Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki miasta mogą realizować swoje pomysły na społeczne działania we Wrocławiu. Tak oficjalnie to się określa:
- kliknijcie: Wrocławski Instytut Kultury, mikrogranty.
W grudniu 2024 Wirtualna Kultura była na bardzo udanym podsumowaniu mikrograntów dla młodych:
- kliknijcie: Życzę Ci na 2025 rok ... - wpis na blogu.
W lutym 2025 w ścieżce mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych wpłynęły 63 projekty, z których 16 zostało przez komisję zakwalifikowanych do realizacji - sprawiedliwie po cztery na każdym z obszarów dawnych wrocławskich dzielnic – na Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu:
- kliknijcie: Wyniki naboru luty 2025.
Tematy projektów były bardzo różnorakie. Najwięcej zgłoszeń było z Krzyków: 25.
Na Psim Polu komisja miała do wyboru 11 projektów. Wybrała te:
- Zakwiecony Zakrzów. Pasjonatka przyrody i edukacji ekologicznej – Adrianna Podsiadło – zaplanowała cykl roślinnych warsztatów na Psim Polu.
- Słyszę Cię(?). Międzypokoleniowy cykl warsztatów empatycznego dialogu. Międzypokoleniowy Kolektyw Artystyczny „Połączenia”.
- Zieleninka bez plastiku - budowanie społeczności ogrodniczej na Swojczycach, Agnieszka Maniewska.
- Karłowice-Różanka idą w tango. Grupa nieformalna Tango Sin Fronteras, w której skład wchodzą tancerki i instruktorki tanga argentyńskiego, ma plan na wspólne taneczne działanie (kurs tanga).
Fotograficzne relacje z projektu "Słyszę Cię(?)" są na Facebooku Kolektywu:
- kliknijcie: Kolektyw Połączenia - Facebook.
Wirtualna Kultura wzięła udział w dwóch z czterech spotkań w ramach tego projektu. Wybrała te w siedzibie DuoSfery, czyli Centrum Aktywności Lokalnej Karłowice-Różanka. Na pozostałe dwa nie zdecydowała się, bo ona już wyrosła z siedzenia (bez oparcia) na kocu na łące.
Wirtualna Kultura jest zwolenniczką dialogu międzypokoleniowego i rozmów. Ubolewa, że projekt "Słyszę Cię(?)" wzbudził, jej zdaniem, małe zainteresowanie, mimo reklamy na portalu i Facebooku Wrocławskiego Centrum Seniora:
Cały czas można było się zarejestrować.
Ona ma wrażenie, że w zajęciach oprócz członków Kolektywu udział wzięli przede wszystkim ich znajomi. Tak było też w jej przypadku. Ona zna kilka osób z Kolektywu "Połączenia" i była ciekawa, co one wymyśliły.
Kliknijcie na zdjęcie z końcowego spotkania w DuoSferze (Wirtualna Kultura skopiowała je z Fb). Uczestników było wtedy znaczenie więcej niż na pierwszym spotkaniu z CALu. Może zadecydowała lepsza pogoda. Zdjęcia na Facebooku sugerują, że szczególnie mało uczestników było na spotkaniach w plenerze.
O wrażeniach z udziału w dialogu o aktywnym słuchaniu Wirtualna Kultura napisała na blogu już w maju:
- kliknijcie: Aktywne słuchanie w praktyce - wpis na blogu.
Drugie spotkanie, w którym ona wzięła udział, było dialogiem o empatii. To było 31 maja i Wirtualna Kultura już nie pamięta, o czym wtedy dokładnie mówiła, a notatek nie może znaleźć. Utkwiła w jej głowie jedynie myśl, że każdy ma własną interpretację empatii, a dbałość o "swój interes" może przeważać w praktyce.
