środa, 29 listopada 2023

Jak oddychamy i co mówią nasze oczy


Wirtualna Kultura wybrała się 21 listopada 2023 do Studio Instytutu Grotowskiego na Grobli na warsztaty z Kamilą Klamut i Jakubem Gontarskim: 

Wiedzy i praktyki nigdy nie za wiele. 

Czy znacie regułę Mehrabiana? Ona mówi, że komunikat (to, co komuś przekazujemy) składa się z trzech elementów: 7% stanowi treść wypowiedzi, 38% – brzmienie głosu, 55% – mowa ciała. Zatem to mowa naszego ciała jest najważniejsza - ona zdradza m.in. nasze intencje, nasz stan ducha. Kontakt wzrokowy, pozycja ciała, gesty decydują o pierwszym wrażeniu. W gestach ukryta jest ważna informacja o nas. Mężczyźni gładzą brodę. Czy widzieliście kobiety zajmujące się brodą?


Na warsztatach z Kamilą Klamut (kliknijcie na zdjęcie obok) Wirtualna Kultura usiłowała pokazywać bez słów różne stanu ducha solo lub w parach. Jest to przedmiotem komunikacji niewerbalnej. Na podstawie tego, jak siedzimy, można się domyśleć, co czujemy. Z tego, jak patrzymy, Kamila wnioskowała, czy w myślach coś wspominamy. Podobno w takich stanach nasz wzrok ucieka w lewo. To bardzo zaskoczyło Wirtualną Kulturę. Na warsztatach w bardzo przyjaznej atmosferze nikt nikogo nie oceniał.

Inne elementy mowy ciała są przydatne w teatrze i inne biznesie. Oto przykłady biznesowe:

Na warsztatach z Jakubem Gontarskim Wirtualna Kultura poznała tajniki oddechowej metody Butejki oraz trzy ćwiczenia z tej metody:
Wirtualna Kultura uświadomiła sobie, że nie ma pojęcia, jak oddycha. Czy ktoś uczył ją tego w szkole? Ona nie wiedziała, że do oddychania oprócz tlenu jest potrzebny dwutlenek węgla CO2.

Okazuje się, że aby nasze tkanki mogły wykorzystać tlen z hemoglobiny, niezbędna jest odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Jest to tzw. efekt Bohra — zjawisko występujące w fizjologii: 
Wirtualna Kultura zdziwiła się, że Bohr zajmował się fizjologią. Ona mętnie pamiętała, że jakiś Bohr dostał nagrodę Nobla, ale z fizyki. Po powrocie z warsztatów siadła do komputera i zaczęła się uczyć. Otóż, słynnych Bohrów jest więcej, a tym dwóch Noblistów!

To Christian Bohr, profesor fizjologii Uniwersytetu Kopenhaskiego, jest autorem efektu Bohra. Niels, jego syn, dostała Nobla z fizyki. Z kolei Aage Niels, syn Nielsa, też dostał Nobla z fizyki. Tak więc Bohr, ten od efektu, miał syna Noblistę i wnuka Noblistę.  Co za rodzina!
Opisanie, na czym polega oddychanie, zajęło chyba 2/3 warsztatów z Jakubem Gontarskim. Było to niezbędne, żeby zrozumieć, skąd się wzięła metoda Butejki. 
"Profesor Konstantyn Pawłowicz Butejko/ Buteyko był cenionym, rosyjskim lekarzem. Opisał on nową jednostkę chorobową, którą nazwał chorobą głębokiego oddychania. Odkrył on, iż główną przyczyną wielu schorzeń jest nadmierne oddychanie, czyli hiperwentylacja. (...)

Głównym założeniem metody Butejki/ Buteyko jest zmniejszanie objętości oddechowej. Dzięki tej metodzie nauczysz się stopniowo zmniejszać głębokość oddechu w celu ograniczenia ilości wdychanego powietrza. W ten sposób podniesiesz poziom stężenia CO2 w ciele i odwrócisz zmiany chorobowe wynikłe z głodu tlenowego (hipoksji) w komórkach, a twoje ciało wróci do równowagi fizjologicznej.
 "

W metodzie Butejki oddychamy tylko przez nos. Staramy się spowolnić oddech. Oto kilka filmików z ćwiczeniami z metody Butejki, opublikowanych na YouTube przez Sylwię Zasadę:

Dodatek. Kamila Klamut jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestniczyła w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła. Współpracuje z Jarosławem Fretem, z którym wyprawiała się do różnych zakątków świata w poszukiwaniu najstarszych zachowanych form muzyki. Jest współtwórczynią i współinicjatorką powstania Teatru ZAR w Instytucie im. J. Grotowskiego.

Jakub Gontarski ma wiele pasji i certyfikatów:

Trudno to wszystko spamiętać! Jest m.in. certyfikowanym instruktorem programów oddychania Oxygen Advantage i Buteyko Clinic International we współpracy z mistrzami Patrickiem McKeownem (Irlandia) i Peterem Lakatosem (Węgry). 

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Z twoich relacji z warsztatów, wykładów itp. możemy wiele się dowiedzieć i nauczyć. Dzięki za to! Małgosia

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniały tekst. 👏👏👏Dziękuję. Jeszcze raz przeczytam. Bardzo ciekawe. Krysiu, jesteś skarbem. ❤️

    OdpowiedzUsuń