W kwietniowym numerze Gazety Senior ukaże się artykuł Wirtualnej Kultury zatytułowany: "Rady Seniorów - kto, kogo i jak wybiera?". Jest to ciąg dalszy artykułu: "Jakie mogą być Rady Seniorów?", który ukazał się w grudniowym numerze Gazety Senior.
Kwietniowy artykuł to efekt wielu godzin "wertowania" w Internecie materiałów na temat statutów Rad Seniorów i werdyktów sądów administracyjnych. Wirtualna Kultura już o tym na blogu wspomniała:
- kliknijcie: Jak wybrać Radę Seniorów? - wpis na blogu.
Powodem był nieprawidłowy, zdaniem Wirtualnej Kultury, sposób wyboru Wrocławskiej Rady Seniorów w zeszłym roku:
Wirtualna Kultura uważa, że zgodnie ze statutem WRS wyboru Rady dokonują przedstawiciele "środowisk senioralnych", a nie wszyscy ich członkowie, jak to miało miejsce w październiku 2024. W praktyce głosowali wszyscy dorośli wrocławianie. Kadencja Rady kończy się w styczniu 2030.
W związku z tym Wirtualna Kultura najpierw wybory zaskarżyła do Komisji Wyborczej powołanej przez Jacka Sutryka, Prezydenta Wrocławia, w celu ustalenia wyników wyborów, a potem do Magdaleny Wdowiak-Urbańczyk, Dyrektorki Departamentu Spraw Społecznych. O swoich działaniach poinformowała Rafała Kubackiego, przewodniczącego nowej Wrocławskiej Rady Seniorów.
- kliknijcie: Konferencja prasowa inaugurująca nową kadencję Wrocławskiej Rady Seniorów - wpis na blogu.
Ona najpierw domagała się unieważnienia wyborów, a potem biorąc pod uwagę "interes społeczny" (wrocławscy seniorzy przez półtora roku nie mieli swojej Rady) oczekiwała tylko "wyciągnięcia konsekwencji".
Tydzień temu Wirtualna Kultura została zaproszona do Ratusza przez Dyrektorkę Departamentu Spraw Społecznych, na spotkanie, w którym wzięła udział też Dorota Feliks, Dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które wybory Wrocławskiej Rady Seniorów zorganizowało na polecenie Prezydenta Wrocławia.
Wirtualna Kultura ze spotkania jest zadowolona - szybko z Dyrektorką Departamentu Spraw Społecznych doszły do porozumienia. Wirtualna Kultura cel osiągnęła. Będzie opracowany nowy statut Wrocławskiej Rady Seniorów, a za pięć lat wybory będą prawidłowo zorganizowane. Nie ma jej zgody na to, by "urzędnicy" robili, co chcą i to im uświadomiła.
Wirtualna Kultura ma poważne zastrzeżenia do statutu Wrocławskiej Rady Seniorów, w którym brak info, jak technicznie wybory mają wyglądać. Ponadto, do Wrocławskiej Rady Seniorów kandydowały tylko osoby zgłoszone przez podmioty działające na rzecz osób starszych. Nie było kandydatów zgłoszonych przez osoby starsze, bo statut nie doprecyzował, jaka ma być grupa osób starszych. Wprowadzenie we wrocławskim statucie pojęcia "środowisko senioralne" tylko sytuację zagmatwało.
Porównajcie statuty Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu i Rady Krakowskich Seniorów ze statutem Wrocławskiej Rady Seniorów oraz ustawą:
- kliknijcie: Statut Rady Krakowskich Seniorów
- kliknijcie: Statut Wrocławskiej Rady Seniorów
- kliknijcie: Materiały Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu
- kliknijcie: Fragment ustawy o samorządzie gminnym.
Fragment statutu Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu:
"1. Rada wybierana jest spośród osób zgłoszonych przez przedstawicieli podmiotów działających na rzecz środowiska seniorów, w szczególności organizacji pozarządowych, klubów seniora oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. Prawo zgłoszenia kandydata do Rady ma także grupa 20 seniorek i seniorów, posiadających bierne prawo wyborcze do Rady.
2. Za seniora/seniorkę uznaje się osobę, która ukończyła 60 rok życia.
3. Kandydatami na członków Rady mogą być wyłącznie osoby, które zamieszkują na terenie
miasta Poznania".
Fragment ustawy o samorządzie gminnym:
"Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku".
Krystyna - Wirtualna Kultura
👏👏👏👏👏👏👏Dziękuję. Pozdrawiam. Seniorka. Pozdrawiam. Wroclawianka.
OdpowiedzUsuńKrysiu,
OdpowiedzUsuńbardzo się cieszę, że nie odpuszczasz sprawy! I jak widać są efekty. Szkoda, że nie ma więcej osób - czy to młodych, czy w wieku senioralnym - mających takie obywatelskie podejście do różnych spraw. Brawo!
Paweł
Brawo Wirtualna Kultura! Uważam, że wrocławianie nie doceniają tego jak wazną rolę pełni i jak potrzbną pracę wykonuje za nich. Zauważcie te działania i wspierajcie to, co w Waszym imieniu robi na rzecz środowiska senioralnego. To dla Was i Waszego dobra, a nie dla własnej korzyści poświęca czas i nadstawia glowę!
OdpowiedzUsuńWszyscy uważamy, że to wspaniała sprawa, że mamy Ciebie Krystyno! Powiem uczciwie że ,,intuicyjnie" czułam, że jest coś nie tak. Nie umiałam doprecyzować tylko co to jest....
OdpowiedzUsuńKrysiu, poczytałam dwa razy i super sprawa że wytropiłaś sedno tej niepoprawności. Jesteś wielka. Dziękuję bardzo, dziękujemy!
Za pięć lat wiele może się pozmieniać w moim np życiu, ale będzie Twoja uwaga musiała być uwzględniona. Jeśli już nie dla mnie to dla innych. Ale, jest to bardzo ważne dla Seniorow. Krysiu- tysiąc buziaków i serdeczności moc - Majka
To jest piękne, że wychwyciłaś nieprawidłowości wyboru Wrocławskiej Rady Seniorów. Brawo! B.
OdpowiedzUsuńPoprawność wyborów Wrocławskiej Rady Seniorów była zakwestionowana też przez Janusza Piszczka. Dzięki temu Wirtualna Kultura go poznała i na blogu o nim pisała. Krystyna
UsuńSzanowna Wirtualna Kulturo! Stoję i biję brawo!!!!!!!!!!!! Poświęcasz swój czas i robisz tak wiele dla środowiska senioralnego. Jak dobrze, że jesteś!!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam. Irena ze Szczepina
OdpowiedzUsuńW pełni zgadzam się z tym , co robisz Wirtualna Kulturo i podpisuję się pod powyższymi opiniami. Dziękuję za Twoje zaangażowanie, niezwyklą determinację i ...BRAWO! BRAWO!
OdpowiedzUsuń👍🤝😘
OdpowiedzUsuń