Dla Wirtualnej Kultury bardzo ważna jest reakcja czytelników na to, co ona pisze na blogu lub w Gazecie Senior. Czasami udaje się jej skłonić czytelników do wymiany opinii, myśli. Wtedy jest super. Ona wręcz na to czeka. Dialog to bezcenna rzecz.
Artykuł "Kilka refleksji o Uniwersytetach Trzeciego Wieku", opublikowany przez Wirtualną Kulturę w styczniowym numerze Gazety Senior, wzbudził zainteresowanie, szczególnie wśród tych czytelników bloga,
- którzy są słuchaczami jakiegoś UTW,
- którzy do UTW na UWr nie dostali się.
Przy okazji rozmów Wirtualnej Kultury z kilkoma osobami się okazało, że na egzaminach wstępnych do UTW na Uniwersytecie Wrocławskim zdarza się pytanie, czy kandydatka chciałaby śpiewać w chórze słuchaczy. Podobno warto odpowiedź, że tak.
Temat UTW pojawiał się już wcześniej na blogu, na przykład,
- październik 2022, kliknijcie: Wieczni studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku - wpis na blogu
- listopada 2022, kliknijcie: Czy Wirtualna Kultura ma rację - wpis na blogu,
i był komentowany przez czytelników. Jednak dla większości (?) UTW nie jest chyba interesującym tematem. Przeczytajcie komentarze do tego wpisu - żaden z nich nie jest o UTW:
- kliknijcie: Medal Fieldsa kontra Nobel - wpis na blogu,
chociaż do tego wpisu komentarze o UTW były:
- luty 2023, kliknijcie: Uniwersytety Trzeciego Wieku czy Kluby Seniora? - wpis na blogu.
We Wrocławiu jest dziesięć UTW:
- kliknijcie: Lista Uniwersytetów Trzeciego Wieku we Wrocławiu.
UTW przy Akademii Muzycznej już nie istnieje,
- kliknijcie: Otwarta Akademia Muzyczna - wpis na blogu.
Uzupełnienie, 5 lutego 2025, godz. 8:14.
We wpisie: Wrocławski Trener Senioralny - projekt już ruszył jest link do Programu senioralnego na rok 2019, podanego na portalu Wrocławia:
Napisano w nim, że w roku 2019 zaplanowano 162 00 PLN na edukację senioralną III i IV wieku, a na Osiedlowego Trenera Senioralnego 150 00 PLN. Wirtualna Kultura nie wie, jak wyglądają plany na rok 2025 - może się dowie.
Dodatek
Komentarze czytelników bloga (tylko o UTW) do trzech wyżej już cytowanych wpisów na blogu, czyli do:
- październik 2022, kliknijcie: Wieczni studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku - wpis na blogu
- listopada 2022, kliknijcie: Czy Wirtualna Kultura ma rację - wpis na blogu
- luty 2023, kliknijcie: Uniwersytety Trzeciego Wieku czy Kluby Seniora? - wpis na blogu.
październik 2022
2. Wieczny student?
To jest po pierwsze nie etyczne (!) zważywszy na tych kandydatów, którzy się nie dostali, w których liczbie ja nie jestem, choć bardzo byłam kilkakrotnie zainteresowana, ale z powodów jak wyżej - zrezygnowałam. Myślę sobie, że wielu Seniorów wrocławskich jest w podobnej sytuacji, uważam że wielu (!) więcej niż wynika z ostatniej statystyki UTW.
Duma Uniwersytetu z powodu pełnej liczby, a nawet zbyt pełnej, jest nielogiczna i wysoce niestosowna. Temat ten jest denerwujący nas Seniorów od wielu lat... Ponadto, zajęcia, które podkreśliła Krystyna w tym wpisie powinny być prowadzona w klubach, stowarzyszeniach itp. Nawiązane kontakty towarzyskie zdecydowanie powinny się też tam przenieść, lub do setek kawiarenek i rozrywkowych klubów wrocławskich.
Najwyższy czas, aby władze UTW uświadomiły sobie te niestosowności organizacyjne i przestały je uważać " za swoją dumę?" a raczej racjonalnie ograniczyły wieczne studiowanie, bo jest to konieczne dla nas kandydatów czekających często - kilka lat.
