niedziela, 21 czerwca 2026

Korona jedenastu wrocławskich górek - propozycja

Wirtualna Kultura już dawno nie spacerowała z grupą O-CAL-eni, działającą przy Wrocławskim Centrum Seniora przy ul. Dominikańskiej. Grupa robi rajdy terenowe  w ramach Dni Seniora, spacery noworoczne i topi marzannę: 


O-CAl-eni tym razem zachęcają do zaliczenia jedenastu wrocławskich górek 

od 1 lipca do 23 września2026


Harmonogram
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku autobusowym Aquapark (linie 112, 113, 145, 146).
Prowadzenie: Jaga Szabuńko.
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku tramwajowym linii 2, 5, 6, 9, 18 i 23.
Prowadzenie: Liliana Gołek.
Zbiórka o godz. 11:00 przy pętli tramwajowej linii 4, 11 i 20 (słupek 11611).
Prowadzenie: Ryszard Gajny.
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku autobusu 136  "Mielecka" w kierunku ul. Grabiszyńskiej.
Prowadzenie: Andrzej Gaszewski.
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku Modlińska (linie 126 i 143).
Prowadzenie: Maria Sarzyńska.
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku tramwajowym Krzyki (linie 2, 6, 7 i 17).
Prowadzenie: Barbara i Ryszard Kretchmerowie.
Zbiórka o godz. 11:00 na pętli tramwajowej Osobowice (linie 14 i 16).
Prowadzenie: Ewa Orzechowska.
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku Słowiańska po stronie zajezdni (linie 1, 6, 8, 16, 19 i 24).
Prowadzenie: Adam Orzechowski.
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku Zacisze przy ul. Kochanowskiego (linie D, 111 i 116).
Prowadzenie: Teresa Szewioła.
Zbiórka o godz. 11:00 przy Parku Popowickim (tramwaje 18, 19, 24 oraz autobusy 103 i 127).
Prowadzenie: Halina Nogaj.
Zbiórka o godz. 11:00 na przystanku „Urząd Wojewódzki – Muzeum Narodowe” (tramwaje 2 i 10).
Prowadzenie: Bogumiła Gajny.

Spacer finałowy zakończy się około godziny 12:00 uroczystym podsumowaniem we Wrocławskim Centrum Seniora – WCRS przy ul. Dominikańskiej 6 (sala 27). To właśnie tam uczestnicy świętować będą zakończenie dwumiesięcznej przygody, odbiorą certyfikaty, nagrody i wspólnie podsumują zdobywanie Korony GÓRek Wrocławia.

☝☝☝Kliknijcie w zdjęcie. Tak Ewa Rapacz, liderka grupy O-CAL-eni, i Krystyna Ziętak, Wirtualna Kultura, wyglądały na Rajdzie Terenowym we wrześniu 2022. Obie mają statuetki Przyjaciel Seniorów -  Ewa rok 2018, Krystyna  2020: 

☝☝☝Dodatek. Wirtualna Kultura szczególnie poleca Górkę Szczepińską. Dużo się tam zmieniło.
Kiedyś dwa osiedla: Szczepin i Popowice zgłosiły wspólny projekt do WBO na rewitalizację Górki Szczepińskiej, ale wtedy się nie udało. Zobaczcie jak Górka wyglądała w roku 2020:
Teraz wreszcie Zarząd Zieleni Miejskiej o Górkę Szczepińską zadbał.

☝☝☝Wirtualna Kultura dwa razy próbowała sama zorganizować spacery, licząc na seniorów z Żółtego Parasola. Niezbyt jej się to udało, ale wspomnienia zostały. Oto jedno z nich: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

sobota, 20 czerwca 2026

Spacery w mieście


W zeszłym roku Wirtualna Kultura próbowała Was przekonać, że wakacje w mieście mają swój urok. Ona postanowiła sprawdzić, czy w tym roku są podobne propozycje, chociaż remonty na ulicach zniechęcają do poruszania się po mieście: 

kliknijcie: W sobotę 13 czerwca MPK Wrocław rozpoczęło dwa remonty w kluczowych dla komunikacji tramwajowej miejscach: na skrzyżowaniu Traugutta z Krasińskiego oraz Stawowej i Peronowej. Oznacza to zmiany w kursowaniu aż 15 linii tramwajowych.


