piątek, 4 lipca 2025

Wakacyjne spotkanie z Hamletem i Małą Syrenką - rozwiązania zagadek

Ciąg dalszy opisu wakacyjnych wojaży Sebastiana, który wakacje zaczął w Sztokholmie - doleciał tam z Wrocławia samolotem. Jest to przy okazji rozwiązanie zagadki z wpisu: 

czyli odpowiedź na pytanie, co przedstawiają zawarte w nim zdjęcia.

Tak Sztokholm wygląda od strony Bałtyku:


Ze Szwecji do Danii Sebastian płynął z portu Helsingbørg, który dzielą od duńskiego Helsingør zaledwie 4 km:

W Helsingborgu był zamek Kärnan, którego dokładna data powstania nie jest jednoznacznie ustalona (XI, XII wiek). Wieża o wysokość 35 metrów jest wszystkim, co pozostało po potężnym zamku, który niegdyś strzegł wejścia do cieśniny Öresund. To ceniony punkt widokowym – na szczyt można się dostać pokonując146 stopni.
Wieża znajduje się: 17 km od Helsingøru, 127 km od Kopenhagi, 570 km od Göteborga. Jej zdjęcie było też w poprzednim wpisie. Kliknijcie.



Symbolem duńskiego Helsingoru jest Zamek Kronborg, pozostałość po ogromnej twierdzy. 
Historia zamku rozpoczyna się w 1420 roku. Eryk Pomorski, polskiego pochodzenia, zbudował fortecę na najwęższym przesmyku na cieśninie Sund. Akcja Hamleta, dramatu Szekspira, dzieje się właśnie na tym zamku. Czy widzicie czaszkę na zdjęciu poniżej? Kliknijcie.




Do tej pory na dziedzińcu zamku można zobaczyć inscenizacje dramatu Szekspira. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie. Sebastian trafił w Helsingorze na międzynarodowy maraton biegaczy z całej Europy.

Kolejne pytanie dotyczyło pomnika Małej Syrenki w kopenhaskim porcie. Kliknijcie na zdjęcie. Pomnik wiąże się z bajką Andersena o tym samym tytule. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 roku przez syna założyciela browaru Carlsberg – Carla Jacobsena,


Bajkopisarz urodził się w Odense: 
W mieście urodzenia Andersena jest szlak miejsc z nim związanych, oznaczony stopami: 
Kliknijcie na zdjęcie pomnika Andersena w Odense. Jest na nim nazwisko bajkopisarza. Zdjęcie też było w poprzednim wpisie.



Kto z Was, czytelników bloga, przyśle Wirtualnej Kulturze podobną relację z wakacyjnej wędrówki? 


Szkolny dodatek. Rozwiązanie jednej z zagadek z wpisu:
zajęło Wirtualnej Kulturze trochę czasu. Pomogła jej sztuczna inteligencja (AI), która potrafi znaleźć w internecie odpowiednie materiały. W wyszukiwarce WK napisała: odległość Helsinki biegun.

Odległość podanych we wpisie miast od bieguna północnego (szerokość geograficzny i odległość w km):

  • Helsinki szer. 60, 3316 km
  • Dundee szer. 56, 3729 km
  • Vancouver szer. 45, 4529 km.
Najbliżej bieguna północnego leżą Helsinki.

Odległość do równika:

  • Los Angeles szer. 34, 3769 km
  • Walencja szer. 39, 4388 km
  • Sofia szer. 42, 4730 km
  • Piza szer. 43, 4861 km
  • Nowy Sad szer. 45, 5031 km.
Najbliżej równika jest Los Angeles.

Przy okazji Wirtualna Kultura przypomniała sobie, co to jest szerokość i długość geograficzna. Ona nie pamiętała, że szerokość geograficzną mierzy się od równika:
Równik ma szerokość geograficzną 0°, a bieguny odpowiednio 90°N (północny) i 90°S (południowy).

Bardziej zagadkowy jest sposób zamiany szerokości geograficznej na odległość w km od równika. Jeden stopień szerokości geograficznej to około 111 kilometrów na powierzchni Ziemi. Na przykład, punkt leżący na 30°N będzie oddalony od równika o 30 * 111 km = 3330 kilometrów (w przybliżeniu).

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Bardzo pouczający wpis. Dania, Szwecja, piękne zdjęcia. Dziękuję za świetny vopis. Pozdrawiam. ❤️❤️❤️👏👏👏👏

    OdpowiedzUsuń