Pozdrawiam czytelników i dziękuję Krystynie za bardzo mądry wpis na czytanym blogu.
3. Temat - problem bardzo ważny. Zdecydowanie potrzebna dyskusja o nowoczesnym UTW. Dziękuje Wirtualnej Kulturze za podjęcie wyzwania (hmmm ... "włożenie kija w mrowisko")
4. Wirtualna Kulturo! czekajmy na c.d. Ufam, że nastąpi...
5. Wirtualna Kulturo - dziękuję! Za podjęcie dyskusji na temat absolutnie istotny! Jak mają działać współczesne UTW? Jak aktywizować 60+ nie tylko w UTW? Jak dobrze żyć po 60+?
listopad 2022
6. Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wrocławiu jest chyba tylko po to, by być. Nie widziałem specjalnie, by kogoś kształcił, coś publikował, czy wypracowywał jakieś wnioski dla innych podmiotów jak choćby Rada Seniorów, Urząd Miasta. Z tego, co słyszę od uczestników UTW, to takie miejsce do spędzenia wspólnie czasu, coś jak kino, teatr czy muzeum. Można przyjść, pogadać jakoś zająć czas na emeryturze. Myślę, że i sami uczestnicy niczego po UTW więcej nie oczekują.
7. Te komentarze powinien przeczytać i przemyśleć rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, ale zdaje się, że traktuje UTW jak zło konieczne i nie chce się do niego mieszać. Czy rektor jest w jakikolwiek sposób odpowiedzialny i rozliczany za działalność UTW?
Dziękujemy za wyartykułowanie tego, co ważne, co bardzo ważne dla nas.
9. UTW w Uniwersytecie Wrocławskim nie jest właściwie Uniwersytetem tylko intensywnie działającym klubem seniora, spełniającym świetnie rolę kontaktów socjalnych i inicjatyw w ramach różnorakich grup, sekcji, zespołów i klubów. Jednak większość grup, klubów, zespołów i sekcji zajmuje się sprawami nie mającymi nic wspólnego z edukacją i nauką. ( Klub Miłośników Gry W Kręgle, Grupa Gry W Bule, Chór "Sursum Corda", Teatrzyk Poezji, Kabaret UTWjacy, Zespół Muzyczno-Poetycki ART, Grupa Biesiadna "Wspomnień Czar", Sekcja Brydżowa, Sekcja Fotograficzna, Sekcja Rękodzieła, Sekcja Kultury Fizycznej, Sekcja Muzyczno-Taneczna, Sekcja Organizacyjno Integracyjna, Sekcja Turystyczna, Sekcja Wzajemnej pomocy).
UTW oferuje niewiele wykładów na poziomie edukacji uniwersyteckiej. W harmonogramie jest cala masa pozycji nadających się do prezentacji w klubie seniora, na przykład " Zgoda pacjenta na leczenie", "Najczęstsze problemy wieku podeszłego", "Tajemnica pani Filajnis", "Sztuka i obyczaje". "Porozmawiaj z Notariuszem", "Teściowie - relacje nierozpoznane", "Kultura fizyczna w prewencji i rehabilitacji gerontologicznej", "Zdrowie od kuchni", "Późna dorosłość to czas pomyślny".
Nawet kilka wykładów, które kwalifikują się jako edukacja uniwersytecka, to wycieczki w przeszłość ("Filologia klasyczna ", "Początki krajów i ludów w najdawniejszych kronikach: Słowiańszczyzna-Polska-Śląsk", "Kamień w architekturze i sztuce") . Tylko "Poszukiwanie życia we wszechświecie " , "Humanistyczne rozważania o naturze ludzkiej" i "Gospodarka wodna w Polsce i Europie" odnoszą się do współczesności. (Wbrew pozorom wykład "Filozofia Współczesna" omawia głównie filozofię od czasów starożytności do 19-go wieku.)
Głównym powodem tego opłakanego stanu rzeczy jest kierownictwo UTW. Przewodniczący Rady Słuchaczy Jerzy Sosnowski broni się przed zaadaptowaniem nowych metod działania i uczenia się czegoś nowego. Świetnie się czuje w roli kontrolera gazetki ściennej, w "kabarecie UTWjacy", z chórem "Sursum Corda", ale i nie interesuje się współczesną edukacją i nauką.
