środa, 26 lutego 2025

Szafy wspomnień

Wirtualna Kultura i Ania wybrały się 24 lutego 2025 do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na konferencję prasową, otwierającą wystawę czasową będącą biografią modową prof. Ireny Huml, 

  • "wybitnej polskiej historyczki i krytyczki sztuki, 
  • niezwykle zasłużonej w badaniach nad polskimi sztukami stosowanymi, w tym tkaniną i biżuterią artystyczną; 
  • współinicjatorki legnickiego Festiwalu Srebra; 
  • kobiety, której styl i elegancja były w środowisku legendarne".
Irena Huml była osobą niezwykłą. Na konferencji prasowej podkreślano, że jej "szafa" prezentuje styl polskiej inteligencji z czasów PRL, lata 40 - 90te, z punktu widzenia ludzkiego, ale też naukowego. Moda przemija, ale styl zostaje. 

W materiałach prasowych Wirtualna Kultura przeczytała:

"W trudnych czasach PRL-u profesor Huml korzystała z dwóch źródeł zaopatrzenia alternatywnych wobec rodzimego rynku odzieżowego: 
  • szycia ubrań na miarę, najpierw własnoręcznego, a potem przez utalentowaną zawodową krawcową, 
  • oraz zachodniej konfekcji, kupowanej przeważnie podczas podróży zagranicznych w komisach, sklepach z odzieżą używaną i „vintage” oraz na pchlich targach. 
Ten drugi sposób umożliwiały głównie zagraniczne podróże służbowe, związane z jej działalnością naukową i kuratorską".


Wirtualną Kulturę zaskoczyło piękne zdjęcie Ireny Huml z archiwum rodzinnego, zrobione w roku 1957 w Londynie. Pobyt Ireny Huml w Londynie mógł być związany z wizytą u brata, bo: 

"Irena Huml była najmłodszym z trojga dzieci Lotara Tadeusza Humla (1894–1971), przedwojennego oficera Wojska Polskiego i Zofii z Baryckich (1888–1989). Brat Witold (1923–2012), członek AK, był więźniem Oświęcimia, a po wyzwoleniu osiadł w Londynie".
Wystawa "Moda - historia osobista" będzie czynna do 18 maja 2025. Jej kuratorką jest dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka. Prof. Huml była recenzentką jej doktoratu. 


Na konferencji prasowej była też Justyna Bacz, córka Ireny Hulm: 
Justyna Bacz przyznała, że się zdarzało jej występować w sukniach mamy. Wspomniała, że Zofia, mama Ireny Huml, też dbała o stroje i radziła, by w czasie ciąży oglądać piękne rzeczy, żeby urodzić piękne dziecko.

Dzięki hojnym darom Ireny Hulm i jej córki Justyny Dział Tkanin i Ubiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu "zgromadził swoistą szafę kreacji cenionej historyczki sztuki". Kolor zielony jest na wystawie wiodący - Irena Hulm miała oczy zielone.  


Wystawa odbiła się wielkim echem. Wszyscy o niej piszą, na przykład:
Wobec tego Wirtualna Kultura nie będzie kopiować materiałów, które dostała na konferencji prasowej. Zamiast tego podzieli się osobistymi refleksjami. Na zdjęciu poniżej jest kuratorka wystawy, dyrektor Muzeum i córka Ireny Huml. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia.






Podziwiając zbiory pokazane na wystawie, Wirtualna Kultura z radością zauważyła paski, przypominające jej własne, które jednak nie były tak piękne (kliknijcie na miniatury zdjęć poniżej). Jej pasek miał ciemną klamrę zamiast czerwonej, a ten z "frędzlami" był zamszowy i nie miał klamry.  



Wirtualna Kultura pierwszy raz była "na Zachodzie" wieki temu w Paryżu na zaproszenie koleżanki, tej od "listów do siostry":

Przywiozła wtedy kilka drobiazgów kupionych na pchlim targu pod chmurką i sukienkę od Dzidki, w której jakaś modelka paradowała na pokazach mody. To był "ciuch" ponadczasowy, służył jej wiele lat. Czarna sukienka ze srebrnymi pasami w pionie i poziomie. Kliknijcie na miniaturę zdjęcia sprzed lat.

W roku 2018 Wirtualna Kultura brała udział w projekcie "Garderoba wspomnień". Łezka w oku się kręciła, gdy wspominała w nim, jak ręcznie szyła sukienki według wzorów z Burdy:
Dodatek. Wpis z roku 2016 na pierwszym blogu Wirtualnej Kultury - Popowiczanki o wystawie poświęconej modzie PRLu:
Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

  1. Piękny temat wystawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Muszę być na "Wystawie - Moda - historia osobista"... Zdjęcia piękne. Zwłaszcza, "czarna sukienka i Ty".

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepiękne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  4. Dodałam link do wpisu z roku 2016 o wystawie Moda w PRLu, też w Muzeum Narodowym w Wrocławiu. Krystyna

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękne ciuszki.
    Twoje zdjęcie rewelacja.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wspaniale się prezentujesz na zdjęciu . Koniecznie muszę pójść na tę wystawę. I.N.

    OdpowiedzUsuń
  7. Moda to super temat zwłaszcza w kontekście siermiężnych czasów PRLu. Koniecznie należy wybrać się na tą wystawę! JW 🎷

    OdpowiedzUsuń
  8. Szanowna Wirtualna Kulturo! Pięknie wyglądasz na zdjęciu w tej srebrno czarnej sukience, plus naszyjnik, no i ten uśmiech!!!!!!!!!!!!!!!! Pozazdrościć. Pozdrawiam. Irena ze Szczepina

    OdpowiedzUsuń