czwartek, 2 listopada 2017

Komputery w Capitolu


Czy prawdziwe jest zdanie "Współczesny teatr nie istniałby bez komputerów"? Jedno jest pewne. To nie jest już czas, gdy w teatrze lub operze jakiś technik obsługuje reflektory na balkonie. Teraz oświetlenie sceny jest chyba sterowane przez jakieś komputery. Ta myśl towarzyszyła mi w Capitolu cały czas podczas przedstawienia Makbet w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Kolorowe światło "grało" tak jak aktorzy. Nawet zastanawiałam się, czy zmiana światła nie jest sygnałem dla aktorów co powinni w danym momencie zrobić. Sufler nie jest już chyba potrzebny.

Chętnie poznałabym ten teatralny "komputer" i jego powiązanie z reflektorami i głośnikami. Jak to może działać? Co prawda byłam na wycieczce w Capitolu i zwiedziłam zaplecze, ale wtedy nie przyszło mi na myśl, żeby pytać o komputery. Jakie systemy sterują oświetleniem w trakcie spektakli w Capitolu? Ile zagadek w tym się kryje? Zmiany oświetlenia muszą być jakoś z góry zaprogramowane w trakcie prób przed premierą.

Postanowiłam poszukać w internecie coś na ten temat. Napisałam w wyszukiwarce trzy słowa: "teatr, oświetlenie, Capitol" i znalazłam artykuł o historii przebudowy Capitolu, kliknijcie tutaj: Live Sound, Przebudowa Capitolu. Kliknijcie też tutaj: Oświetlenie i technika sceniczna w Capitolu. Ten artykuł też znalazłam za pomocą wyszukiwarki.

Rewelacja! Koniecznie przeczytajcie to wszystko. Jakie i gdzie cuda techniki zainstalowano w Capitolu! Niestety nie znalazłam szczegółowych informacji, jak się tym wszystkim steruje. Robią to podobno jakieś konsolety, ale one chyba nie są komputerami. 

Wobec tego nadal otwarte jest pytanie: czy w Capitou są komputery? Zapewne są, ale w biurze i w kasie. Czy gdzieś jeszcze? Może Wam uda się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Napiszcie w wyszukiwarce "komputer w teatrze". Ciekawa jestem, czy Wam też na ekranie pojawi się artykuł o Teatrze Wielkim w Warszawie. 

Bilety na spektakle w Capitolu możecie rezerwować w kasie, telefonicznie, mailowo i online, kliknijcie tutaj: Regulamin rezerwacji biletów. Ceny biletów są podane tutaj, kliknijcie: Capitol - cennik, a repertuar tutaj, kliknijcie: Teatr Capitol.

Nie wiem, czy zdecydujecie się na jesienny spacer na spektakl w Capitolu czy skorzystacie z komunikacji miejskiej. Dlatego na wszelki wypadek podaję Wam link do aplikacji "Jak dojadę", kliknijcie tutaj: Jak dojadę. Pamiętajcie, że musicie podać punkt startowy i punkt docelowy. 

Jeśli jesteście ciekawi, czy Makbet w Capitolu mi się podobał, to kliknijcie tutaj: Makbet okiem malarza

Popowiczanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz