czwartek, 13 lutego 2025

Wirtualna Kultura pyta, rzeczniczka odpowiada



Jak dobrze wiecie, Wirtualna Kultura zawsze stara się poinformować osoby (instytucje), że o nich coś napisała. Tak też się stało tym razem. Wirtualna Kultura napisała o wpisie na blogu i swoim artykule "Kilka refleksji o Uniwersytetach Trzeciego Wieku", opublikowanym w styczniowym numerze Gazety Senior, do Prorektora ds. Nauczania Uniwersytetu Wrocławskiego. Zgodnie z jego sugestią, oficjalnie się zwróciła do rzeczniczki prasowej Uniwersytetu Wrocławskiego:

"Szanowna Pani, uprzejmie proszę o informację, jak wypadła rekrutacja na Uniwersytet Trzeciego Wieku w roku akademickim 2023/2024 i 2024/2025".

Bardzo szybko (wczoraj) otrzymała odpowiedź, poprzedzoną naświetleniem, jak wygląda działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim. Oto ta odpowiedź (Wirtualna Kultura uwypukliła niektóre fragmenty odpowiedzi): 

"Jest to placówka proponująca edukacyjny i rozwojowy sposób życia wśród seniorów, umożliwiająca uzupełnianie i aktualizowanie wiedzy, poznawanie współczesnych osiągnięć nauki z wielu obszarów. Sprzyja koleżeńskim kontaktom. Daje wsparcie, nobilituje, włącza do pracy na rzecz drugiego człowieka. Przeciwdziała wykluczeniu społecznemu, samotności i izolacji społecznej. 

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednostką Uniwersytetu Wrocławskiego i funkcjonuje w ramach danego roku akademickiego, od października do końca maja. Rekrutacja nowych słuchaczy do Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywa się zatem tylko 1 raz do roku podczas letnich wakacji – na przełomie czerwca i lipca. 

Zapraszamy do naszej akademickiej społeczności osoby, które ukończyły 60 lat. To jedyny warunek. 

Po zakończeniu zbierania podań, organizujemy spotkanie informacyjne, które ma na celu zapoznanie z działalnością UTW, naszymi celami oraz ofertą edukacyjną.

Odpowiadamy na pojawiąjące się pytania. Spotkanie daje szansę na podjęcie decyzji czy oferta UTW w UWR jest dla mnie, czy jest to miejsce, w którym chcę aktywnie uczestniczyć, czy oferta spełnia moje oczekiwania. Niektórzy rezygnują po spotkaniu. 

Kolejny krok to spotkanie z komisją rekrutacyjną, aby poznać się i usłyszeć o oczekiwaniach wobec UTW. Mimo szczerych chęci przyjęcia do UTW w UWR wszystkich zainteresowanych, nie jesteśmy w stanie tego uczynić. Liczba słuchaczy oscyluje między 640 a 660 osób. Nasze warunki lokalowe oraz zaplecze administracyjne jest ograniczone. 

W naszej ocenie co roku przyjmujemy do wspólnoty UTW w UWR wszystkie osoby, którym zależy na aktywnym udziale w ofercie edukacyjnej UTW, tj. wykładach, szczególnie tych dedykowanych dla I roku, warsztatach oraz zajęciach w ramach zainteresowań w sekcjach, zespołach i klubach. 

Osoby, które były zainteresowane wyłącznie nauką języków obcych i/lub udziałem w zajęciach z kultury fizycznej, informowaliśmy o możliwych ofertach w mieście Wrocław. Tego typu ofertę można znaleźć lokalnie, w jednostkach koordynowanych przez gminę Wrocław tj. Wrocławskie Centrum Seniora, Przestrzeń Trzeciego Wieku, Kluby Seniora oraz wiele organizacji pozarządowych aktywnych na terenie Wrocławia. 

Niektóre osoby wprost wyrażały brak zainteresowania udziałem w wykładach, a dla nas jako jednostki akademickiej jest to ważna aktywność naszych słuchaczy. Zajęcia z języków obcych i kultury fizycznej są zajęciami dodatkowymi w UTW, obok oferty wykładowej. Wykłady audytoryjne realizujemy co tydzień w poniedziałki o godz. 12:00, a w pozostałe dni realizowane są wykłady z wielu dziedzin nauki, tj. medycyna, psychologia, filozofia, geografia, astronomia, filologia klasyczna, kultura fizyczna". 

Odnośnie liczb, w roku akademickim 2023/2024, 140 osób złożyło podania do UTW w UWr

  • część zrezygnowała przed spotkaniem z komisją, 
  • część nie dopełniła wymogów formalnych rekrutacji (nie przyniosła zdjęcia do legitymacji i indeksu i/lub nie dokonała wpłaty składki członkowskiej), 
w rezultacie przyjęliśmy 82 osoby. 

