Kiedy i gdzie Narodowe Muzeum we Wrocławiu mogło zorganizować konferencję prasową, poprzedzającą otwarcie wystawy czasowej Bożenny Biskupskiej? Oczywiście, w dniu kobiet, 8 marca 2024, w Pawilonie Czterech Kopuł.
Dyrektor Muzeum Narodowego, dr hab. Piotr Oszczanowski, rozpoczął konferencję prasową od stwierdzenia, że Pawilon Czterech Kopuł ma kobiecą twarz, piękną i mądrą. Dlatego to miejsce zasługuje, żeby przekazywać je we władanie kobiet. Nic więc dziwnego, że wystawę prac Bożenny Biskupskiej, znakomitej artystki, zorganizowano w Pawilonie. Wcześniej w Pawilonie można było zobaczyć wystawy Ewy Kuryluk, Magdaleny Abakanowicz i Marii Pinińskiej-Bereś,
- kliknijcie: Culture.pl - Ewa Kuryluk
- kliknijcie: Culture.pl - Magdalena Abakanowicz
- kliknijcie: Culture.pl - Maria Pinińska-Bereś.
- kliknijcie: Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa
- kliknijcie: Bożenna Biskupska - biografia
- kliknijcie: Muzealne rozmowy: „Jestem artystką, która jest owładnięta różnymi procesami twórczymi”
- kliknijcie: Fotorelacja z otwarcia wystawy
- kliknijcie: Bożenna Biskupska - Od Materii Do Materii - YouTube.
"Monumentalne instalacje przestrzenne, ikoniczna postać Jednonogiego, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury to tylko niektóre z dzieł Bożenny Biskupskiej, które można zobaczyć na retrospektywnej wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł.
Artystka od blisko pół wieku rozwija oryginalny język artystyczny. Opowiada w nim uniwersalną historię o egzystencji ukazanej na tle czasu, przestrzeni, przemijania i trwania. Jednocześnie od kilkunastu lat tworzy międzynarodowy ośrodek eksperymentów artystycznych w dolnośląskim Sokołowsku.
W wystawie udział wezmą również osoby twórcze, które odnosząc się do ducha tej miejscowości, podejmują dialog z dorobkiem Biskupskiej."
Wirtualną Kulturę zainteresowały tysiące wersji Jednonogiego - jest to znak "firmowy" Bożenny Biskupskiej. Na wystawie Jednonogi jest prezentowany w różnych formatach i materiałach. Kliknijcie na miniatury zdjęć.
Wirtualna Kultura podziwiała też dzieła z drutu (?) i ogromne postaci. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie. Jak kobieta mogła coś takiego zrobić? Artystka zwróciła uwagę, że te "figury z drutu" stoją chaotycznie. Niestety Wirtualna Kultura nie zapamiętała, jak nazywają się "instalacje przestrzenne i wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury, które można zobaczyć na retrospektywnej wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł." Przygotowania do wystawy trwały dwa lata.
O Sokołowsku dużo mówiono na konferencji prasowej i oprowadzaniu po wystawie. Zastanawiano się, jaka kolejność jest prawdziwa. Czy najpierw była Bożenna Biskupska, a potem współczesne Sokołowsko, czy odwrotnie? Nie ulega wątpliwości, że Fundacja In Situ, którą artystka kieruje, odgrywa ogromną rolę w rozwoju kulturalnego Sokołowska. Wirtualna Kultura we wpisie
- kliknijcie: Czy znacie Sokołowsko?
umieściła link do Fundacji:
- kliknijcie: Fundacja.
Możecie tam przeczytać bardzo ciekawe informacje o założycielach Fundacji: Bożennie Biskupskiej i Zygmuncie Rytce. W roku 2007 Bożenna Biskupska z artystą Zygmuntem Rytką i Zuzanną Fogtt zainicjowała w Sokołowsku Międzynarodowe Laboratorium Kultury, fenomen z skali europejskiej.
W Sokołowsku są organizowane festiwale, pobyty artystów oraz wymiany między artystami z Polski i świata. Sercem tych przedsięwzięć jest gmach Sanatorium Brehmera, remontowany dzięki ogromnemu zaangażowaniu Biskupskiej. Kiedy artystka rozpoczęła działalność w Sokołowsku, zabytek był w ruinie. Więcej zdjęć z Sokołowska można znaleźć w galerii zdjęć (październik 2023):
- kliknijcie: Galeria zdjęć.
Wystawa "Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa" jest czynna w Pawilonie do 9 czerwca 2024.
Krystyna - Wirtualna Kultura
Ciekawe to Sokołowsko. Dziękuję Krysiu. I Kieslowski tam mieszkał. !!! Muszę tam pojechać.. Dziękuję jeszcze raz. ❤️
OdpowiedzUsuńBasiu, warto do Sokołowska pojechać. Byłam tam trzy razy. Krystyna
UsuńBasia ze Swojczyc, Krysiu zachęciłaś mnie do odwiedzenia tego miasteczka(chyba bede tam 10 raz). Może do zobaczenia?
OdpowiedzUsuńPropozycja spotkania w Sokołowsku jest atrakcyjna. Krystyna
UsuńDziekuje za bardzo interesujacy wpis! Pozdrawiam z daleka. D.
OdpowiedzUsuń