czwartek, 14 października 2021

Spotkania autorskie

Wirtualna Kultura nie ukrywa, że bardzo lubi spotkania autorskie - nawet bardziej niż czytanie książek. Można się na nich bardzo dużo dowiedzieć o autorach i bohaterach ich książek. Gdyby nie spotkania autorskie, to Wirtualna Kultura nie wiedziałaby, jak bardzo i czym różnią się Filip Springer i Mariusz Szczygieł lub Magdalena Grzebałkowska i Urszula Glensk.  

Przypomnijcie sobie te wpisy:

Wirtualna Kultura mogła dzisiaj zobaczyć i posłuchać z ogromną przyjemnością dwie ostatnie autorki na Bruno Schulz Festiwalu online na Facebooku:
Oba spotkania były niezwykle interesujące. Pierwsze prowadziła Urszula Glensk, a jego tematem była książka „Minione i zapisane. Literaturoznawcy i pisarze o reportażu międzywojennym” o międzywojennych reporterach: Irenie Krzywickiej, Wandzie Melcer, Ferdynandzie Antonim Ossendowskim, Ksawerym Pruszyńskim, Samuelu L. Schneidermanie i Melchiorze Wańkowiczu. Wirtualna Kultura była oszołomiona wiedzą trzech pań na ten temat.  Ponadto można było się dowiedzieć, na przykład, czy i dlaczego Agata Tuszyńska może teraz czytać Sienkiewicza, Prusa lub Kuncewiczową.

Drugie spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską o książce „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” prowadził Waldek Mazur. Pisarka podróżowała między innymi do Stanów Zjednoczonych i Rosji, by odnaleźć ostatnich świadków II wojny światowej i pokazać, jak wygląda wojna widziana oczami jej najmłodszych uczestników. W książce są też wspomnienia jej babci. Szczególnie ciekawe było to, jak autorce udaje się oddzielić życie prywatne od zawodowego, czyli od pisania, oraz jak przygotowuje się, a właściwie nie przygotowuje się, do spotkań z bohaterami reportaży i książek. O tym Grzebałkowska mówiła w odpowiedzi na pytania uczestników spotkania w Klubie Proza.

Przy okazji Festiwalu Wirtualna Kultura odkryła na YouTube kanał Faktyczny Dom Kultury, prowadzony przez Fundację Instytut Reportażu:
Jest na nim wiele nagrań z różnych spotkań autorskich, a wśród nich spotkanie Mariusza Szczygła z Magdaleną Grzebałkowską o Wojence :
Jest co oglądać w jesienne wieczory.

Przypomnienie. Linki i program Bruno Schulz Festiwalu były podane we wpisie:

 Krystyna - Wirtualna Kultura 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz