piątek, 1 grudnia 2017

Wrocław miasto inteligentne

Na kolejnych warsztatach "wirtualnej kultury" można było się przekonać, że Wrocław słusznie jest uznawany jako "smart city", czyli miasto inteligentne. Termin ten chyba nie jest wszystkim znany, więc poczytajcie tutaj (kliknijcie): idea smart city.

Wrocław ma powody do dumy - kliknijcie tutaj: Ranking. Jako jedno z dwóch polskich miast Wrocław znalazł się w pierwszej setce listy najbardziej inteligentnych miast świata. Tak wynika z raportu IESE Cities in Motion Index 2017. Oprócz Wrocławia, który zajął w rankingu 95-tą lokatę, znalazła się tam również Warszawa – na 54-tym miejscu zestawienia. Czołówkę tworzą Nowy Jork, Londyn i Paryż.

Smart city to miasto wykorzystujące zaawansowane technologie do tego, aby polepszyć jakość życia we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta. Wszystko po to, żeby mieszkańcom żyło się lepiej, a jednocześnie - by zmalały koszty utrzymania miasta.

W informatyzacji Wrocławia duże zasługi ma Centrum Usług Informatycznych, kliknijcie tutaj: CUI. Oto jakie projekty są przez nich realizowane, kliknijcie: Projekty.

Jak Wrocław rozwija nowoczesne technologie? Oto przykład, kliknijcie tutaj: Mobilny Asystent Mieszkańca - pierwszy miesiąc działania. Ta aplikacja mobilna pozwala na szybkie zgłoszenie np. uszkodzonej sygnalizacji świetlnej, dziury w jezdni czy nieopróżnionych pojemników na śmieci. Wystarczy ją zainstalować w smartfonie, żeby do odpowiednich jednostek miasta zadzwonić lub wysłać zdjęcie dziury w chodniku. Jak to zrobić, opisano tutaj (kliknijcie): Aplikacja MAM.

Za pośrednictwem aplikacji MAM możemy zgłosić awarie lub potrzebę interwencji do jednej z trzech jednostek: Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, Ekosystemu oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jak to wygląda w praktyce, możecie obejrzeć na filmie, kliknijcie: MAM - film.


O MAMie opowiadała na warsztatach Wiesia, nasza trenerka. Wiesia pokazała, jak zainstalować aplikację w smartfonie i jak z  niej korzystać (zobaczcie pierwsze zdjęcie). Wiesia pokazała też, jak można zarejestrować się na Platformę Usług Elektronicznych ZUSu, kliknijcie: PUE.

Drugi nasz trener, czyli Andrzej (to on stoi za Wiesią na pierwszym zdjęciu i podgląda, co ona uczestnikom warsztatów  tłumaczy), zainteresował nas kwadratowymi kodami QR, czyli "quick response" (szybka odpowiedź). Możecie je znaleźć w wielu miejscach - w muzeach, gazetach, sklepach itd. Kwadratowych kodów QR nie należy mylić z paskowymi kodami, kliknijcie tutaj: Kod paskowy - Wikipedia. oraz tutaj: Kod QR - Wikipedia.

Aby korzystać z kodów QR, musicie w swoim smartfonie zainstalować odpowiedni skaner (czytnik). Są to aplikacje darmowe. Po uruchomieniu tej aplikacji i zbliżeniu obiektywu aparatu fotograficznego w smartfonie do kodu QR wczytacie do smartfona zawartą w kodzie informację. 

Więcej o kodach QR możecie przeczytać tutaj (kliknijcie): Kody QR - jak to działa. Zobaczcie też te filmy (kliknijcie): Jak skanować kody QR oraz: Odczytywanie kodów QR w Androidzie.

Smart City Wrocław ma też geoportal, kliknijcie tutaj: Geoportal. Jest to System Informacji Przestrzennej, prowadzony przez Biuro Rozwoju Wrocławia - jednostkę organizacyjną Urzędu Miejskiego Wrocławia. Mapy, plany, wykazy ulic, ... Do tej pory nie miałam czasu, żeby zapoznać się z możliwościami tego systemu - podobno są rewelacyjne. Niedawno było szkolenie, jak stosować ten system, kliknijcie tutaj: Bezpłatne warsztaty z obsługi geoportalu Wrocławia

Ponieważ nie samą technologią senior żyje, przeczytajcie na koniec o moich wrażeniach z koncertu "Perkusyjne śpiewanie", który był we wtorek w naszej Operze, kliknijcie: Bis na kilka par butów.
Popowiczanka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz