środa, 26 marca 2025

Dwie propozycje: Marcowy Wieczór Tumski i koncert hawdalowy

Wirtualna Kultura dostała od Fundacji Pro Arte 

mail z informacją o Wieczorach Tumskich, organizowanych od roku 1999. Pierwszy w tym roku Wieczór Tumski będzie w niedzielę, 30 marca 2025, o godzinie 18, w Auli Teologicznego Wydziału Papieskiego na Ostrowie Tumskim

 Wieczór jest bezpłatny. W programie:

  • wykład ks. dr Aleksandra Radeckiego o Jerzym Adamie Marszałkowiczu, którego przez wiele lat był aktywnym obserwatorem, 
  • koncert Michała Zatora. W programie koncertu  reinterpretacje kompozycji m.in. Ennio Morricone, Seweryna Krajewskiego oraz autorskie aranżacje najpiękniejszych pieśni religijnych.

Adam Marszałkowicz to postać niezwykła. Oto fragment jego życiorysu podanego na stronie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta:
"Syn Adama Marszałkowicza (zarządcy komisarycznego Tarnowa) i Zofii z domu Turnau. W 1945 musiał uciekać przed prześladowaniami władzy komunistycznej ze Zgłobic do Wrocławia. 

W 1949 przyjęty na Uniwersytet Wrocławski. W lutym 1956 ukończył Seminarium — przyjął niższe święcenia‹1›. Do wyższych święceń kapłańskich nie przystępował ze względu na słaby stan zdrowia. Rozpoczął prace w Instytucie Katolickim w Trzebnicy. 

W 1959 został bibliotekarzem w Wyższym Seminarium Duchowym we Wrocławiu. W 1962 powierzono mu funkcję głównego furtiana portierni seminaryjnej. W tym czasie zetknął się z ludźmi bezdomnymi, ubogimi, a zwłaszcza alkoholikami, którzy przychodzili i prosili o wsparcie‹1›. Zainspirowany postacią św. Brata Alberta zaczął im systematycznie pomagać. Nawiązał kontakt z opieką społeczną, poradnią odwykową i szpitalem psychiatrycznym. Oprócz wsparcia żywnościowego i odzieżowego, które dostarczali mu klerycy, prowadził bezdomnych i biednych do różnych instytucji, czy szpitali. 

W 1971 wystąpił do władz Wrocławia prosząc o udostępnienie budynku na dom noclegowy, ale spotkał się z odmową. Na wiosnę 1981 był inicjatorem, a następnie współzałożycielem dzisiejszego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, stowarzyszenia niosącego pomoc bezdomnym przez tworzenie dla nich schronisk.".

Michał Zator:
Fragment materiałów prasowych Fundacji Pro Arte o Michale Zatorze:

"Jedyny harfista w Polsce i jeden z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar akompaniując sobie do śpiewu. Wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie filharmonie. Stypendysta Ministra Kultury. Stypendysta Marszałka Wielkopolski.

Półfinalista piątej edycji programu "Mam Talent”. Nagrywał wspólne projekty m.in. z Edytą Górniak. Obecnie współpracuje m.in. z Natalią Niemen.

W swoim repertuarze posiada kompozycje klasyczne i autorskie. W pracy pomaga mu rzetelne wykształcenie otrzymane na Akademii Muzycznej w Poznaniu, która ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Staniewicz".




Dodatek. Fundacja Pro Arte organizuje w sobotę, 29 marca, godz. 19:45, w Synagodze pod Białym Bocianem koncert hawdalowy:
Podczas tego wieczoru wystąpią znakomici artyści:
– Jaga Wrońska – śpiew
– Agata Półtorak – skrzypce
– Jacek Bylica – fortepian
– Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, duduk, instrumenty perkusyjne

Bilety:
  • sprzedaży online na stronie: bilety
  • na miejscu przed koncertem od godz. 17:30 w bramie na dziedzińcu Synagogi
  • Cocofli – books art cafe wine bar na ul. Pawła Włodkowica 9 we Wrocławiu, czynne od niedzieli do czwartku – godz. 10.00 – 23.00 oraz w piątek i sobotę – godz. 10.00 – 00.00
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

  1. Był czas, że systematycznie brałam udział w Wieczorach Tumskich. Różnorodni artyści i różnorodna tematyka. Ta sama Fundacja Pro Arte organizuje Dni Kultury Żydowskiej. M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś wspaniałego. Dziękuję. Seniorka.!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń