sobota, 10 lutego 2018

Możemy być dumni

Od kilku dni chodzę i zastanawiam się, jak powinnam zatytułować ten post (wpis). Oto kilka pomysłów na tytuł: 
 • Seniorzy wizytówką Wrocławia 
 • Wrocław w obiektywnie zagranicznego wirtualnego seniora 
 • Dlaczego warto było? 
 • itd
Wszystkie te tytuły wiążą się z zakończonym właśnie międzynarodowym projektem 60+ Virtual Culture, realizowanym w ramach programu Erasmus+ "Partnerstwo Strategiczne w Edukacji Dorosłych" przez:
 • stowarzyszenie Żółty Parasol (Wrocław) - koordynator projektu,
 • E-senior (Paryż),
 • Innovamentis (Reggio di Calabria),
 • Glafka (Praga).  
W dniach 6-8 lutego 2018 Żółty Parasol gościł partnerów z Francji, Włoch i Czech na zakończenie projektu. Nie da się w jednym wpisie opisać, co przez te trzy dni działo się, a minęły one bardzo szybko. Program spotkania partnerów był bardzo bogaty i owocny:
 • spotkanie robocze, wymiana doświadczeń i ustalanie planów na przyszłość w Przejściu Świdnickim, kliknijcie tutaj: Przejście Świdnickie,
 • zwiedzanie Hydropolis, kliknijcie tutaj: Hydropolis - nowa atrakacja Wrocławia oraz tutaj: Wypoczynek w Hydropolis,
 • przejazd Polinką, 
 • zwiedzanie Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławia, w tym działu dygitalizacji zbiorów bibliotecznych i działu dla niepełnosprawnych - różnego rodzaju skanery i cuda cyfrowe zrobiły wrażenie,
 • wspólne zwiedzanie Wrocławia i wieczorne biesiadowanie oraz niekończące się rozmowy.
Wrażeń jest tyle, że chyba mogłabym na ten temat napisać książkę. Muszę się nad tym pomysłem zastanowić (?). Na razie tylko zdjęcia zrobione przez "Poziomkę" w Przejściu Świdnickim i  kilka refleksji, które może wyjaśnią, skąd się wzięły w mojej głowie pomysły na powyższe tytuły wpisu. Kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć (więcej zdjęć możecie zobaczyć tutaj: Żółty Parasol - Facebook).

Na ostatnich czterech zdjęciach są goście, którzy uczestnikom spotkania opowiadali o swoich instytucjach i pasjach: o bibliotece miejskiej, okularach wirtualnej rzeczywistości VR i drukarkach 3D. Kierowniczka Centrum Innowacji Przejście Świdnickie (jest ona na jednym ze zdjęć powyżej) opowiedziała o działalności i planach tego unikalnego na skalę Polski ośrodka, podkreślając, że oferta Centrum jest dla wszystkich pokoleń.

Oto, co kryje się za pomysłami na tytuł wpisu:
 • "Możemy być dumni". My wrocławscy seniorzy możemy być dumni z naszego miasta i nas samych. Program spotkania (Hydropolis, centrum digitalizacji na Politechnice Wrocławskiej, Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim) pokazał jak nowoczesny jest Wrocław i to wszystko jest do dyspozycji nas seniorów.
 • "Seniorzy wizytówką Wrocławia". To prawda najprawdziwsza! Jest nas podobno 170 tysięcy - nowoczesnych, pełnych pomysłów i życiowej energii seniorów, kliknijcie tutaj: Czternastu wspaniałych wrocławian. Jestem głęboko przekonana, że zakończenie projektu zorganizowane wspaniale przez Joannę Warecką, duszę Żółtego Parasola i przyjaciela seniorów, zaowocuje dalszymi wspólnymi międzynarodowymi projektami międzypokoleniowymi, co było jednym z założeń projektu -  zajęcia prowadziły pary składające się z doświadczonego seniora oraz młodego eksperta.
 • "Wrocław w obiektywnie zagranicznego wirtualnego seniora". Jako zakochana we Wrocławiu seniorka zwracałam uwagę na to, co we Wrocławiu fotografowali nasi goście - wirtualni seniorzy. Jak się oni we Wrocławiu czuli najlepiej pokazuje pierwsze zdjęcie. Moją dumę z Wrocławia zwieńczyła wiadomość, że Wrocław wygrał konkurs "European destinations 2018", kliknijcie tutaj: Głosujmy na Wrocław. Nasi goście wrócą do Wrocławia z przyjemnością.
 • "Dlaczego warto było?" Dlaczego warto było brać udział w projekcie 60+ Virtual Culture? Pierwszym powodem była oczywiście wiedza, którą przez cztery miesiące zdobyłam (zdobyliśmy) dzięki Wiesi, Andrzejowi i Marcinowi - międzypokoleniowym naszym nauczycielom. Drugim powodem  - może nawet ważniejszym - były inspiracje, nowe znajomości, nowe wyzwania. To zaowocuje na pewno, kliknijcie tutaj: Merci, grazie, dekujeme, dziękujemy.
Na pierwszym zdjęciu powyżej widać przyjaźń francusko-polską na wrocławskim Rynku. Na zdjęciach poniżej są nasi trenerzy Wiesia i Andrzej oraz kilkoro Senior Digital Ambassadors.


Postscriptum. To nie jest ostatni wpis na temat wrażeń ze spotkania partnerów projektu 60+ Virtual Culture. Następne wkrótce. 

Krystyna - Senior Digital Ambassador
Popowiczanka - fanka Żółtego Parasola
Uczestniczka projektu 60+ Virtual Culture


1 komentarz:

 1. Jestem zachwycona, że nareszcie Popowiczanka ujawniła swoje imię :) A jak ktos bardzo bedzie chciał, to moze wyszuka na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń