sobota, 25 listopada 2017

Analogowi czy cyfrowi seniorzy?

Muszę się przyznać, że na ostatnich warsztatach "wirtualnej kultury" byłam tylko jedną godzinę. Uczestnicy warsztatów usprawiedliwili moje wcześniejsze wyjście, bo obiecałam, że podzielę się wrażeniami ze spotkania Grupy Dialogu Społecznego ds. Uzależnień, kliknijcie tutaj: Grupa Dialogu Społecznego ds. Uzależnień.

Grupami Dialogu Społecznego, nazywanymi w skrócie GDSami, interesuję się od roku. Pisałam o nich na blogu stowarzyszenia Popowicznie kliknijcie tutaj: Grupy Dialogu Społecznego i brałam udział w kilku spotkaniach takich grup. Bardzo ciekawe nowe doświadczenie i nowi bardzo fajni (przeważnie młodzi) wrocławianie. 

Zastanawiałam się, czy nie stworzyć Grupy Dialogu Społecznego ds. Seniorów, kliknijcie tutaj: My analogowi. Wymyśliłam nawet dwie nazwy dla takiej grupy, kliknijcie tutaj: Filmowa podróż po Francji:
  • Grupa Dialogu Społecznego ds. Analogowych Seniorów,
  • Grupa Dialogu Społecznego "My też potrafimy".

Niestety nic z tego nie wyszło, bo nie znalazłam chętnych. Słowo "analogowi" poznałam na spotkaniu Grupy Dialogu Społecznego ds. Technologii Obywatelskich, kliknijcie tutaj: GDS ds. Technologii Obywatelskich. Technologie obywatelskie obejmują m.in. aplikacje i serwisy internetowe wspierające działania samorządu lokalnego - miasta, Rad Osiedli itp. Na przykład, tak wyglądają strony internetowe Rady Osiedla Ołbin, kliknijcie: Rada Osiedla Ołbin.

Po tym trochę przydługawym wstępie, wreszcie przejdę  do "uzależnień". Na spotkaniu GDS ds. Uzależnień Joanna Skubiszewska (psycholog), przedstawicielka stowarzyszenia "Karan", miała ciekawy referat, z którego można było się dowiedzieć wielu bardzo ważnych teoretycznych i praktycznych rzeczy na temat uzależnienia dzieci od komputerów i internetu. Dosyć przerażający obraz. 


W czasie spotkania GDSu cały czas zastanawiałam się, czy jestem już uzależniona od internetu, czy jeszcze nie. Osoby uzależnione często zaprzeczają, że są uzależnione. My analogowi seniorzy tylko udajemy, że jesteśmy analogowi - my jesteśmy cyfrowi. Najlepszym na to dowodem są zdjęcia z warsztatów komputerowych "wirtualna kultura". 

Poniższe zdjęcia Justyna (studentka specjalizująca się w edukacji dorosłych) zrobiła na warsztatach 25 października 2017,  więcej zdjęć przez nią zrobionych możecie zobaczyć tutaj (kliknijcie): Seniorzy w chmurze.
Podobno na 300 milionów internautów aż 18 milionów ma problemy z behawioralnym uzależnieniem od informacji, akceptacji rówieśniczej, życia w internecie a nie w "realu" itd. Tego typu uzależnienie jest gorsze niż uzależnienie "chemiczne", czyli od używek. Jak radzić sobie z "głodem internetowym u dzieci"? Jest na to rada - trzeba zaproponować dziecku inne atrakcyjne formy spędzania czasu i zwiększyć więzi rodzinne.

Stowarzyszenie "Karan" działa w Polsce już 30 lat, kliknijcie tutaj: Stowarzyszenie Karan. Swoją działalność zaczęło od problemów z narkomanią. Realizuje różne projekty, np. w Warszawie i Radomiu projekt "Senior mentorem", finansowany z ASOS 2014-2020, kliknijcie tutaj: Senior mentorem. Szkoda, że nie we Wrocławiu.

Placówki stowarzyszenia "Karan" są w wielu miastach, kliknijcie tutaj: Placówki w Polsce. Karan jest też we Wrocławiu, kliknijcie tutaj: Karan - Wrocław. Działa przy nim Centrum Aktywności i Rozwoju Dzieci i Młodzieży.

Psycholodzy tacy jak G.A. Marlatt i Kimberly Young wymyślili kryteria umożliwiające stwierdzenie czy jest się uzależnionym od internetu, zakupów itp czy nie. Przecież prawidłowe korzystanie z internetu nie prowadzi do uzależnień. Podobno programiści rzadko uzależniają się. Gorzej jest ze zwolennikami gier komputerowych.
Popowiczanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz