poniedziałek, 1 listopada 2021

Stoicki spokój


"Nie filozofuj lub nie bądź taki filozof!" Czy to pochwała, czy epitet? A może ostrzeżenie? Trudno to rozstrzygnąć. Wirtualna Kultura miała wykłady z filozofii na czwartym roku studiów, ale ich programu nie pamięta. W liceum uczyła się łaciny - nauczycieli angielskiego wtedy brakowało. Zatem musiała coś słyszeć o Marku Aureliuszu, Senece, Epikurze. Nie jest pewna, czy też o Epiktecie z Hierapolis. To ich nazwiska pojawiają się w książce Marcina Fabjańskiego "Stoicyzm uliczny. Jak oswajać trudne sytuacje", którą teraz czyta dzięki Irence Kawczyńskiej. Bardzo ciekawa i pożyteczna lektura. 

Kilka lat temu Wirtualna Kultura zapisała się przypadkowo na kilkugodzinne warsztaty o asertywności. W trakcie zajęć przekonała się, że jest i asertywna, i empatyczna, nad czym się wcześniej nie zastanawiała:

Tym razem się okazało, że stoicyzm jest jej bardzo bliski. Co więcej, Wirtualna Kultura zaczęła żałować, że dopiero teraz go odkrywa, choć w praktyce może go nieświadomie stosowała. 

Autor książki rozważa 45 stresujących sytuacji - wszystkie są ładnie ponumerowane - i podaje sposoby radzenia sobie z nimi na gruncie filozofii stoickiej. Konstrukcja książki kojarzy się Wirtualnej Kulturze z treningiem pamięci pod kierunkiem Ani Jurkowskiej:
Każdy rozdział składa się z czterech elementów: opis sytuacji (bardzo życiowej), sentencja (cytat filozofa), znaczenie (wyjaśnienie sytuacji i sensu cytatu), oswajanie sytuacji (praktyczna rada, czyli zastosowanie cytatu). Tak, jak na treningu pamięci, zapamiętanie jednego z tych czterech elementów (pierwszego?) ułatwia zapamiętanie reszty. Bomba!

Oto przykład. Sytuacja 4. Dentysta, czyli jak opanować strach przed wizytą u dentysty? Cytat (sentencja) Seneki: 

"Z rzeczy, których się lękamy, nic nie jest tak pewne, by jeszcze pewniejsze nie było, że rozwieją się nasze trwogi, a oczekiwania zawiodą."

Chyba sami się domyślacie, co Marcin Fabjański napisał w punkcie trzecim i  czwartym. Może pomogą Wam w tym poniższe materiały:

Na razie Wirtualna Kultura nie wie, dlaczego w tytule książki "stoicyzm" jest uliczny. Może dowie się tego, jak przeczyta całą książkę. Zobaczymy.

Uwaga. Autorką zdjęcia jest Irena Kawczyńska. Kliknijcie.

Dodatek. Link związany z komentarzem do wpisu:
Krystyna - Wirtualna Kultura

8 komentarzy:

 1. Wirtualna Kulturo, jak Ty potrafisz "wciągnąć" człowieka w to, o czym piszesz. Tylko pozazdrościć talentu. Muszę kupić książkę.

  Dana

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle madrosci w tym wpisie, ze trzeba przeczytac drugi raz! Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Fascynujące..
  Zarówno wpis jak też komentarze. Warte naszej uwagi. I edukujące, bo takich przemyśleń nigdy dość. Pozdrawiam 🙋

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam też tę książkę na mojej kupce do przeczytania. Dziękuję za inspirację, zabieram się do lektury 🤗

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wpadłam na pomysł poszukania "Rozmów z Fabiańskim" na You Tube. Teraz mam parę godzin słuchania :). Dzięki Wirtualnej Kulturze. Klik w link i mam. Podobnie z linkami Treningu Pamięci gdzie podglądnęłam świetne przykłady.
  Do komentatora ANIMOWY mam też M.Fabiańskiego "Uwolnij się. Dobre życie według siedmiu filozofów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapomniałam podpisać się: Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałam link do felietonu o treningu pamięci

   Krystyna

   Usuń
  2. Krysiu
   Super sprawa, dzięki za "dopowiedzenie"w temacie trening pamięci, ms

   Usuń