czwartek, 26 sierpnia 2021

Koniec wakacji Wirtualnej Kultury

Wirtualna Kultura na koniec swoich wakacji wybrała się Jasią na wycieczkę dla seniorów, zorganizowaną przez Jadzię i Irka Spychalskich po długiej przerwie covidowej. Nowy sezon "Wycieczek dla każdego" rozpoczął się 25 sierpnia 2021 bardzo udanie od wielkopolskiego zamku w Gołuchowie i pałacu myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie, 

gdyż:
 • Świeciło słońce. Uczestnicy wycieczki byli, jak zwykle, bardzo punktualni. 
 • Jadzia i Irek stęsknili się za nimi. Program wycieczki mieli dopracowany w każdym szczególe.
 • Cele były na nizinach, co nie wymagało kondycji alpejskiej. W parkach otaczających zwiedzane obiekty były ławeczki. 
 • Zgodnie z tradycją "Wycieczek dla każdego" był czas "na posiad", a nawet dwa "posiady", w kawiarniach lub parkach. 
 • Wycieczka skończyła się przed godziną 19tą, co ucieszyło jednego zwolennika footballu - podobno wieczorem był jakiś ważny mecz. 

Zamki i pałace wiadomo to historia i cenne obiekty. Gołuchowski zamek powstał na zrębie starego zamku Leszczyńskich z XVI wieku. Izabela Działyńska z Czartoryskich i Jan Działyński stworzyli w nim bardzo wartościowe muzeum. Ich zbiór waz pochodził z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. W czasie II wojny światowej zamek został zdewastowany, a jego zbiory m.in. 259 waz greckich zostały wywiezione do Niemiec. Kolekcja, w ramach rewindykacji, wróciła do Polski w 1956 r. i została umieszczona w Muzeum Narodowym w Warszawie. W Gołuchowie prezentowana jest obecnie tylko niewielka część zbiorów.Na Wirtualnej Kulturze największe wrażenie w Gołuchowie zrobiły właśnie zbiór antycznych waz i park przy zamku - 160 hektarów! To największy spośród parków w Wielkopolsce i jedno z najcenniejszych założeń krajobrazowych w Polsce. Rośnie w nim około 600 gatunków drzew i krzewów. Park przyciąga nowożeńców. W czasie krótkiego w nim pobytu Wirtualna Kultura podziwiała młode pary robiące zdjęcia na tle zamku i w parku. Była to okazja do przekonania się, jakie są teraz modne suknie ślubne. Bardzo urokliwa jest aleja lipowa założona przez Jana Działyńskiego w połowie XIX wieku. Kliknijcie na jej zdjęcie poniżej.


Wycieczka miała dodatkowe walory edukacyjno-ekologiczne. Obok zamku w Gołuchowie jest Ośrodek Kultury Leśnej, Muzeum Leśnictwa i Pokazowa zagroda zwierząt, a w niej na powierzchni ponad 20 ha ogrodzonego terenu żubry, koniki polskie, daniele i dziki:

W Antoninie Wirtualna Kultura obejrzała z uwagą stary fortepian w saloniku muzycznym. Na każdym kroku czuje się w pałacu "obecność" Fryderyka Chopina, który tam bywał i komponował. Jego muzyka rozbrzmiewa na licznych koncertach i corocznych festiwalach. Dodatek. Celem jednych z ostatnich "Wycieczek dla każdego", w których Wirtualna Kultura wzięła udział w roku 2019, były m.in. Sokołowsko i Głuchołazy: 

Wycieczki planowane na rok 2020 nie odbyły się z wiadomych powodów:

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Dzięki

  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością przeczytałam i pooglądałam; świetny materiał, bogato zilustrowany, pozwolił mi na przypomnienie sobie wspaniałego pałacu w Antoninie i jego historii oraz poznać zamek w Gołuchowie i parę innych interesujących miejsc; dziękuję Krysiu za wrażenia jakie mi towarzyszyły przy czytaniu; pozdrawiam Ala.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alu, zwiedzanie Polski to niepowtarzalne wrażenia. Wolę to od leżenia na plaży w "ciepłych krajach".

   Krystyna

   Usuń
 3. IrenazeSzczepina31 sierpnia 2021 22:01

  Droga Wirtualna Kulturo! Pięknie zakończyłaś wakacje. Przypomniałaś nam jak piękny jest zamek w Gołuchowie i pałac myśliwski w Antoninie. Dziękujemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, pierwszy raz byłam w Gołuchowie. Lepiej znam pałace na Dolnym Śląsku.

   Krystyna

   Usuń