czwartek, 23 listopada 2017

Książki w internecie


Tematem kolejnych warsztatów była książka w internecie, czyli e-booki, i internetowy dostęp do tradycyjnych bibliotek "papierowych". Nasze wrocławskie biblioteki korzystają ze wspólnego systemu, za pomocą którego można zamawiać książki z domu, oczywiście o ile ma się w domu komputer.

Andrzej, nasz trener, zachęcał nas do stosowania  darmowej przeglądarki plików "Sumatra", kliknijcie tutaj: Dobre programy - Sumatra PDF. Można ją stosować do wyświetlania i czytania plików PDF, XPS, DjVu, eBook (ePUB, Mobi), kliknijcie tutaj: Sumatra - Wikipedia, przekład polski

Przeglądarka Sumatra nie konkuruje z Acrobat Reader - pewnych narzędzi nie ma, ale jest wygodna w domowym użyciu. Ja ją stosuję do systemu LATEX, w którym pisze się prace z matematycznymi wzorami. Pierwsza wersja Sumatry powstała w roku 2006.

Tak jak poprzednio, uwagę uczestników warsztatów rozpraszały krówki Zenona. Jak tak dalej pójdzie, to krówki staną się symbolem "wirtualnej kultury". Co prawda Krystyna (stoi na powyższym zdjęciu) próbowała przekupić Zenka innymi cukierkami, jednak krówki znowu na warsztatach królowały. Było bardzo kolorowo, bo papierki były biało-czerwone. Zdjęcia pudełka z krówkami na blogu nie umieszczam, bo nie chcę być posądzona, że coś reklamuję. Możecie zobaczyć tylko róg pudełka. Z tyłu Wiesia trzymała papierek, ale też to wycięłam.

Uczestnicy warsztatów byli bardzo zapracowani. Nasi trenerzy pomagali każdemu. Wiesia pomagała Zenonowi znaleźć "Sumatrę" - Krysia się temu spokojnie przyglądała. Andrzej w Basią walczyli z wirusem w komputerze. Kazia,  Monika i Zbyszek mieli czas na chwilę relaksu, bo "Sumatrę" ściągnęli z internetu bez wirusa (jak zwykle kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć).

Wiesia z Ryszardem rozmawiali o Wordzie. Jest to system, który konkuruje z LATEXem. Można w nim tak jak w LATEXu pisać prace matematyczne, redagować książki oraz inne dokumenty, kliknijcie tutaj: LATEX oraz tutaj: WORD.Jak widzicie, zainteresowania uczestników warsztatów są różnorodne. Tylko gdzie w tym wszystkim są książki w internecie? Najlepiej sprawdzić to na stronach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, kliknijcie tutaj: MBP - Miejska Biblioteka Publiczna. Ja w wyszukiwarce, która jest na górze strony MBP wpisałam Szczygieł. Zobaczcie, jaką otrzymałam informację o wrocławskich bibliotekach, w których są książki tego autora (kliknijcie): MBP - Szczygieł.

Nazwisko "Szczygieł" nie wybrałam przypadkowo. Na blogu stowarzyszenia Popowiczanie wielokrotnie pisałam o autorskich spotkaniach z Mariuszem Szczygłem, kliknijcie tutaj: Blog Popowiczanie.

Popowiczanka, czyli Krystyna

2 komentarze:

 1. Krysiu, nie zabieraj chleba paniom z biblioteki i daj im szanse w instruktażu w temacie korzystania z bibliotek publicznych on-line, który ma się odbyć w najbliższym czasie. Z tymi "krówkami" Zenka to dziwna rzecz. Od czasu gdy przyniósł krówki miętowe, przestałam być oporna na poczęstunki. Widać, nasz kolega ma swoje sposoby.
  Niewtajemniczonym muszę zdradzić, że z naszej grupy "erazmusowej" robi się mała rodzinka. Ja mogę zrezygnować z innych zajęć, ale z tych na pewno nie. W ostatnią sobotę odbyły się zajęcia z harcerzami i muszę przyznać, że dużo skorzystałam z ich wiedzy dotyczącej smartfonów. Mam nadzieję, że znowu pojawią się u nas bo mam jeszcze wiele pytań.
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga M, zgadzam się w Tobą w pełni - i w sprawie krówek i w sprawie naszej grupy erasmusowej.

   Bibliotekę w Graficie znam. Pisałam o niej na blogu Popowiczan. Byłam tam w styczniu na pewnej uroczystości zorganizowanej przez Radę Osiedla Ołbin. Śpiewał Chór Ostinato. Chętnie pójdę jeszcze raz.

   Popowiczanka

   Usuń