W roku akademickim 2024/2025, 120 osób złożyło podania

  • część osób zrezygnowała, 
a ostatecznie przyjęliśmy 82 osoby".  


Podane w odpowiedzi rzeczniczki prasowej liczby nie zaskoczyły Wirtualnej Kultury. One są  podobne do tych, które kiedyś podała jej jedna ze słuchaczek UTW w UWr - kandydatów 150, przyjętych 70. Zastanawia tylko zmniejszanie się zainteresowania UTW. Czyżby chodziło o chęć uniknięcia stresu związanego z procesem rekrutacji? Wirtualna Kultura zna osoby, które na ten stres nie chciały być narażone. A może dlatego, że we Wrocławiu wykłady są nie tylko na dziesięciu UTW: 

Przypomnienie. Komentarze czytelników:

Dodatek. Info o UTW w UWr

Uwaga. Wirtualna Kultura może przesłać swój artykuł z Gazety Senior czytelnikom bloga zainteresowanym Uniwersytetami Trzeciego Wieku w Polsce.

Drugie zdjęcie Uniwersytetu Wrocławskiego Wirtualna Kultura otrzymała kiedyś od Andrzeja.

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

  1. Właśnie, ta rekrutacja.. Dziękuję bardzo. Seniorka.. Wroclawianka. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie....
    Jestem bardzo ciekawa, jakie kryteria brane są pod uwagę przy przyjęciu????
    Po przejściu na emerturę , natychmiast miałam zamiar nadal działać i zgłosiłam się na Uniwersytet Trzeciego Wieku przy UW.
    Przeszłam rekrutację i jako były animator kultury miałam wiele do zaoferowania i pragnęłam włączyć się do organizacji zajęć o czym powiedziałam na spotkaniu.
    Nieskromnie powiem , że nie brałam nawet pod uwagę, że może być problem z przyjęciem mnie w poczet studentów.
    Niestety, otrzymałam pismo, że nie zostałam przyjęta.
    Natychmiast napisałam odwołanie z prośbą o wyjaśnienie i podanie jakie kryteria były brane pod uwagę.
    ( Krążą legendy ,że obecnie należy powiedzieć że chce się należeć do chóru???}
    Termin na odpowiedz jest miesięczny a w szczególnie trudnych przypadkach nie dłuższy jak 2 miesiące.
    Minęło już kilka lat a odpowiedzi nie dostałam. Moja przyjaciółka, nauczycielka, polonistka też się nie dostała .
    Wiem, że tylko na pierwszym roku pewne zajęcia są obowiązkowe i rzeczywiście ludzie korzystają z wykładów. Póżniej już nie muszą.
    Ponieważ regulamin nie przewiduje rotacyjności , te same osoby przez wiele lat są na liście studentów a inne nigdy się nie dostaną z powodu braku miejsc i niejasnych zasad rekrutacji.



    OdpowiedzUsuń
  3. Zastanawiam się, co mogłoby się okazać ważniejsze dla słuchaczy I roku UTW: tematy zajęć czy prowadzący je - autorytety w swoich dziedzinach. Do tej pory opowiadam, jacy wielcy profesorowie wykładali na moim pierwszym roku studiów na UWr w roku 1961. Krystyna

    OdpowiedzUsuń
  4. Całkowicie się zgadzam z wątpliwościami Wirtualnej Kultury.
    Sama kiedyś rekrutowałam do UTW,I mimo,że byłam bardzo zainteresowany nie dostałam się, Więc bardzo mnie rozśmieszyła odpowiedź, że wszyscy zainteresowani zostają przyjęci. Podejrzewam kumoterstwo,jak również to ,że można tam studiować do żywotnie, też mi się nie podoba.

    OdpowiedzUsuń
  5. To jest kopia wiadomości, którą dostałam wczoraj na Messengera:

    Być słuchaczem UTW Uniwersytetu Wrocławskiego to jedna z dróg rozwoju psycho-fizycznego w okresie późnej dorosłości. Szansa wypełnienia merytorycznego rozwoju i radością senioralnego czasu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Przeczytałam artykuł z Gazety Senior. Mnie również Sekcja Rękodzieła:serwetki,wycinanki itp.kojarzą się z Klubem Seniora, a nie z "uniwersytetem". Doskonały pomysł utworzenie Klubu Absolwentów UTW, a w Ich miejsce przyjęcie nowych seniorów. Rzeczywiście UTW w UWr stracił cel, do którego został powołany.To prawda zajęcia w Klubie Seniora bardziej integrują ludzi, a Uniwersytety Otwarte z pewnością będą przestrzenią spotkań gdzie okaże się, że więcej łączy niż dzieli seniorów i inne pokolenia. Pozdrawiam.Irena ze Szczepina

    OdpowiedzUsuń