☝☝☝Od 27 czerwca do 4 września 2026 czeka na Wrocławian cykl autorskich wycieczek filmowych po Wrocławiu - pieszych i rowerowych. Wycieczki poprowadzą Małgorzata Urlich-Kornacka oraz Bogdan Bernacki z Filmowego Wrocławia.. Oto harmongram wycieczek: 

Pierwsza wycieczka filmowa już 27 czerwca, godz. 11:

  • Filmowe zakątki Wielkiej Wyspy - wycieczka rowerowa, 
  • Miejsce spotkania: Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1
  • Prowadzenie: Bogdan Bernacki
  • Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy: link do strony


☝☝☝Tego samego dnia, czyli 27 czerwca, będzie spacer z serii Wrocław z mniej znanej perspektyw:y

Start zaplanowano na godz. 10:00 z pl. Wolności (miejsce zbiórki: przy orkiestrze krasnali przed Narodowym Forum Muzyki). Możliwe jest też dołączenie do II etapu spaceru ok. godz. 13:00 na pl. Uniwersyteckim (przy fontannie Szermierza).

☝☝☝Rada Osiedla Karłowice-Różanka zaprasza na cykl spacerów architektonicznych, podczas których będzie można bliżej poznać charakterystyczne budynki z różnych okresów rozwoju tych rejonów. Przewodnikiem będzie historyk sztuki Krzysztof Ziental, który od lat wędruje po wrocławskich osiedlach. 
Oto szczegółowy harmonogram zaplanowanych spacerów:

  • Ach ten wiek XIX!
21 czerwca 2026 r., godz. 15:00
Miejsce startu: Arche Klasztor Wrocław, ul. Kasprowicza 64/66
  • Lata 20., lata 30.
5 lipca 2026 r., godz. 15:00
Miejsce startu: granitowy podest, pl. Piłsudskiego 21
  • Przed i po 1989 r.
19 lipca 2026 r., godz. 15:00
Miejsce startu: pętla Karłowice, ul. Zawalna

Wirtualna Kultura jest fanką spacerów z Krzysztofem. On oprowadzał też po Popowicach i Ołbinie
☝☝☝Nie zapomnijcie o spacerze z Ewą Plutą 28 czerwca (niedziela)

Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

piątek, 19 czerwca 2026

Uroczyste zakończenie pierwszego roku Politechniki Trzeciego Wieku i rekrutacja na rok akademicki 2026/2027

18 czerwca 2026 Wirtualna Kultura uczestniczyla w uroczystym zakończeniu pierwszego roku funkcjonowania Politechniki Trzeciego Wieku, działającej przy Politechnice Wrocławskiej (PTW-PWr): 

Została zaproszona przez prof. Andrzeja Sokalskiego, koordynatora Politechniki Trzeciego Wieku, mimo że była słuchaczką tylko pierwszy semestr.

Na portalu Politechniki Wrocławskiej jest już relacja z tej uroczystości, podsumowująca rok zajęć na PTW-PWr:  


W trakcie uroczystości podano termin rekrutacji na Politechnikę Trzeciego Wieku na rok akademicki 2026/2027.

Rekrutacja rusza 22 czerwca i będzie trwać do 10 lipca 2026.

W  tym czasie będzie aktywna ankieta rekrutacyjna, którą trzeba wypełnić. Szczegóły są już podane na portalu PTW-PWr: nowy regulamin i warunki rekrutacji: 
Ważne: 

Pierwszeństwo w rekrutacji mają osoby niepracujące oraz deklarujące gotowość do współprowadzenia grup zainteresowań oraz chęć wniesienia pozytywnego wkładu w realizację zadań PTW. W odniesieniu do pozostałych osób decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Zgodnie  z   paragrafem  3.3  regulaminu  PTW  osoby które  były  dotąd aktywnymi słuchaczami PTW,  mogą  ponownie ubiegać  się  o  przyjęcie  do PTW  w r. akad. 2026/2027  wypełniając  ankietę  rekrutacyjną. 

Miejsc na PTW-PWr będzie 200. Wysokość czesnego w roku akademickim 2026/2027 wynosi 250 zł. Czesne płatne jest w całości do dnia 1 października 2026 r. Na wniosek słuchacza opłata czesnego może zostać wniesiona w dwóch ratach po 125 zł.