Zmieniają się członkowie rady, kierownik UTW, ale od lat jest ten sam przewodniczący Rady Słuchaczy i nic się w charakterze UTW nie zmienia. Kierownictwo UTW nie jest rozliczane za wyniki swojej pracy. Raz na rok studenci mają możliwość wypełniania ankiet, ale wyniki nie są publikowane i kierownictwo nie podejmuje akcji, aby zareagować na krytykę i sugestie. (Tylko pozytywne komentarze są czasami publikowane). Kierownictwo UTW nie udostępnia raportu finansowego, więc studenci nie wiedzą, na co wydane jest kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłacanych co roku przez studentów.
Studenci mają indeksy, ale tylko na pierwszym roku muszę uczęszczać na pewną ilość wykładów. Przy kiepskiej ofercie wykładów, po pierwszym roku tylko mała ilość studentów chodzi na wykłady. Kierownictwo nic nie robi aby rozwiązać ten problem, bo inkasuje pieniądze i nie musi starać się o większa ilość sal, lub też organizowanie wykładów online.
W tegorocznym Dolnośląskim Festiwalu Nauki, UTW oferował szereg pozycji nie mających nic wspólnego z nauką: "Pięknie żyć, znaczy kochać świat., Chór „Sursum Corda", "Wanda Rutkiewicz- wystawa", "Z tęsknoty za dzieciństwem. Czytamy Konopnicką - Zajęcia teatralne", " ROMANTYZM POLSKI DROGĄ SERCA I UMYSŁU - Muzyczna i poetycka podróż w epokę romantyzmu". Czy kierownictwo UTW nie wie, co to jest nauka?
(Dla przypomnienia, nauka to poszukiwanie i stosowanie wiedzy oraz zrozumienie świata naturalnego i społecznego zgodnie z systematyczną metodologią opartą na dowodach.)
luty 2023
10. Też uważam, że UTW zatraciły swój pierwotny cel i nie służą do pogłębiania wiedzy seniorów, a są raczej instytucją "towarzyskich spotkań"!
11. Zdecydowanie należy przywrócić uniwersytecki (edukacyjny, inspirujący do zdobywania i poszerzania wiedzy) charakter Uniwersytetom Trzeciego Wieku.
12. Uniwersytety, w tym także Uniwersytety Trzeciego Wieku, stanowić powinny przede wszystkim centra edukacyjne i badawcze. Zatem podstawową misją Uniwersytetów Trzeciego Wieku powinno być upowszechnianie wiedzy, prowadzenie badań, kształtowanie krytycznego i kreatywnego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej. Dyskusja dotycząca formuły współczesnych UTW ma ogromne znaczenie, jeśli nie chcemy, by zatarły się ich funkcje podstawowe, najważniejsze.
13. Super wyjaśnienie. Dziękuję. W podstawowej misji UTW znalazły się także: "kształtowanie krytycznego i kreatywnego myślenia". Skoro tak, to jakby oczywistym być powinna kreatywna dyskusja z nami - mającymi swoje, własne, inne zdanie w temacie j/w. Dlaczego więc władze Uczelni milczą jak zaczarowane na zasadzie: nie ma odpowiedzi- nie ma sprawy!
Takie abstrakcyjne myślenie nie prowadzi w dobrą stronę, a właściwie w żadną. Podkreślam raz jeszcze, że problem jest i wymaga pilnego rozwiązania, bo tylko takie rozwiązanie byłoby jedynie logiczne i konstruktywne.
Uwaga. Kliknijcie na zdjęcia starych wrocławskich kamienic z balkonami.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Ogromny, wspaniały materiał.
OdpowiedzUsuńKrysiu, większą pracę trudno byłoby komuś znaleźć gdziekolwiek indziej.
To są wypunktowane 4 laty obserwacji i ,,niezgody" na istniejący aktualnie stan widziany na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Obecne UTW oprawiły się w barokowe złocone ramy i jest/stał się
niereformowalny....?
