poniedziałek, 9 września 2024

Trzy premiery i jeden festiwal

Wirtualna Kultura nie ma już wątpliwości: wakacje się skończyły, nie dlatego, że za oknem pada upragniony deszcz, ale dlatego, że teatry biorą się ostro "do roboty" i zapraszają na premiery. Ona już dostała materiały prasowe z Teatru Układ Formalny i mail Instytutu Grotowskiego.

Teatr Układ Formalny w Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39A.
Premiera spektaklu „Dzień Ojca” w reżyserii Macieja Rabskiego odbędzie się 21 września 2024 roku.

Kliknijcie na zdjęcia, których autorką jest Magdalena Cydzik.

Opis spektaklu:

W tej wymuszonej przez pewne okoliczności autoterapii Konrad próbuje na nowo przyjrzeć się relacji ze swoim ojcem. Z pozoru nic ciekawego. Zwykła kochająca się polska, katolicka rodzina: ojciec, matka… i syn. No właśnie, Konrad nie bardzo dogaduje się ze swoim ojcem, nie mają ze sobą wspólnych tematów. Jednak życie potrafi zaskoczyć i to w dość nieoczekiwanych momentach.

Głównym elementem artystycznym, będącym scenicznym wyrazem dezintegracji osobowości Konrada, jest podróż od samego poczęcia do niechybnego końca. W tej emocjonującej, gorzkiej i zarazem zabawnej podróży Konrad zmierzy się z mitami i stereotypami na temat ojcostwa z pogranicza lat 90. i 2000.


Czy Konrad zdoła unieść ciężar prawdy na temat samego siebie? Czy pogodzi się z faktem, że stał się swoim ojcem?

Obsada: Adam Michał Pietrzak

„Dzień Ojca” to spektakl oparty na tekście Macieja Rabskiego pt. „Nieojciec.Niesyn” oraz na fragmentach tekstu Adama Michała Pietrzaka pt. „Projekt Ojciec”.

Szacowany czas trwania: 60 minut
Spektakl rekomendowany dla widzów od 15. roku życia.

Realizatorzy/realizatorki:
scenariusz/ reżyseria/ scenografia: Maciej Rabski
reżyseria światła/ projekcje: Kacper Scheffler
muzyka: Wiktor Grzegorzewski
kostiumy/rekwizyty: Barbara Scheffler
głos z offu Marek Sztark, Natalia Dudziak
kierownik produkcji: Paweł Zaręba

Nie wiadomo dlaczego, spektakl skojarzył się Wirtualnej Kulturze Festiwalem Reportażu. Dokumentaliści w Ludwikowicach Kłodzkich, na którym w zeszłym roku ogromne wrażenie zrobiło na niej spotkanie z Mateuszem Pakułą, autorem książki "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję",
 a  nie z zakończeniem poprzedniego sezonu teatralnego na Prądzyńskiego:
Czy ktoś z Was zna rozwiązanie tej zagadki? 

Wirtualna Kultura podejrzewa, że to "coś" na górze chciało ją skłonić do ponownego zainteresowania się Festiwalem Reportażu. Dokumentaliści. Są już pierwsze informacje o nim: 



Instytut Grotowskiego
Studio Na Grobli
dwie premiery w języku angielskim

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu ma przyjemność zaprosić na dwie nadchodzące premiery w ramach programu rezydencji artystycznych, które odbędą się w Studio Na Grobli. 

Dwa wyjątkowe spektakle – 
  • „Kantata arktyczna: to nie krzyk samotności, ale wołanie o przynależność”,13–14 września 2024, godz. 19:00, kliknijcie: Szczegóły i bilety
  • „INSIDE” – poruszą współczesne problemy i skłonią do głębokiej refleksji nad ludzką egzystencją, 20–21 września 2024, godz. 19:00, kliknijcie: Szczegóły i bilety

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Dopiero niedawno odkryłam Teatr Układ Formalny i jestem pod wrażeniem. Z niecierpliwością czekam na ich kolejny spektakl "Czarownice" w najbliższy weekend, no i potem "Dzień ojca". S.

    OdpowiedzUsuń