Rektor Politechniki Wrocławskiej powołał Komisję Rekrutacyjną w składzie:

1) prof. dr hab. inż. Wacław Andrzej Sokalski - Koordynator Politechniki Trzeciego Wieku; 
2) mgr inż. Monika Wróbel-Bogdziewicz - Kierownik Biura ds. Politechniki Trzeciego Wieku;
3) przedstawiciel/-ka Klubu Emerytów i Rencistów PWr.


Kilka refleksji. Zakończenie roku akademickiego 2025/2026 PTW-PWr w Auli Politechniki Wrocławskiej miało uroczysty, ale też "rodzinny" charakter. co było szczególnie widoczne w trakcie artystycznych występów słuchaczy. Atmosfera na luzie. Wydarzenie wyreżyserowali przede wszystkim Monika Wróbel-Bogdziewicz i Rada Słuchaczy PTW-PWr. Prowadzący część artystyczną zagadywał widownię, która chętnie wspominała, jak przyjechała do Wrocławia i skąd. To nie była "sztywna akademia".


Uroczytość zaczęła się od wystąpienia Prorektorki ds. Rozwoju i integracji wspólnoty, dr hab. Karoliny Jaklewicz, prof. uczelni, która powiedziała, że to 

szcześliwy dzień, który wspólnie wypełniono .....

Stwierdziła, że niektóre wydziały Politechniki Wrocławskiej zazdroszczą tym wydziałom, które już aktywnie się włączyły w działalania na rzecz PTW-PWr - to może spowodować rozszerzenie oferty wykładów o nowe tematy politechniczne. 



Karolina Jaklewicz z dumą mówiła o nagraniu, które powstało na potrzeby konkursu #PolskaNaTak. Występują w nim słuchacze PTW-PWr. W akcji zorganizowanej przez Telewizję Polską i Polskie Radio wyróżniono jedenaście projektów z całego kraju, w tym Politechnikę Trzeciego Wieku:
Oto dłuższa 4-minutowa wersja nagrania: 



Andrzej Sokalski bardzo ciekawie podsumował rok działalności PTW-PWr. Z zadowoleniem stwierdził: 

"Od marca nasze wykłady i prelekcje miały charakter otwarty, wszystkie były też filmowane, co stanowi już trwały dorobek PTW. W tym samym miesiącu powstała również Rada Słuchaczy, która zaskakuje nas nowymi inicjatywami. To dla nas nowy wymiar współpracy, bo nasi studenci sami wnoszą duży wkład w nowe formy zajęć".

Podziękował wszystkim aktywnym słuchczom. Wspomniał też o Wirtualnej Kulturze i jej aktualnych działaniach w Przestrzeni Trzeciego Wieku - Strefa Kultury Wrocław. Mile ją to zaskoczyło. Wyróżnieni dostali uczelniane upominki, Wirtualna Kultura też. 



Oto lista wyróżnionych słuchaczy PTW-PWr. Kliknijcie.


Tytuł „wzorowego słuchacza” otrzymał Mieczysław Michalewski, który nie opuścił żadnego z 25 wykładów plenarnych.

Każdy słuchacz był wyczytany i otrzymał imienny dyplom ukończenia PTW-PWr oraz bukiecik kwiatów. Wszystko było dopracowane w każdym "calu" - czuwała nad tym Monika Wróbel-Bogdziewicz. 

Wirtualna Kultura skorzystała z okazji i zrobiła sobie zdjęcia z Moniką i dwiema słuchaczkami: Anią i Olą. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Kliknijcie na zdjęcia, by przeczytać napis na górze: Wybitnie zasłużeni dla rozwoju Politechniki Wrocławskiej.To oczywiście żart, chociaż Wirtualna Kultura w roku 2013 dostała Pamiątkowy Medal „Zasłużony dla Wydziału Podstawowych Problemów Techniki" Politechniki Wrocławskiej. 


Tak jak na inauguracji: 
na zakończeniu był wykład, tym razem dr Anny Borkowskiej, prof. uczelni: 

Trening mózgu i serca: dlaczego ciekawość świata to najlepsza recepta na dobrostan wśród seniorów.

"Ciekawość świata" to ulubiony zwrot Wirtualnej Kultury, mówiła o nim w pierwszej części odczytu na Klubie Naukowo-Historycznym w grudniu 2025. 

Wykład Anny Borkowskiej zakończył się opinią:

Jesteśmy najlepszą wersją siebie,

z którą WK się zgadza. Wirtualnej Kulturze spodobało się też wyjaśnienie, czym szczęście różni się od dobrostanu. Zdaniem Anny Borkowskiej, te dwa stany różnią się między sobą tak jak dobra pogoda od klimatu.

