niedziela, 29 sierpnia 2021

Dwie książki, dwa światy


Na fotelu, obok wersalki, Wirtualna Kultura ma dwie książki. Jedna ma 380 ponumerowanych stron, druga 462. Pierwsza jest o Kalinie Jędrusik (1931-1991) i Stanisławie Dygacie (1914-1978), druga o Stanisławie Ulamie (1909-1984). Mają podobne rozmiary. Jak myślicie, która książka jest grubsza?

 • Remigiusz Grzela, Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną?, Otwarte, Kraków 2020.
 • Stanisław Ulam, Przygody matematyka. Autobiografia, Znak Horyzont, Kraków 2021.
Z tyłu na okładce pierwszej książki napisano:

"Kalina przez całe życie była wpatrzona w ojca libertyna, który żył w trójkącie z żoną i jej siostrą. Stanisław pod względem obyczajów bardzo go przypominał.",

(...) Dygat wiódł podwójne życie. (...) Jędrusik eksponowała swoją seksualność jak sztandar. (...) Remigiusz Grzela obala mit o tym, że błyskotliwy pisarz stworzył kobietę wampa."

a drugiej:

"Świat o nim zapomniał, choć jego wynalazki zmieniły bieg historii. Stanisław Ulam bez wątpienia był wizjonerem. Jako jeden z pierwszych uczonych używał komputerów do pracy naukowej

(...) Jednak największym osiągnięciem lwowskiego matematyka było stworzenie bomby wodorowej.

(...) Prezentowany na międzynarodowych festiwalach (...) film "Geniusz" opowiada niesamowitą historię Stanisława Ulama - człowieka, który błyskotliwością dorównywał samemu Einsteinowi. "

Nie ma powodu, żeby Wirtualna Kultura recenzowała książkę Remigiusza Grzeli, ponieważ jest nagranie spotkania autorskiego, które Mariusz Szczygieł prowadził z nim online w listopadzie 2020:

Indeks nazwisk osób, które pojawiają się w książce, zajmuje 15 stron. Zatem to nie jest tylko książka o Kalinie i Stanisławie - to jest też książka o epoce, w której żyli.


W drugiej książce, która jest autobiografią, niestety nie ma indeksu nazwisk. Za to jest dodatek: "Parę słów o matematyce S.M. Ulama". Ci, którzy znają współczesną matematykę, mogą przekonać się, jak ogromny i szeroki wpływ na jej rozwój miał Ulam. Wirtualna Kultura nie wiedziała, że to on wymyślił metodę numeryczną, znaną jako metoda Monte Carlo.

Ulam w swojej autobiografii pisze też o wielkich matematykach. Wirtualną Kulturę szczególnie zainteresował fragment książki (str. 133), w którym Ulam pisze o stosunkach pomiędzy von Neumannem i Birkhoffem oraz o różnicach w ich zainteresowaniach. Książka pokazuje "ludzki" obraz wspaniałych naukowców. Możecie się o tym przekonać, oglądają film "Geniusz" lub czytając książkę,

Dodatek 1. Link do teasera filmu o Kalinie Jędrusik, o którym Elżbieta 1212 napisała komentarz. Premiera film "Bo we mnie jest seks" będzie 12 listopada 2021. W roli Kaliny wystąpi Maria Dębska, a Stanisława Dygata Leszek Lichota

Dodatek 2. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Nic nie wiedzialam o Ulamie. Dziekuje. Jak zawsze Wirtualnan Kultura rozszerza nasz horyzont

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chęć rozszerzania horyzontów to objaw młodości.

   Krystyna

   Usuń
 2. Właśnie powstał film o Kalinie Jedrusik. Czekam z niecierpliwością na premierę. Pozdrawiam Wirtualną Kulturę☺
  https://www.filmweb.pl/video/Teaser/Bo+we+mnie+jest+seks+Teaser+nr+1-58443

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Wiadomość o filmie ukazała się na początku sierpnia. Nie wiedziałam o tym. We wpisie dodałam link.

   Krystyna

   Usuń
 3. IrenazeSzczepina31 sierpnia 2021 21:48

  Czekamy na premierę filmu o epoce w której żyła Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. Zobaczymy jakie będą recenzje. Ciekawe wydarzenie.

  OdpowiedzUsuń