środa, 6 października 2021

Wrocław miasto dialogu, różnorodności, spotkań


Nie ma jednego określenia jakim miastem jest Wrocław. Wirtualna Kultura gubi się w gąszczu określeń. Ostatecznie zdecydowała się na "inteligentne (smart) miasto spotkań i dialogu". W sobotę, 2 października, zawędrowała 500 metrów z Popowic do PPM Zajezdnia obok Sektora 3 przy ulicy Legnickiej, czyli do Pracowni Projektów Międzykulturowych prowadzonej przez Stowarzyszenie Tratwa,

na dzień otwarty, bo liczyła, że spotka tam starych znajomych z czasów, gdy była blogerką Popowiczanką. Nie myliła się. Czy rozpoznajecie Wojtka i Maćka na zdjęciach? Był też Dominik - ten od Grup Dialogu Społecznego, ale Wirtualna Kultura zdjęcia mu nie zrobiła, bo miała dostać zdjęcia od zawodowego fotografa, który całe wydarzenie dokumentował. Z tego powodu nie zrobiła też zdjęcia nowopoznanego specjalisty od komunikacji, czyli od "dialogowania", ani okrągłego stolika, przy którym spierano się m.in. na temat rozwoju języka polskiego i sposobów porozumiewania się. 


Kliknijcie na zdjęcia.

Wirtualna Kultura w sobotę jeszcze nie wiedziała, że ta dyskusja wyprzedza bardzo duży projekt przygotowany przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, realizowany od 5 do 28 października 2021: 
"Tematem pierwszej edycji Dialogopolis jest sposób komunikacji, tak by tworzyć pomosty, a nie mury. Program wydarzenia wypełniają spotkania i wydarzenia, odbywające się w przestrzeni miejskiej oraz online. Celem wspólnych spotkań ma być rozmowa o komunikacji, która nie wyklucza lecz szanuje wszystkie strony dialogu.

Program Dialogopolis. Październik będzie miesiącem spotkań, debat, warsztatów i akcji artystycznych. Tematem przewodnim wszystkich tych wydarzeń będzie edukacja językowa – jak uczyć od najmłodszych lat i jaki to może mieć wpływ na komunikację społeczną w dorosłym życiu. Jak język ewoluuje i co te zmiany powoduje? Jak w języku rozpoznawać przemoc i jak na nią reagować? Jak z pomocą języka udzielać pomocy i odpowiadać na potrzeby?
"

Program Dialopolis'21 jest bardzo bogaty - plik z programem jest bardzo długi:
"Wszystkie warsztaty i debaty główne odbywają się w Przejściu Dialogu (Przejście Świdnickie). Wydarzenia towarzyszące oraz część wydarzeń artystycznych będzie miała miejsce w różnych lokalizacjach, wskazanych w programie. Debaty i rozmowy będą transmitowane na żywo na Facebooku na profilu Przejście Dialogu @przejsciedialogu oraz Wielokultury. 

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy. Przy każdym wydarzeniu znajdziecie adres mailowy. Organizatorzy zastrzegają prawo do zmian formy wydarzenia zgodnie z obowiązującymi zasadami epidemicznymi."

Otoczenie PPM Zajezdnia wygląda inaczej niż pięć lat temu. Podobnie zmieniło się wnętrze "Przejścia Świdnickiego", dawnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, a teraz "Przejścia Dialogu", będącego we "władaniu" Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

 Łezka się kręci w oku Wirtualnej Kultury, gdy sobie przypomni mistrzostwa w grillowaniu w PPM Zajezdnia w roku 2016

lub sadzenie kwiatków obok PPM Zajezdnia
oraz finał projektu 60+ Virtual Culture (realizowanego przez Żółty Parasol) w Przejściu Świdnickim w roku 2018
Czy w Przejściu Dialogu przy ulicy Świdnickiej też tak dobrze będzie się czuła? Jak tam powitają seniorów?

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Cudnie, ale jesteś też nasza. "Żółty Parasol" kochamy Cię Krysiu!!! ❤️😡😡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, jak dobrze być "Waszą". Jeszcze trochę, a znowu będziemy "w parze" jak na treningu pamięci.

   Krystyna

   Usuń
 2. To ja się dopiszę na trzecią w tym dialogu :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, świetny pomysł. Do dialogu trzeba więcej głów.

   Krystyna

   Usuń