Uwaga. Wirtualna Kultura skopiowała pierwsze zdjęcie z portalu Politechniki Wrocławskiej (kliknijcie w drugi link).

Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

Spektakl muzyczny "Zbudujmy świat" z utworami Zbigniewa Wodeckiego w ramach projektu "Głos kultury"



Wirtualna Kultura dostała od Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego - najstarszego stowarzyszenia muzycznego na Dolnym Śląsku: 
wiadomość o projekcie artystyczno-edukacyjnym "Głos Kultury". 

Stowarzysznie w ramach projektu zaprasza na wyjątkowy spektakl muzyczny „Zbudujmy świat”, w którym muzyka Zbigniewa Wodeckiego nabiera nowego blasku w widowisku łączącym śpiew, taniec i akrobatykę. 
Termin: 26 czerwca 2026 (piątek), godzina: 19:00

Miejsce: Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

Bilet ulgowy 59 PLN, normalny 89 PLN, kliknijcie: Kup bilet

Całość zabrzmi w autorskich aranżacjach Mateusza Walacha w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective. Na scenie wystąpią wyjątkowi wrocławscy artyści: 

  • Magdalena Zawartko i Artur Caturian, 
  • soliści Wroclove Musical Choir, 
  • artyści Everest Production, 
  • chór Studium Musicalowego Capitol 

oraz gościnnie Młodzieżowa Akademia Musicalowa. 

Realizacja: 

  • reżyseria i scenariusz – Kamil J. Przyboś 
  • kierownictwo muzyczne – Mateusz Walach 
  • choreografia – Dominika Garbacz 
  • przygotowanie wokalne – Magdalena Zawartko 
  • reżyseria świateł – Marcin Smiatek 
  • realizacja dźwięku – Mateusz Sołtysik 
  • kostiumy – Sara Bartoszewska 

produkcja: Everest Production, Anna Cielecka

Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne prowadzi 10 ognisk muzycznych i artystycznych na Dolnym Śląsku, organizuje koncerty i wydarzenia kulturalne, a przede wszystkim – od lat uczy, że 

muzyka to radość i wspólnota.

Prezesem Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego jest dr Maria Zawartko, znana z działań również na rzecz seniorów - była przewodnicząca Wrocławskiej Rady Seniorów pierwszej kadencji. 


Uwaga. Wirtualna Kultura skopiowała zdjęcie z Facebooka Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego.

Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

czwartek, 18 czerwca 2026

Spotkanie z Henrykiem Koczanem w Przestrzeni Trzeciego Wieku w ramach cyklu "Równania i rezonanse - Loża Krystyny i Jarosława"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Równania i Rezonanse". Tym razem będzie to spotkanie z Henrykiem Koczanem autorem książki „Lustra Pana B.”:

oraz z przyjaciółmi ze Stumyślowego Lasu dyskutującymi o filozoficznej i teologicznej spuściźnie Dietricha Bonhoeffera, pochodzącego z Wrocławia pastora, zamordowanego za udział w antynazistowskim spisku na osobisty rozkaz Hitlera miesiąc przed zakończeniem II Wojny.

„Lustra pana B.” Henryka Koczana to alegoryczne powiastki, w których duch Dietricha Bonhoeffera spotyka się z lekkością Kubusia Puchatka i głębią filozofii. Proste w formie, pełne humoru, a zarazem przenikliwe – prowadzą czytelnika ku pytaniom o wiarę, wolność i odpowiedzialność.

Henryk Koczan, urodzony w 1961 roku w Kamiennej Górze, to wrocławski kulturoznawca i menedżer. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej oraz w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu. 

Żyje w zawodowym trójkącie pomiędzy kulturą, gospodarką a polityką. Obecnie wicedyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Przez ponad 20 lat zarządzał kreatywną agencją reklamową. Pracował dla Wojewody Dolnośląskiego i Kancelarii Sejmu. Zasiada w Radzie Programowej TVP Wrocław. 

Przebiegł i wychodził kilkanaście maratonów. Podszywa się pod Misia o Bardzo Dużym Apetycie na Miód.

Część artystyczna – Jarosław Woszczyna (saksofon)

Gospodarzami spotkania będą jak zwykle Krystyna Ziętak i Jarosław Woszczyna.