Kochani, musimy coś z tym począć. Jesteśmy ciekawi wiedzy, jesteśmy kreatywni, nie chcemy stać obok współczesności, chcemy rzeczywistej edukacji, ciekawi świata, życia, kosmosu, nowych technologii takich o zasięgach światowych, chcemy to wiedzieć od strony nauki i ideologii, prosimy o to. Nie pozwolimy zepchnąć się do uczestniczenia w zajęciach klubowych uprawianych pod nazwą Uniwersytetów. Tak się nie godzi!
Senior to też Człowiek!!!
Musimy po raz ,,enty" przegadać ten problem i wystąpić z propozycją reorganizacji UTW. Nie powinny być tylko sztuka dla sztuki ale powinny służyć świadomym seniorom.
Poprosimy o pomoc Wrocl. Radę Seniorów, Urząd Miasta Wrocławia z jego Prezydentem i nie spoczniemy na laurach, a reszta niech się sama dzieje...
Odezwij się się kochani Seniorzy, niech nad ktoś usłyszy w tej także bardzo ważnej sprawie.
Pozdrawiam
Majka Stanek
Zgadzam się z Tobą Krysiu w 100%.Też nie udało mi się dostać do UTW.Faktem jest że Ci co się już tam znaleźli studiują aż do śmierci.Tak studiowała moja koleżanka, była pierwszym rocznikiem W UTW na Dawida,uczęszczała tam 12 lat.Temat rzeczywiście bardzo istotny . Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńUniwersytety trzeciego wieku są placówkami edukacyjnymi, których działania skierowane są przede wszystkim do osób dojrzałych. Głównym ich celem jest aktywizacja i integracja poprzez działalność edukacyjną – wykłady, warsztaty, kursy, grupowe wyjścia i wyjazdy oraz wiele innych form. Ograniczanie ilości słuchaczy wynika wyłącznie z braku odpowiednio dużych pomieszczeń. Natomiast pełnią wielką rolę w likwidowaniu samotności wśród emerytów poprzez wspólne zajęcia i wyjazdy, zawiązują się przyjaźnie, których już nie ma wśród sąsiadów i raczej nie należy oczekiwać że będą wyłącznie placówkami edukacyjnymi
OdpowiedzUsuńCzy znasz mój artykuł z Gazety Senior? Oto jego ostatnie zdanie: ”Obserwując zmiany w tradycyjnych UTW, można postawić hipotezę, że one jeszcze bardziej upodobnią się do Klubów Seniora, a ich miejsce zajmą Uniwersytety Otwarte. Krystyna
UsuńPrzedstawiciele UTW w Uniwersytecie Wrocławskim byli zaproszeni na wrześniowe posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej Rady Miejskiej Wrocławia. Twoja opinia jest podobna do tego, co o UTW w UWr napisano w protokole z posiedzenia Komisji, m.in. o samotności. Krystyna
UsuńPisze Pan/Pani? że UTW są miejscami edukacyjnymi i to jest pierwsze najważniejsze ich zadanie. Z tym się zgadzamy! Ale integracje też ważne! dzieją się już samoistnie... są następstwem spotkań w czasie ale zajęć prawdziwie edukacyjnych!
UsuńNatomiast programy rozrywkowe, rękodzieła, spotkania towarzyskie i podobne i chóry ... powinny odbywać się już w osiedlowych klubach Senioralnych, tych jest we Wrocławiu dostatek...
A blokowanie miejsc tymi ,,niby" edukacyjnymi zajęciami to blokowanie miejsc i pomieszczeń (w niedostatku) blokowane są jest na prawdziwie edukacyjne zajęcie! Przypomnienie że UTW są dla osób dojrzałych,? przecież to wszyscy wiemy i my tu dyskutiwac nie trzeba przecież.. podobnie jazdy senior pisząc komentarze podpisuje się imieniem i nazwiskiem - nie pisze ,,anonimowo". To oczywiste. . Pozdrawiam wszystch którzy mają własne zdanie w każdym w tym także - temacie.
Majka Stanek
Tylko Twój blog jest konkretny. Inne ględzą, sorry. Z.
OdpowiedzUsuńZgadzam się z Wirtualną Kulturą. Trzeba dać szansę nowym seniorom.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńDopisałam we wpisie, ile w roku 2019 Wrocław zaplanował pieniędzy na edukację senioralną III i IV wieku. Krystyna
OdpowiedzUsuń