Z empatią wiąże się umiejętność zrozumienia perspektywy drugiej osoby i postawienia się na jej miejscu. To Wirtualnej Kulturze wydaje się szczególnie ważne. Po powrocie do domu ona jak zwykle znalazła w internecie dodatkowe informacje, m.in. o empatii emocjonalnej i poznawczej. Na przykład:
Znalazła też test, opierający się m.in. na pracy Daniela Golemana:
- kliknijcie: Wielowymiarowy test na empatię
- kliknijcie: Daniel Goleman - Wikipedia.
Efektem projektu "Słyszę Cię(?)" jest darmowy Przewodnik Dobrych Praktyk, wydany w czerwcu 2025 przez Wrocławski Instytut Kultury. Autorzy: Henryk Mazurkiewicz i Katarzyna Seredyńska, zdjęcia: Dominika Laszkiewicz:
- kliknijcie: Przewodnik Dobrych Praktyk. Słyszę Cię.
Wirtualnej Kulturze udało się go znaleźć w internecie. Potem się okazało, że link do pliku jest na Facebooku Kolektywu.
W internecie jest bardzo dużo materiałów na różne tematy też zatytułowanych Przewodnik Dobrych Praktyk. Ważny jest dodatek: "Słyszę Cię".
Oto nazwy poszczególnych 14 fragmentów Przewodnika, który razem ze zdjęciami z zajęć ma 18 stron:
- Zauważ, uznaj, bądź obecny
- Dlaczego słuchanie ma znaczenie?
- Czym jest aktywne słuchanie?
- Elementy aktywnego słuchania
- Pięć złotych zasad aktywnego słuchania
- Koncept scenariusza warsztatów Słyszę Cię - O sztuce aktywnego słuchania
- Empatia jako decyzja bycia z drugim
- Trzy kroki empatii: zauważ, uznaj, bądź obecny
- Ćwiczenie
- Koncept scenariusza warsztatów Słyszę Cię - O sztuce empatii
- Spotkanie w dialogu
- Struktura spotkania w dialogu
- Zasady spotkania w dialogu
- Wspomnienia uczestników.
Wśród wspomnień trzech uczestników nie ma Wirtualnej Kultury - ona nie wiedziała, że Przewodnik ma powstać (zagapiła się?). Oto fragment jednego ze wspomnień:
Wirtualna Kultura zgadza się z tezą zawartą w tym wspomnieniu z udziału w projekcie. Najważniejsze są spotkania i wymiana opinii. O aktywnym słuchaniu, empatii w internecie jest wszystko. Wiele lat temu Wirtualna Kultura nawet brała udział w warsztatach o empatii i asertywności:
- kliknijcie: Stoicki spokój - wpis na blogu.
Prośba: Czy możecie odpowiedzieć na pytanie z tytułu wpisu?
Uwaga. Plenerowe zdjęcia Wirtualna Kultura zrobiła w parku w Żmigrodzie z okazji spotkania autorskiego z Ewą Woydyłło (Festiwal Góry Literatury):
Kliknijcie na miniatury zdjęć.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Cześć ludzi rodzi się empatycznych, większość jednak musi się empatii nauczyć. Niektórym przychodzi ona z trudem. Piękne zdjęcia.
OdpowiedzUsuńKrystyno, dziękujemy za informację o Przewodniku!
OdpowiedzUsuńMyślę, że mamy wrodzone skłonności do pewnych zachowań. Niebagatelną rolę odgrywa tu też doświadczenie: jeśli od dzieciństwa obserwujemy zachowania empatyczne, to z czasem stają się one naszą drugą naturą. Jeżeli nie - trzeba się ich nauczyć. Inaczej - ciężko nam żyć w nierozumianym świecie, innym z nami... też niełatwo.
OdpowiedzUsuńOla
Też tak uważam, część nas ludzi rodzi się empatycznymi, inni uczą się tego, ważne że aby skutecznie... Ważne aby to stawało się ogólno społeczną cechą. Jest ogromna potrzeba na taką najbardziej ludzką cechę. Abyśmy byli uważni bardziej, najbardziej na drugiego człowieka i...uwaga najbardziej na drugiego i słabego czy starszego człowieka . Pozdrawiam 💝ms/ Majka
OdpowiedzUsuń