Termin:  25 czerwca 2026 r.  (czwartek), godz.16.30

Miejsce: Przestrzeń Trzeciego Wieku - Strefa Kultury, pl. Solidarności 1/3/5, Aula (s.403)

Zapisy na spotkanie i więcej informacji:

Punkt Informacyjny PTW – SK, pl. Solidarności 1/3/5, pok.318, tel.739 194 102 i 739 194 072 


Dodatek. Henryk Koczan już gościł na blogu w październiku 2025 przy okazji spotkania z Violettą Nowakowską w Klubie Muzyki i Literatury, zorganizowanego przez Ewę Gil-Kołakowską w ramach cyklu "Dowód tożsamości":


On sam był też gościem Ewy Gil-Kołakowskiej w lutym 2026 i w części artystycznej zaśpiewał:
Może da się go na to znowu namówić??? 

Jeśli kliknicie w drugi link powyżej, to się dowiecie o związkach Henryka Koczana z teatrami. Był on wyróżniony 
  • Wrocławską Nagrodą Teatralną za osiągnięcia w zakresie upowszechniania teatru (1987)
  •  odznaka honorową Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru (1995).
Henryk Koczan to człowiek wielu specjalności i zainteresowań. Ostatnio Wirtualna Kultura spotkała go na Festiwalu Teatru na Faktach w Instytucie im. J. Grotowskiego. 19 i 20 czerwca będziecie mogli go zobaczyć w Muzeum Pana Tadeusza na konferencji zorganizowanej przez OKIS:
Krystyna - Wirtualna Kultura



Czytaj więcej »

Czerwcowe Święto Wrocławia 2026


Wirtualna Kultura już pisała o niektóych wydarzeniach w ramach tegorocznego Święta Wrocławia, które trwa cały czerwiec. 

Na koncercie 30 czerwca na pl. Wolnosci wystąpią m.in.

Edyta Górniak, Margaret, Andrzej Piaseczny, Ralph Kaminski, 
Janusz Radek, Alicja Szemplińska, Jakub Józef Orliński. 

Wirtualna Kultura wspomniała o nich już we wpisie:

Impreza goni imprezę. Jeden z czytelników zwrócił uwagę Wirtualnej Kulturze na koncert: 

Nieszpory Ludźmierskie, 26 czerwca o godz. 19 
w Bazylice św. Elżbiety - Kościół Garnizonowy, 

też w ramach Święta Wrocławia. Rewelacja. Wstęp wolny. Kliknijcie w afisz lub tutaj:

Program wszystkich wydarzeń ŚWIĘTA WROCŁAWIA jest tutaj:

Koniecznie zobaczcie ten program!!! Szczegóły wydarzeń znajdziecie tutaj:
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

środa, 17 czerwca 2026

Uzupełnienie czterech wpisów na blogu


Uzupełnienie informacji z czterech poprzednich wpisów na blogu.

☝☝☝Wirtualna Kultura brała udział w otwarciu Rezerwatu "Las Pilczycki" im. prof. Dariusza Tarnawskiego 15 czerwca 2026: 
Ona w tym wpisie zapomniała napisać, że do rezerwatu nie wolno wejść na spacer z psem lub jeździć rowerem
Dodała też zdjęcie mapy rezerwatu. Mapa jest też na portalu Wrocławia. 

☝☝☝WK pamięta o wyprawie "na Mariusza Szczygła" 15 lipca do Dzierżoniowa. Grupa liczy już 6 seniorek, a trzy z nich mają samochody.
Czekamy na dalsze zgłoszenia. Wyprawa zapowiada się ciekawie.

☝☝☝WK nie zapomniała też o koncercie 30 czerwca 2026 na placu Wolności:
Wiadomo już, że wystąpią m.in.: 

Edyta Górniak, Margaret, Andrzej Piaseczny, Ralph Kaminski, 
Janusz Radek, Alicja Szemplińska, Jakub Józef Orliński. 
Koncert będzie trasmitowany przez telewizję Polsat.  

☝☝☝W niedzielę, 14 czerwca był finał konkursu na dokumentalne czytanie performatywane w Żywej Piekarni w ramach Festiwalu Teatru na Faktrach. Poziom zero. Wirtualna Kultura spotkała na nim m.in. Lenę Bielską, znaną jej od lat z różnych projektów, m.in. dla seniorów. Gdy robiła jej zdjęcie, nie przewidywała, że Lena wystąpi w zwycięskim czytaniu "... obierania..."


