Przypomnijcie sobie te wpisy:
- kliknijcie: Prawo Jante i szkoła gatunku,
- kliknijcie: Nadwyżka w reportażu,
- kliknijcie: Nie tylko czar spotkania z Magdaleną Grzebałkowską,
- kliknijcie: Urszula Glensk i Hirszfeldowie.
Wirtualna Kultura mogła dzisiaj zobaczyć i posłuchać z ogromną przyjemnością dwie ostatnie autorki na Bruno Schulz Festiwalu online na Facebooku:
- kliknijcie: Magdalena Grzebałkowska i Agata Tuszyńska - Facebook.
- kliknijcie: Magdalena Grzebałkowska - Facebook.
Oba spotkania były niezwykle interesujące. Pierwsze prowadziła Urszula Glensk, a jego tematem była książka „Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym” o międzywojennych reporterach: Irenie Krzywickiej, Wandzie Melcer, Ferdynandzie Antonim Ossendowskim, Ksawerym Pruszyńskim, Samuelu L. Schneidermanie i Melchiorze Wańkowiczu. Wirtualna Kultura była oszołomiona wiedzą trzech pań na ten temat. Ponadto można było się dowiedzieć, na przykład, czy i dlaczego Agata Tuszyńska może teraz czytać Sienkiewicza, Prusa lub Kuncewiczową.
Drugie spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską o książce „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” prowadził Waldek Mazur. Pisarka podróżowała między innymi do Stanów Zjednoczonych i Rosji, by odnaleźć ostatnich świadków II wojny światowej i pokazać, jak wygląda wojna widziana oczami jej najmłodszych uczestników. W książce są też wspomnienia jej babci. Szczególnie ciekawe było to, jak autorce udaje się oddzielić życie prywatne od zawodowego, czyli od pisania, oraz jak przygotowuje się, a właściwie nie przygotowuje się, do spotkań z bohaterami reportaży i książek. O tym Grzebałkowska mówiła w odpowiedzi na pytania uczestników spotkania w Klubie Proza.
Przy okazji Festiwalu Wirtualna Kultura odkryła na YouTube kanał Faktyczny Dom Kultury, prowadzony przez Fundację Instytut Reportażu:
- kliknijcie: Faktyczny Dom Kultury - YouTube.
Jest na nim wiele nagrań z różnych spotkań autorskich, a wśród nich spotkanie Mariusza Szczygła z Magdaleną Grzebałkowską o Wojence :
- kliknijcie: M. Grzebałkowska "Wojenka" - YouTube.
Jest co oglądać w jesienne wieczory.
Przypomnienie. Linki i program Bruno Schulz Festiwalu były podane we wpisie:
- kliknijcie: Schulz, Angelus i Noc Księgarń.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz