środa, 20 marca 2024

Bożenna-Sokołowsko, czy Sokołowsko-Bożenna?


Kiedy i gdzie Narodowe Muzeum we Wrocławiu mogło zorganizować konferencję prasową, poprzedzającą otwarcie wystawy czasowej Bożenny Biskupskiej? Oczywiście, w dniu kobiet, 8 marca 2024, w Pawilonie Czterech Kopuł. 

Dyrektor Muzeum Narodowego, dr hab. Piotr Oszczanowski, rozpoczął konferencję prasową od stwierdzenia, że Pawilon Czterech Kopuł ma kobiecą twarz, piękną i mądrą. Dlatego to miejsce zasługuje, żeby przekazywać je we władanie kobiet. Nic więc dziwnego, że wystawę prac Bożenny Biskupskiej, znakomitej artystki, zorganizowano w Pawilonie. Wcześniej w Pawilonie można było zobaczyć wystawy Ewy Kuryluk, Magdaleny Abakanowicz i Marii Pinińskiej-Bereś, 


W konferencji prasowej udział wzięła Bożenna Biskupska oraz realizatorzy wystawy, w tym zespół kuratorski w składzie: Emilia Orzechowska, Stach Szabłowski i Aleksandra Szwedo.
"Monumentalne instalacje przestrzenne, ikoniczna postać Jednonogiego, cykle malarskie oraz wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury to tylko niektóre z dzieł Bożenny Biskupskiej, które można zobaczyć na retrospektywnej wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł.

Artystka od blisko pół wieku rozwija oryginalny język artystyczny. Opowiada w nim uniwersalną historię o egzystencji ukazanej na tle czasu, przestrzeni, przemijania i trwania. Jednocześnie od kilkunastu lat tworzy międzynarodowy ośrodek eksperymentów artystycznych w dolnośląskim Sokołowsku. 

W wystawie udział wezmą również osoby twórcze, które odnosząc się do ducha tej miejscowości, podejmują dialog z dorobkiem Biskupskiej."

Wirtualną Kulturę zainteresowały tysiące wersji Jednonogiego - jest to znak "firmowy" Bożenny Biskupskiej. Na wystawie Jednonogi jest prezentowany w różnych formatach i materiałach. Kliknijcie na miniatury zdjęć.




Wirtualna Kultura podziwiała też dzieła z drutu (?) i ogromne postaci. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie. Jak kobieta mogła coś takiego zrobić? Artystka zwróciła uwagę, że te "figury z drutu" stoją chaotycznie. Niestety Wirtualna Kultura nie zapamiętała, jak nazywają się "instalacje przestrzenne i wizjonerskie projekty z pogranicza rzeźby i architektury, które można zobaczyć na retrospektywnej wystawie w Pawilonie Czterech Kopuł." Przygotowania do wystawy trwały dwa lata.



Na ostatnim zdjęciu jest bardzo intrygująca instalacja jednego z rezydentów Bożenny Biskupskiej w Sokołowsku. 

O Sokołowsku dużo mówiono na konferencji prasowej i oprowadzaniu po wystawie. Zastanawiano się, jaka kolejność jest prawdziwa. Czy najpierw była Bożenna Biskupska, a potem  współczesne Sokołowsko, czy odwrotnie? Nie ulega wątpliwości, że Fundacja In Situ, którą artystka kieruje, odgrywa ogromną rolę w rozwoju kulturalnego Sokołowska. Wirtualna Kultura we wpisie
umieściła link do Fundacji:
Możecie tam przeczytać bardzo ciekawe informacje o założycielach Fundacji: Bożennie Biskupskiej i Zygmuncie Rytce. W roku 2007 Bożenna Biskupska z artystą Zygmuntem Rytką i Zuzanną Fogtt zainicjowała w Sokołowsku Międzynarodowe Laboratorium Kultury, fenomen z skali europejskiej. 


W Sokołowsku są organizowane festiwale, pobyty artystów oraz wymiany między artystami z Polski i świata. Sercem tych przedsięwzięć jest gmach Sanatorium Brehmera, remontowany dzięki ogromnemu zaangażowaniu Biskupskiej. Kiedy artystka rozpoczęła działalność w Sokołowsku, zabytek był w ruinie. Więcej zdjęć z Sokołowska można znaleźć w galerii zdjęć (październik 2023):
Wystawa "Bożenna Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa" jest czynna w Pawilonie do 9 czerwca 2024.
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

  1. Ciekawe to Sokołowsko. Dziękuję Krysiu. I Kieslowski tam mieszkał. !!! Muszę tam pojechać.. Dziękuję jeszcze raz. ❤️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, warto do Sokołowska pojechać. Byłam tam trzy razy. Krystyna

      Usuń
  2. Basia ze Swojczyc, Krysiu zachęciłaś mnie do odwiedzenia tego miasteczka(chyba bede tam 10 raz). Może do zobaczenia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Propozycja spotkania w Sokołowsku jest atrakcyjna. Krystyna

      Usuń
  3. Dziekuje za bardzo interesujacy wpis! Pozdrawiam z daleka. D.

    OdpowiedzUsuń