W tym roku Wirtualna Kultura obejrzała tylko jeden festiwalowy spektakl: pełnowymiarową wersję  zeszłorocznego zwycięzcy konkursu:
a za to większość z ośmiu finałowych czytań konkursowych:
Znowu miała szczęście, bo tak jak w zeszłym roku obejrzała zwyciezcę konkursu,  czyli "... obierania ...", kliknijcie w pierwsze zdjęcie oraz w opis: 
oraz dwa wyróżnienia: "Ruda wiewiórka" i "Dać się porwać" (kliknijcie w zdjęcia poniżej)
Wirtualna Kultura zdjęcia skopiowała z Facebooka Instytutu im. J. Grotowskiego (autor Tobiasz Papuczys), gdzie można znaleźć też wielogodzinne nagranie całego finału konkursu.

Wirtualna Kultura przygotowuje oddzielny wpis o "Dać się porwać".



Krystyna - Wirtualna Kultura
Czytaj więcej »

wtorek, 16 czerwca 2026

Nowy termin Senior Art Walk z Ewą Plutą


Wirtualna Kultura dostała od Ewy Pluty mail ze szczegółami Senior Art Walks w ramach Przeglądu Sztuki Survival w starych budynkach kliniki na Bujwida  i nowym terminem spaceru 28 czerwca (niedziela), godz. 12 - nie 30 czerwca, jak napisano w poprzednim wpisie o Przeglądzie:

Oto mail od Ewy:

Szanowni Państwo,
tradycyjnie już zapraszam na letni spscer w ramach Senior Art Walk po Przeglądzie Sztuki Survival, który w tym roku odbędzie się w dawnej Klinice Psychiatrii i Neurologii przy ulicy Bujwida 44 (vis a vis cmentarza ś. Warwrzyńca). 
Tym razem wyjatkowo spotykamy się w niedzielę 28 czerwca o godz. 12.00 przy infopunkcie (Bujwida 44).

Jak zawsze na Survivalu

  • opowiem trochę o historii tego niezwykłego kompleksu klinik psychiatrycznych i neurologicznych wzniesionych w 1907 roku. 
  • Wejdziemy też do historycznych przestrzeni klinik, również takich, które były niedostępne przez niemal cały okres istnienia tu szpitala m.in. spalarni odpadów medycznych czy izolatorium.
  • Nie zabraknie oczywiście sztuki. 
Tytuł tegorocznej edycji Survivalu „Palec w sercu” odwołuje się do słynnego wydarzenia z udziałem wrocławskiego kardiochirurga Wiktora Brossa. Bross używał swojego palca do poszerzenia zastawki mitralnej operowanej osoby, począwszy od pierwszej operacji na otwartym sercu w 1955 r. Do dziś na Uniwersytecie Medycznym przechowywany jest odlew palca profesora będący bezcenną pamiątką tego wyjątkowego gestu. 

W odpowiedzi na hasło, a także miejsce Survival, osoby artystyczne z Polski i z zagranicy zaproponowały prace w różnych technikach, w których motyw nauki, medycyny, choroby i wiedzy poddali osobistemu namysłowi i krytycznej refleksji.

Wstęp na spacer jest wolny, ale z powodu ograniczonych miejsc bardzo proszę o zapisanie się na spacer: 

  •  można napisać do mnie maila e.pluta@arttransparent.org 
  • lub smsa 601359923.


☝☝☝Dodatek. Gdyby Państwo mieli ochotę, to w najbliższą sobotę 20 czerwca będę prowadziła spacer śladami architektury utytułowanej legendarnym odznaczeniem „Mister Wrocławia”. 

Informacja o spacerze

Ostatni spacer w ramach projektu przejdziemy trasą oznaczoną w książce Mister Wrocław jako Centralna. Rozpoczyna się ona 
  • przy budynku-ikonie i zwycięzcy plebiscytu na Mistera Wrocławia w 1967 r.: Trzonolinowcu przy ul. Kościuszki 72, autorstwa Jerzego Burzyńskiego i Andrzeja Skorupy.
Idąc ulicą Kołłątaja, obejrzymy Mezonetowiec i budynek mieszkalno-usługowy zaprojektowany przez Marię Tawryczewską, a następnie zagłębimy się w ulice otaczające wrocławski Rynek, które kryją takie perełki, jak mister roku 1962 przy Wita Stwosza i budynek ZETO - ostatni punkt wycieczki.

Naszą przewodniczką będzie historyczka sztuki Ewa Pluta. Spacer będzie zawierał audiodeskrypcję.

Kiedy: 20 czerwca (sobota), godz. 11.00

Gdzie: zbiórka przy Trzonolinowcu, ul. T. Kościuszki 72

Czas trwania spaceru: ok. 3 godz.

Wstęp bezpłatny/ zapisy: info@fundacjafandom.pl, tel. 572 566 450


☝☝☝Uwaga. Wirtualna Kultura skopiowała zdjęcia z portalu Przeglądu Sztuki Survival. Autorem zdjęć jest Tobiasz Papuczys
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

poniedziałek, 15 czerwca 2026

Otwarcie we Wrocławiu Rezerwatu "Las Pilczycki" im. prof. Dariusza Tarnawskiego


Wirtualna Kultura z Anią wzięły dzisiaj, czyli 15 czerwca 2026, udział w bardzo ważnym dla Wrocławia wydarzeniu: 

powołaniu Rezerwatu "Las Pilczycki" im. prof. Dariusza Tarnawskiego.

Rezerwat jest częścią Lasu Pilczyckiego. Nie ma w nim szlaków. Dzika przyroda sama o sobie decyduje.

W internecie jest już bardzo dużo relacji z wydarzenia. Wirtualna Kultura wybrała to:
Rezerwat leży w "trójkącie" o bokach: obwodnica autostradowa (Most Rędziński), Ślęża i Odra - brzeg zaznaczono pomarańczowym kolorem. Uroczystość była w dolnym rogu. Kliknijcie.



WK nie bez powodu znalazła się na tej uroczystości. Ona prof. Tarnawskiego, 
  • dyrektora Instytutu Biologii Środowiskowej i kierownika Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, 
poznała w roku 2020. Był on mężem Teresy, znanej jej z zajęć w Żółtym Parasolu. Oboje pomagali Wirtualnej Kulturze na początku pandemii COVID, na przykład robili zakupy. Ona do tej pory używa czajnika elektrycznego, który jej wtedy kupili. W czerwcu 2020 pojechali z nią do Oleśnicy.


W Oleśnicy o profesorze Tarnawskim tak napisano, gdy nagle zmarł tam w lutym 2021:
"Dariusz Tarnawski dorastał w Oleśnicy. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego i zawsze wracał do naszego miasta jak do rodzinnego domu".

W utworzenie Rezerwatu "Las Pilczycki" im. prof. Dariusza Tarnawskiego było zaangażowanych wielu ludzi i instytucji. Koncepcja utworzenia rezerwatu przyrody została poddana przez 
  • Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu po zaopiniowaniu przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody działającą przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. 
Wirtualna Kultura ma nadzieję, że tego wszystkiego nie pokręciła. Powołanie Rezerwatu ogłosiła dzisiaj Minister Ministerstwa Klimatu i Środowiska na wydarzeniu w Lesie Pilczyckim. 

Wirtualna Kultura nie wie, ile czasu upłynęło od pomysłu do powołania Rezerwatu. W roku 2020 Gazeta Wyborcza pisała o powstaniu „Porozumienie dla Lasu Pilczyckiego”. Aktywiści apelowali, by przekształcić Las Pilczycki z gospodarczego w chroniony. Już wtedy Las Pilczycki w całości był obszarem europejskiego programu Natura 2000: 

Kim był profesor Tarnawski możecie się dowiedzieć kilkając poniżej w ostatnie zdjęcie. Na pierwszym zdjęciu widać tablicę poświęconą Profesorowi. Odsłoniła ją Teresa, małżonka Profesora w obecności synów.


Najlepiej sylwetkę i osiągnięcia prof. Dariusza Tarnawskiego przedstawiono na Facebooku Zakładu Biologii. Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców:
Jest to niewątpliwie zasługa prof. Marcina Kadeja, wychowanka Profesora, który jest na tym zdjęciu z Teresą.


W poście na Fb wymieniono też, kto wziął udział w dzisiejszej uroczystości. Lista jest bardzo długa. Są na niej
  • członkowie Uniwersytetu Wrocławskiego, Rządu, Lasów Państwowych, Sejmu, Sejmiku Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Wrocławia, itd
  • Porozumienia dla Lasu Pilczyckiego oraz znajomi i przyjaciele Profesora. 
Na tym zdjęciu jest Ania i Bożenka, znajome Teresy.



