piątek, 8 grudnia 2017

Wirtualna Kultura 60+ w Graficie

Czego można się spodziewać po miejskiej bibliotece publicznej w "smart city"? Oczywiście, komputerów, wifi, tabletów, czytników książek, itp. Tak jest we wrocławskich bibliotekach publicznych. Czytelnicy mogą zamawiać książki w bibliotekach zdalnie z domu i korzystać z internetowych baz książek, m.in z Ibuk Libra (5 tysięcy książek) i Legimi (16 tysięcy książek).

O tym, że Wrocław jest "smart city" pisałam już wcześniej (kliknijcie): Wrocław miasto inteligentne. Przeczytajcie jeszcze raz też ten wpis (kliknijcie): Książki w internecie.

Każdy mieszkaniec Ołbina zna Halę Grafit przy ulicy Namysłowskiej 8, a w niej Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 5. Filię MBP nr 5 otwarto w Graficie w marcu 2016, kliknijcie tutaj: Biblioteka Grafit rusza. "Warsztaty Wirtualnej Kultury 60+" powędrowały 6 grudnia 2017 do Hali Grafit, gdzie w bibliotece na uczestników warsztatów czekały dwie bardzo sympatyczne panie: Mariola i Magda. Mariola jest na pierwszym zdjęciu, Magda na drugim (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć).

Co prawda, nie czekał na nas Mikołaj, ale fakt, że imiona obu pań są na literę M, odebraliśmy jako bardzo optymistyczny sygnał, że w bibliotece czekają nas tylko miłe niespodzianki. I tak faktycznie było. Celem wizyty "Wirtualnej Kultury 60+" w bibliotece było zapoznanie się z czytnikami Kindle i z bazą książek Legimi. To Marcin namówił Mariolę i Magdę, żeby nauczyły seniorów jak z tego korzystać. 

Na czytnikach Kindle można czytać angielskie książki z bazy AMAZON, kliknijcie tutaj: Filia MPB nr 5. Kindloteka działa w bibliotece w Graficie od 27 lutego 2017. Czytników Kindle jest w bibliotece 10. Otrzymano je od firmy Amazon w ramach projektu opartego na współpracy z bibliotekami szkolnymi i publicznymi województwa dolnośląskiego.

Czytniki Kindle są bardzo popularne w Polsce, kliknijcie tutaj: Świat czytników: Dlaczego Kindle?. Czytnik można pożyczyć w Filii MBP nr 5 do domu na jeden miesiąc (trzeba zostawić zastaw). Zanim to zrobicie, obejrzyjcie na filmie, jak czytnik Kindle wygląda i działa, kliknijcie: Czytnik Kindle - YouTube oraz przeczytajcie przewodnik (kliknijcie): Przewodnik jak korzystać z Kindle. Na warsztatach o możliwościach czytników Kindle mówiła Magda z biblioteki. Pytań było dużo (zobaczcie drugie zdjęcie).Apilkację "Legimi" można zainstalować bezpłatnie na urządzeniach z Androidem, Windows 8 i 10, na iPada i iPhona, kliknijcie tutaj: Pobierz Legimi. Dostęp do bazy książek "Legimi" jest płatny, ale wrocławskie biblioteki miejskie podpisały odpowiednią umowę, dzięki której czytelnicy zarejestrowani w bibliotekach mogą dostać za darmo kod dostępu na rok. Uczestnicy warsztatów w bibliotece nauczyli się od Marioli instalowania, rejestracji i korzystania z aplikacji "Legimi" (zobaczcie pierwsze zdjęcie).

Basia jako pierwsza zainstalowała błyskawicznie aplikację "Legimi" w swoim smartfonie. Monika nie została w tyle. Jak widać za zdjęciach, wszyscy byli bardzo zainteresowani "Legimi". Pomagała im Mariola z biblioteki, która swoim wykładem wzbudziła zainteresowanie "wirtualnych seniorów" nową dla nich możliwością.

Tutaj są oficjalne strony internetowe "Legimi", kliknijcie: Legimi. Przypominam, że w bazie Legimi jest 16 tysięcy książek różnych kategorii, kliknijcie: Baza książek Legimi. O "Legimi" napisałam też na blogu stowarzyszenia "Popowiczanie", kliknijcie tutaj: Aplikacja "Legimi" dla miłośników książek.

Bibliotekę w Graficie spotkało bardzo duże wyróżnienie - znalazła się ona wśród dziesięciu niezwykłych bibliotek w Polsce, wybranych przez Culture.pl, kliknijcie: 10 niezwykłych bibliotek w Polsce. Aby na bieżąco śledzić informacje o wydarzeniach w bibliotece, najlepiej zaglądajcie na Facebook, kliknijcie: Filia nr 5 na Facebooku.

Postscriptum. Wizyta "wirtualnych seniorów" została odnotowano na Facebooku biblioteki.

Popowiczanka

2 komentarze:

  1. Krysiu, bardzo łagodnie obeszłaś się z przygotowaniem pań do wykładu! Zajęcia były fajne, ale miałam niedosyt, bo nie wszystko zrozumiałam. Mam nadzieję, że będzie powtórka z tematu o e-bookach. Pozdrawiam Basia

    OdpowiedzUsuń
  2. Basiu, dla mnie ważne było to, że dowiedziałam się o istnieniu aplikacji Legimi. Na stronach Mediatki jest lista bibliotek we Wrocławiu, które mają dostęp do bazy książek Legimi. Podano też warunki korzystania z Legimi.

    http://www.biblioteka.wroc.pl/mediateka/878-wypozyczamy-ebooki

    Popowiczanka

    OdpowiedzUsuń