wtorek, 24 sierpnia 2021

Ciapkapusta z karminadlami


Wirtualna Kultura wybrała się do Tarnowskich Gór na weekend. Chciała koniecznie zjeść (kliknijcie: Kulinarne dziedzictwo oraz: Tradycyjne potrawy śląskie
 • w sobotę ciapkapustę z karminadlami,
 • w niedzielę typowy obiad śląski, czyli rosół, roladę z wołowiny z modrą kapustą i kluskami śląskimi,
 • na deser śląski kołocz ze śliwkami.
Pobyt musiała przedłużyć do poniedziałku, bo skusiła ją kuchnia meksykańska, niedaleko tarnogórskiego rynku, i lody o różnych smakach.

Tarnogórskie centrum konkuruje z Wrocławiem - tętni życiem, szczególnie w weekend. Na niedzielny obiad u Sedlaczka trzeba wcześniej zarezerwować stolik. 


Tarnogórski ratusz wybudowano w roku 1898. Uwagę przykuwa jego elewacja ozdobiona bogatą kamieniarką z piaskowca, kliknijcie: Ratusz w Tarnowskich Górach.


Ala, która zaprosiła Wirtualną Kulturę, przygotowała bardzo atrakcyjny program pobytu, a w nim zwiedzanie okolic i wielu obiektów w Tarnowskich Górach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
Wirtualna Kultura mało zna Śląsk,
Dzięki Ali poznała historię i tradycje tych ziem oraz zobaczyła:
oraz wiele innych ciekawych obiektów i widoków zza szyb samochodu, w tym nowoczesną zabudowę Katowic - zabawne wieżowce nazwane "tiramisu" i "kukurydze" (kliknijcie: Kukurydze - architektoniczna perełka). 

Po sobotnim koncercie w parku obok pałacu w Rybnej
który był na zakończenie kursu gry na klarnecie (wzięli w nim udział młodzi muzycy z całej Polski), resztę wieczoru spędziła w restauracji pod chmurką wśród przepięknie oświetlonych budynków w rynku. 


Trudno uwierzyć, że tyle można było zobaczyć i posmakować w jeden weekend dzięki Ali, zakochanej w ziemi śląskiej i biorącej co roku udział w pochodzie gwarków, na który zjeżdżają się z całej Polski miłośnicy tradycji. Alę możecie zobaczyć wśród pięknych tarnogórzanek na banerze zdobiącym internetową stronę Pochodu gwarków:
Wirtualna Kultura ma nadzieję, że wiecie, iż słowo "gwarek" nie jest innym określeniem "górnika". 

Uwaga. Na zdjęciach jest rynek w Tarnowskich Górach. Kliknijcie na oświetlony ratusz. Jeśli chcecie obejrzeć inne obiekty, to kliknijcie w powyższe linki.  

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa wycieczka. Zdjecia doskonale. A przysmaki slaskie chetnie bym sprobowala.

  OdpowiedzUsuń
 2. IrenazeSzczepina31 sierpnia 2021 22:08

  Faktycznie wycieczka bardzo udana i ciekawa. No i te tradycyjne przysmaki śląskie. Zazdroszczę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, trzy dni to było za mało na poznanie śląskich klimatów.

   Krystyna

   Usuń