Najważniejsze jednak jest to, że w uroczytości wzięła udział rodzina prof. Tarnawskiego: małżonka Teresa, synowie Krzysztof i Jakub oraz brat Ireneusz z synem Przemysławem. Są oni na pierwszym zdjęciu.


 Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »

niedziela, 14 czerwca 2026

Ida, Zimna wojna i Ojczyzna Pawła Pawlikowskiego

Wirtualna Kultura pisze ten wpis, bo obiecała go młodszemu koledze, który jest zainteresowany jej wrażeniami z filmu Pawła Pawlikowskiego "Ojczyzna".  Ale jak pisać o "Ojczyźnie", by nie zdradzić fabuły i przesłania?

  • Ida, rok 2013, po wyjściu z DCF Wirtualna Kultura chciała do kina wrócić i dalej oglądać, bo film zrobił na niej ogromne wrażenie (WK nie była jeszcze blogerką), ona wtedy odkryła Agatę Kuleszę i Dawida Ogrodnika, 
  • Zimna wojna, rok 2018, po wyjściu z kina (którego?) Wirtualna Kultura mogła godzinami słuchać "czarnych oczek", Joanna Kulig oczarowała ją bez reszty na stałe, kliknijcie: Czarne oczka, co płaczecie ...wpis na blogu
  • Ojczyzna, rok 2026, po wyjściu z Nowych Horyzontów Wirtualna Kultura pobiegła do domu, by w laptopie poszukać prawdy o Tomaszu Mannie i jego dzieciach, po drodze w tramwaju zastanawiając się, dlaczego po ostatnim kadrze w trakcie "napisów" widzowie masowo opuszczali salę i czy Pawlikowski myśli, że jego film trafi do wszystkich pokoleń.
Ta ostatnia wątpliwość wiąże się z pytaniem, czy to jest film o czasach zimnej wojny (nieznanych młodym), rok 1949, czy film o relacji ojciec-dzieci (relacji mąż-żona w filmie nie ma) - tak myśli chyba większość recenzentów: 

Uwaga Wirtualnej Kultury skupiła się na córce Manna, Erice fantastycznie zagranej przez niemiecką aktorkę Sandrę Huller. Filmowy Tomasz Mann nie wzbudza sympatii - podobno niemiecki aktor Hanns Ziler swoją grą uratował postać Manna w filmie (?):

Wirtualna Kultura nie może więcej pisać o wrażeniach, bo zapewne wybierzecie się na Manna do kina (oficjalna premiera 19 czerwca). Film trwa 82 minuty:
Wirtualna Kultura chciałaby tylko dodać, że się zagapiła i nie zauważyła na ekranie Joanny Kulig, która w filmie jest solistką zespołu jazzowego. Za to przyglądała się strojom Eriki, która preferowała spodnie, co WK zaskoczyło.Poza tym była świetnym kierowcą. Trasę Frankfurt-Weimar pokonała bez przeszkód, nawet poradziła sobie na granicy NRF/NRD.

Czy Mann przed II Wojną Światową był mentalnie taki sam jak w roku 1949?  Wirtualna Kultura błędnie myśłała, że czarno-biały film Pawlikowskiego jest dokumentalny. Pawlikowski, reżyser i współautor scenariusza, bardzo sprytnie fakty przeplatał fabułą.
Bardzo dobrze się stało, że ona do kina poszła nieprzygotowana teoretycznie. Nic o prywatnym Mannie nie wiedziała. Film trzymał ją w napięciu jak kryminał i za wcześnie się skończył. Sami się o tym przekonajcie.

Podobno Pawlikowskiemu proponowano nakręcenie filmu biograficznego o Tomaszu Mannie na podstawie książki, na co on się nie zgodził. Wirtualna Kultura nie zapamiętała, o którą biografię chodziło:
  • "Tomasz Mann: Życie jako dzieło sztuki” – Hermann Kurzke
  • „Czarodziej” – Colm Tóibín.
Chyba o tę pierwszą.

Wirtualna Kultura widziała przedpremierowy seans. Jak wrócicie z kina, to przeczytajcie, co o filmie piszą inni (recenzji w internecie jest bardzo dużo):

Uwaga. Ruiny pałacu w filmie to nie jest Boszków. Jedna z najważniejszych scen filmu została zrealizowana w dawnym zespole pałacowym w Goszczu - w tamtejszym kościele poewangelickim: 
Krystyna - Wirtualna Kultura

Czytaj więcej »