Wirtualna Kultura i Ania wybrały się 24 lutego 2025 do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na konferencję prasową, otwierającą wystawę czasową będącą biografią modową prof. Ireny Huml,
- "wybitnej polskiej historyczki i krytyczki sztuki,
- niezwykle zasłużonej w badaniach nad polskimi sztukami stosowanymi, w tym tkaniną i biżuterią artystyczną;
- współinicjatorki legnickiego Festiwalu Srebra;
- kobiety, której styl i elegancja były w środowisku legendarne".
Irena Huml była osobą niezwykłą. Na konferencji prasowej podkreślano, że jej "szafa" prezentuje styl polskiej inteligencji z czasów PRL, lata 40 - 90te, z punktu widzenia ludzkiego, ale też naukowego. Moda przemija, ale styl zostaje.
W materiałach prasowych Wirtualna Kultura przeczytała:
"W trudnych czasach PRL-u profesor Huml korzystała z dwóch źródeł zaopatrzenia alternatywnych wobec rodzimego rynku odzieżowego:
- szycia ubrań na miarę, najpierw własnoręcznego, a potem przez utalentowaną zawodową krawcową,
- oraz zachodniej konfekcji, kupowanej przeważnie podczas podróży zagranicznych w komisach, sklepach z odzieżą używaną i „vintage” oraz na pchlich targach.
Wirtualną Kulturę zaskoczyło piękne zdjęcie Ireny Huml z archiwum rodzinnego, zrobione w roku 1957 w Londynie. Pobyt Ireny Huml w Londynie mógł być związany z wizytą u brata, bo:
"Irena Huml była najmłodszym z trojga dzieci Lotara Tadeusza Humla (1894–1971), przedwojennego oficera Wojska Polskiego i Zofii z Baryckich (1888–1989). Brat Witold (1923–2012), członek AK, był więźniem Oświęcimia, a po wyzwoleniu osiadł w Londynie".
- kliknijcie: Irena Huml - Wikipedia.
Wystawa "Moda - historia osobista" będzie czynna do 18 maja 2025. Jej kuratorką jest dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Prof. Huml była recenzentką jej doktoratu.
Na konferencji prasowej była też Justyna Bacz, córka Ireny Hulm:
- kliknijcie: Justyna Bacz - home page,
- kliknijcie: Justyna Bacz, C'est si bon Live - YouTube.
Justyna Bacz przyznała, że się zdarzało jej występować w sukniach mamy. Wspomniała, że Zofia, mama Ireny Huml, też dbała o stroje i radziła, by w czasie ciąży oglądać piękne rzeczy, żeby urodzić piękne dziecko.
Dzięki hojnym darom Ireny Hulm i jej córki Justyny Dział Tkanin i Ubiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu "zgromadził swoistą szafę kreacji cenionej historyczki sztuki". Kolor zielony jest na wystawie wiodący - Irena Hulm miała oczy zielone.
- Muzeum Narodowe Wrocław, kliknijcie: Moda – historia osobista [wystawa czasowa | II piętro] Profesor Irena Huml (1928–2015)
- portal Wrocławia, Magdalena Talik, kliknijcie: Zajrzeć do szafy elegantki. Wystawa mody z garderoby prof. Ireny Huml w Muzeum Narodowym
- Wrocław Nasze Miasto, Aleksandra Karpecka, kliknijcie: "Moda. Historia osobista". Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym. Zobacz unikalną kolekcję garderoby Ireny Huml
- dzieje.pl, kliknijcie: Garderoba prof. Ireny Huml na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
- Jedynka, Polskie radio, kliknijcie: Modowa biografia prof. Ireny Huml. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wobec tego Wirtualna Kultura nie będzie kopiować materiałów, które dostała na konferencji prasowej. Zamiast tego podzieli się osobistymi refleksjami. Na zdjęciu poniżej jest kuratorka wystawy, dyrektor Muzeum i córka Ireny Huml. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia.
Podziwiając zbiory pokazane na wystawie, Wirtualna Kultura z radością zauważyła paski, przypominające jej własne, które jednak nie były tak piękne (kliknijcie na miniatury zdjęć poniżej). Jej pasek miał ciemną klamrę zamiast czerwonej, a ten z "frędzlami" był zamszowy i nie miał klamry.
Wirtualna Kultura pierwszy raz była "na Zachodzie" wieki temu w Paryżu na zaproszenie koleżanki, tej od "listów do siostry":
- kliknijcie: Lili - Dzidzia - Catherine laureatką Nagrody Historycznej Polityki 2022 - wpis na blogu.
Przywiozła wtedy kilka drobiazgów kupionych na pchlim targu pod chmurką i sukienkę od Dzidki, w której jakaś modelka paradowała na pokazach mody. To był "ciuch" ponadczasowy, służył jej wiele lat. Czarna sukienka ze srebrnymi pasami w pionie i poziomie. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia sprzed lat.
W roku 2018 Wirtualna Kultura brała udział w projekcie "Garderoba wspomnień". Łezka w oku się kręciła, gdy wspominała w nim, jak ręcznie szyła sukienki według wzorów z Burdy:
- kliknijcie: Finał projektu "Garderoba wspomnień" - wpis na blogu
- kliknijcie: Z szafy "Wirtualnej Kultury" - wpis na blogu.
Dodatek. Wpis z roku 2016 na pierwszym blogu Wirtualnej Kultury - Popowiczanki o wystawie poświęconej modzie PRLu:
- kliknijcie: Moda w PRLu - wpis na blogu
- kliknijcie: Filmik o wystawie - YouTube
Krystyna - Wirtualna Kultura
Piękny temat wystawy.
OdpowiedzUsuńDziękuję. Muszę być na "Wystawie - Moda - historia osobista"... Zdjęcia piękne. Zwłaszcza, "czarna sukienka i Ty".
OdpowiedzUsuńPrzepiękne zdjęcia
OdpowiedzUsuńDodałam link do wpisu z roku 2016 o wystawie Moda w PRLu, też w Muzeum Narodowym w Wrocławiu. Krystyna
OdpowiedzUsuńPiękne ciuszki.
OdpowiedzUsuńTwoje zdjęcie rewelacja.
Wspaniale się prezentujesz na zdjęciu . Koniecznie muszę pójść na tę wystawę. I.N.
OdpowiedzUsuńModa to super temat zwłaszcza w kontekście siermiężnych czasów PRLu. Koniecznie należy wybrać się na tą wystawę! JW 🎷
OdpowiedzUsuńSzanowna Wirtualna Kulturo! Pięknie wyglądasz na zdjęciu w tej srebrno czarnej sukience, plus naszyjnik, no i ten uśmiech!!!!!!!!!!!!!!!! Pozazdrościć. Pozdrawiam. Irena ze Szczepina
OdpowiedzUsuń