niej radziecką wersję jego przygód. Na zdjęciu obok postaci detektywa jest najdłużej działająca restauracja, podająca wszystko, co krowa może nam dać - restauracja działa nieprzerwanie od XIII wieku. W tle jest wieża katedry.Łotewki Sopot, czyli Jurmała, różni się od polskiego. Łukasz napisał na Facebooku, że na plaży nie ma parawanów! Architektura pensjonatów zachwyca. Drewniane domy bez betonu.

Łotwa to też lasy, bory, rzeki i jeziora, a wśród drzew stare chaty. Możecie to zobaczyć na facebookowym koncie Łukasza, bo byli w Kurzeme i w najstarszym na Łotwie Parku Narodowym Gauja. Rzeka Gauja przez tysiące lat wydrążyła niezwykłą dolinę. To tam jest zamek Turaida:

Uwaga. Wirtualna Kultura dostała zdjęcia od Łukasza, który na zakończanie podróży napisał na Facebooku, że

"Łotwa skradła po trochę serce, po trochę żołądek. To wspaniałe miejsce na ziemi. Wrócimy na pewno".

Na zakończenie dwa filmy o Rydze:
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz