niedziela, 23 marca 2025

Czego Wirtualna Kultura się dowiedziała na spotkaniu autorskim z Filipem Springerem?

Kto by się spodziewał że trzeba pójść na spotkanie autorskie z Filipem Springerem, pisarzem i fotografem, żeby się dowiedzieć, że pewien kwadrat 1 km na 1 km na Ołbinie we Wrocławiu zajął w roku 2021 drugie miejsce w Polsce pod względem gęstości zaludnienia. Pierwszy był kwadrat ze Szczecina. Wirtualna Kultura zaraz po powrocie do domu zabrała się za znalezienie tej informacji w Internecie. Znalazła!


Wirtualnej Kulturze bardzo spodobał się też wątek, czy i jak mówić dzieciom o katastrofie klimatycznej. Okazało się, że Springer napisał bardzo ciekawy artykuł na ten temat. Koniecznie przeczytajcie:
On dwójce swoich dzieci nie mówi o kryzysie klimatycznym. Uważa, że nie ma potrzeby, żeby ludzie wiedzieli, co dzieje się z planetą. Wystarczy, żeby żyli tak, by nie pogarszać sytuacji. Rozmowa z dzieckiem powinna być szczera i konstruktywna, najlepiej swoim postępowaniem dać mu przykład. 


Spotkanie  w Concordii Design prowadziła Joanna Burska - Kopczyk z Uniwersytetu SWPS. Tematem była najnowsza książka Springera: "Szara godzina. Czas na nową architekturę"
"Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. 

Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji" - pisze w najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer. Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katastrofy ekologicznej powinna zmienić się architektura."

Nic więc dziwnego, że pierwsze pytanie Burskiej-Kopczyk brzmiało: Czy powinniśmy budować? Okazało się, że odpowiedź nie jest prosta. 
  • W książkach dla architektów pisze się "jak projektować", a nie "czy projektować?". 
  • Może trzeba przebudowywać lub adaptować, a nie budować? 
  • Tak naprawdę nie ma pełnej informacji, ile brakuje w Polsce mieszkań, bo nie wiadomo, ile mieszka ludzi, na przykład, w Krakowie. Liczbę mieszkańców szacuje się na podstawie ładowania smartfonów w nocy. Nie wiadomo też, ile mieszkań jest pustych.

Rozmowa Burskiej-Kupczyk ze Springerem była wielowątkowa. Pojawiały się w niej elementy, o których Wirtualna Kultura nie miała "zielonego pojęcia" lub nad czym się nie zastanawiała: 
  • Czy słyszeliście o deweloperach idei lub bioróżnorodności jako celu dewelopera?
  • Czy wiecie, kim jest Mateusz Myślony i co on myśli?
  • Czy da się zagęścić Ołbin? Czy wybudować tam budynki na dużych podwórkach? 
  • Czy architektura jest elementem kultury? Jeśli tak, to nie powinni wyburzyć Solpolu przy ul. Świdnickiej, bo jest mało takich obiektów. Wirtualna Kultura ucieszyła się, że Solpol nie podobał się Springerowi. Ona uważała, że budynek nie pasował do ul. Świdnickiej.  
  • Czy da się opisać piękno architektury? To tak samo trudne, jak opowiedzenie utworu muzycznego.
  • Na czym polega bezpieczeństwo osiedla? Chcą kamer, ale to nie pomaga. To wspólnota daje poczucie bezpieczeństwa.
  • Jakie są zalety projektu na rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu - ma być zbudowany z "rozbiórki" i z niego da się zrobić inny budynek. Kwestia estetyki jest drugorzędna.
Czy pamiętacie ten wpis:

Na spotkaniu była też mowa o kopcu Powstania Warszawskiego i parku, gdzie wykorzystano gruz. Niektóre jego fragmenty nie wyglądają estetycznie, ale są przyjmujące, o co chodziło. Park otrzymał międzynarodową nagrodę: 

 Żeby "posiać" w nim mech, potrzebna była maślanka i blender


Jedyną rzeczą, którą Wirtualna Kultura znała, był właściwie projekt Grow Green realizowany na Ołbinie:
Springer pozytywnie go ocenił. Ciekawe były jego spostrzeżenia, że:
  • niektóre nowe budowle, jak muzeum współczesne w Warszawie, będą dobrym schronieniem przed upałami, 
  • budynek zaczyna się podobać dopiero, jak dostanie nagrodę - przykład ze Szczecina,
  • obowiązek wybudowania parkingu obok nowego domu nie zawsze ma sensu - mieszkańcy pewnego domu w centrum Poznania nie chcieli parkingu, więc deweloper wybudował go gdzieś daleko, bo musiał,
  • przydałby się sojusz deweloperów i ruchów miejskich, ale ...


Wirtualna Kultura zapytała Springera, skąd jest zdjęcie na okładce jego książki - nie wygląda na zdjęcie z Polski. Okazało się, że jest ono z Włoch. 

Pytała też, co zadecydowało, że książkę napisał - jaka była inspiracja. Ważny był dla niego opublikowany w roku 2018 raport IPCC (Intergovernmental Panel of Climate Change) Global Warming of 1.5°C (Globalne ocieplenie o 1,5 stopnia Celsjusza),

Ten wpis nie oddaje w pełni treści spotkania w Concordii Design. Dwie godziny minęły szybko. Wirtualna Kultura jak zwykle robiła notatki i dzięki temu mogła napisać to streszczenie spotkania. 

Szkoda, że tylko Ania była na spotkaniu. Innych znajomych Wirtualna Kultura nie zauważyła. Sala była pełna

Pytanie. Czy wiecie, co znaczy "szara godzina". Ten tytuł wyjaśnia się w książce. Czy to samo, co "godzina wilków" w krajach skandynawskich i na Łotwie?

Dodatek. Córeczka Filipa Springera ma dwa latka, a syn osiem. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

9 komentarzy:

  1. Takie reportaże/posty ogromnie rozbudzą, uczulają nas i powodują wzrost świadomości na temat...
    Bardzo to ciekawe, ale też ważne aby nie zatracać naszej ciekawości na wydarzenia o zasięgu światowym, kosmicznym także...
    Zaskakuje mnie niemal wszystko co napisałaś Krysiu. Dziękuję za tę inną nieco wiedzę i za jej ważność dla naszego czucia a i dla życia naszych potomnych..
    Dziekuję i pozdrawiam Majka

    OdpowiedzUsuń
  2. ...miało być: ,,życia" w przedostatnim zdaniu, a nie czucia ,- przepraszam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Majko, Twój komentarz to "miód na moje serce", jak powiedziałaby Halinka z Maślic. Dziękuję. Krystyna

      Usuń
    2. :):):) trzy najpiękniejsze uśmiechy - wyłącznie dla Ciebie!...

      Usuń
  3. Nie byłam na spotkaniu, ale mogę się odnieść do pytania: "Czy mówić dzieciom o kryzysie klimatycznym?". Uważam, że powinniśmy im mówić, co może nastąpić w najbliższej przyszłości, gdy będziemy świadomie lub nieświadomie zaśmiecać kontynent. B.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobacz dodatek we wpisie. Córeczka Springera ma dwa latka, syn osiem. Krystyna

      Usuń
  4. Wczorajszy "Dzień Wody" też uświadamiał kryzys, którego jesteśmy nie tylko świadkami, ale i autorami. Spotkanie z F. Springerem, EKO akcje i wpisy tu zmieniają świadomość. Oby jak największej liczby ludzi. Pytanie - czy tylko na chwilę? na dłużej?

    OdpowiedzUsuń
  5. Krysiu, zwracasz uwagę na szczegóły, które umykają większości. A.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kolejne ciekawe dane i budujące świadomość. M.

    OdpowiedzUsuń