wtorek, 17 sierpnia 2021

Marzenie Wirtualnej Kultury spełnione


Po dwuletniej przerwie Wirtualna Kultura wybrała się nad polskie morze. Chciała sprawdzić,

 1. ile milimetrów plaży przypada na jednego urlopowicza w sezonie, 
 2. czy ceny lodów, zabronionych jej przez laryngologów, uległy zmianie, 
 3. ilu fachowców od karykatur pracuje bez wytchnienia od godziny dziesiątej na promenadzie, 
 4. czy ubyło piasku z plaży. 
Wszystkie punkty planu zostały sprawdzone poza pierwszym, bo Wirtualna Kultura zapomniała, ile milimetrów jest w jednym metrze kwadratowym. Tak na oko na jedną osobę przypadało pół metra kwadratowego plaży. Ceny lodów były wyższe, a piasku było mniej, co było do przewidzenia: 
W punkcie czwartym doliczyła się czterech artystów - fachowców od karykatur. Ucieszyło ją to bardzo, bo jej marzeniem były różne karykatury. Niestety czasu starczyło na zrobienie tylko dwóch, bo kolejki były albo za długie - dominowały w nich liczne rodziny - albo padał deszcz. Może za rok będzie lepiej i liczba jej karykatur wzrośnie. 

Autorem pierwszej karykatury jest Gabriel Grabczyński. Razem z żoną Małgorzatą są absolwentami wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i stypendystami Ministra Kultury i Sztuki. Wirtualna Kultura, wrocławianka, skorzystała z okazji i zrobiła sobie zdjęcie z Gabrielem, kliknijcie na zdjęcie pierwsze. Na drugim zdjęciu możecie ją porównać z wykonaną przez niego karykaturą. Trzeba podkreślić, że zalotne loki na jej czole to efekt popołudniowego deszczyku.

Drugą karykaturę zrobił Jacek Mak Makiewicz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ukończył m.in. Łódzką Szkołę Filmową. 
Jacek Mak Makiewicz jest autorem karykatur m.in. znanych artystów, polityków i celebrytów,
Do drugiej karykatury Wirtualna Kultura pozowała z głową umytą pod prysznicem. Dlatego wygląda inaczej niż na pierwszej. 

Obaj artyści trafnie zaznaczyli jej zmarszczki - byli bardzo spostrzegawczy, kliknijcie na zdjęcie poniżej. Poza tym  miło się z nimi rozmawiało. Wirtualna Kultura ma nadzieję, że za rok znowu ich spotka w Kołobrzegu.


Czy pamiętacie, że Wirtualna Kultura od dawna marzyła o karykaturze? 1 kwietnia 2019 ogłosiła nawet konkurs,
Niestety konkurs zakończył się niczym. Myślała, że może sama zrobi siebie, podpatrując portrety Archimedesa, Kartezjusza, Newtona i Leibniza wykonane przez dr hab. Tomasza Brodę z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ale zabrakło jej fantazji i rekwizytów:
Po tych porażkach zrealizowała swoje marzenie dopiero nad Bałtykiem - doczekała się swoich karykatur. Teraz szuka miejsca na ścianie, żeby je powiesić w ramkach. Podróż z Kołobrzegu do Wrocławia obie karykatury spędziły w tubach, więc najpierw czeka je "prostowanie".

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Witaj w domu, obie karykatury są udane, obie mi się podobają. Krysiu jak co roku będziesz przywozić dwie lub wiecej rysunków to za 3 lata zrobimy wernisaż. Ja dorzucę swoje karykatury zrobione na Rynku we Wrocławiu. A może ktoś się dołączy i pokaże swoją karykaturę. ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, świetny pomysł. Już teraz Twoje karykatury chętnie dam na blog.

   Krystyna

   Usuń
 2. Pieknie wygladasz. Powinnas sobie zrobic portret przez tych absolwentow albo artystyczna fotografie. Zycze milego powrotu do Wroclawia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedź. Może za rok Twój pomysł zrealizuję w Kołobrzegu. Jestem już w domu.

   Krystyna

   Usuń