poniedziałek, 25 marca 2024

Nurt Off na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej 2024 we Wrocławiu

Kolejna edycja Przeglądu Piosenki Aktorskiej i towarzyszący jej Konkurs Nurt Off (na scenariusze) już za nami:

Wirtualna Kultura linki do programu PPA 2024 podała we wpisie 28 lutego:
Już wtedy biletów nie było. Ania chyba z wykopalisk dostała dwa bilety na spektakl "Ukryte wtargnięcie" w Wieży Ciśnień w Capitalu, 
biorący udział w konkursie na scenariusze spektakli offowych: 
Wirtualna Kultura teatru off się nie boi, bo odkryła go cztery lata temu w Piekarni, zanim poznała teatr na faktach:

Spektakl "Ukryte wtargnięcie" dał jej dużo do myślenia. Zastanawiała się, ile trzeba było mieć co najwyżej lub co najmniej lat, by zrozumieć go:

" (...) ukryte_wtargnięcie to projekt o lęku, twórczy dialog dwóch artystek, zderzenie odmiennych wrażliwości, mediów i zmysłów: sfery wizualnej oraz dźwiękowej, oka i ucha. 

To połączenie muzycznego stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia „Wtargnięcia” oraz eseju dokumentalnego „Ukryte”. 

To immersyjny kolaż skomponowany na głos ludzki, materiały archiwalne, nagrania oraz dźwięki ciała, który działa wielokanałowo, otwierając osobiste pytania o naturę lęku."

Jedna z artystek występowała na scenie, a druga była chyba w kabinie operatora od dźwięku i filmu - jej opowieść była zawarta w wyświetlanym na ekranie wideo. Wirtualnej Kulturze najbardziej podobało się zmieniające się oświetlenie. Szczególnie podziwiała błyski odbijające się od wody i mokrych kaloszy.

Wirtualna Kultura prawdopodobnie nie miałaby kłopotów ze zrozumieniem projektu, który wygrał Konkurs Nurt Off, gdyby udało się jej kupić bilet. 
  • Nagroda główna Nurtu Off- Tukan Off w wysokości 6000 PLN dla spektaklu „Niesamowita Słowiańszczyzna”: „Za czystość teatralnej formy, za odważne osobiste podejście do tematów budzących kontrowersje, za umiejętność dialogowania z widzem na rzecz budowania połączeń, a nie podziałów.”
  • Nagroda II Off w wysokości 2000 PLN dla spektaklu „Very Sad”.
  • ....


Spektakl „Niesamowita Słowiańszczyzna” zapewne przyciągnął cztery narody: Rosjan, Białorusinów, Ukraińców i Polaków. Dla takiej widowni sala na Świebodzkim była za mała: 
Tytuł przedstawienia jest zaczerpnięty z książki, ale spektakl nie ma z nią nic wspólnego:
scenariusz i reżyseria: Katya Egorova, Tati Lemesheva, Henryk Mazurkiewicz
piaskografia: Alexandra Konofalskaya
projekt oświetlenia: Daniel “QMAN” Kuźma
głosów użyczyli: Jacek Zawadzki i Aleksandra Kugacz-Semerci
muzyka: Bibianna Szokalska, Martyn Gill, Tati Lemesheva
nagrania: Wojtek Dziedzicki
projekcje: Tati Lemesheva, Alina Vaneskehyan
montaż wideo: Tati Lemesheva
sonda uliczna: Nadia Kościuk, Oliwia Stasiak
zdjęcia z drona: Damian Piestrak


Wirtualna Kultura zaraz po przeczytaniu opisu scenariusza "Niesamowitej słowiańszczyzny...." była pewna, że Tukan Off powędruje do ich pomysłodawców i tak się stało: 

"Katya jest Rosjanką, Tati jest Ukrainką, a Henryk jest Białorusinem. Publiczność składa się głównie z Polek i Polaków. Ktoś pośród nich mógłby znaleźć się na scenie zamiast naszej trójki, ale powszechne obawy spełniły się - odebraliśmy Wam/Im tę pracę również!

Nasz spektakl to autorska i bardzo osobista inicjatywa wynikająca z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia-wyszeptania-wykrzyczenia-wypłakania-wyrzucenia z siebie czegoś istotnego o sobie i o nas, czyli o Słowianach. 

Przygotowaliśmy serię „niesamowitych” scen, sytuacji, zwierzeń, nagrań, piosenek i szans na interakcję z widownią. Jest to barwna i poruszająca mozaika, która wprowadza w samo sedno tego, co obecnie dzieje się między czterema naszymi narodami. 

Dlatego, chociaż zamierzamy „jechać po bandzie”, ani przez sekundę nie zapomnimy o przesłaniu, które każdy z nas pragnie przekazać dzięki temu nietypowemu przedsięwzięciu. (...) "

Aby więcej się dowiedzieć o przesłaniu i powodach, dla których Katya, Tati i Henryk stworzyli ten spektakl, posłuchajcie rozmowy z nimi:

  • Manekiny w operze i Niesamowita Słowiańszczyzna na PPA (wideo, Radio Wrocław Kultura), kliknijcie: Wywiady w Radio Wrocław.
Dowiecie się m.in., że Adam Mickiewicz napisał jedno zdanie po białorusku. 
 


Drugie miejsce w Konkursie Nurt OFF zajęło "Very sad - studium maladyczne". Wirtualna Kultura przestraszyła się pojęcia "studium maladyczne", o którym do tej pory nic nie słyszała. 

" Jeśli po trzydziestce lub czterdziestce budzisz się rano i nic cię nie boli, to znaczy, że nie żyjesz. (...)

... zapraszają widzów do podróży w głąb ich ciał, nękanych rozmaitymi przypadłościami zdrowia fizycznego i psychicznego. Artystki skorzystają z formy sit-up’u (forma stand up’u dla tych, których boli kręgosłup). Opowiedzą o bardziej i mniej wstydliwych skutkach przepracowania i naturalnego procesu starzenia się."

Jeszcze większy ogarnął ją strach, gdy przypadkowo kliknęła w opis książki:
Jednak ostatecznie tytuł książki w połączeniu z wyżej cytowanym fragmentem "Very sad" wywołał ulgę u Wirtualnej Kultury. Jak dobrze, że ona nic nie wiedziała o kulturowych studiach maladycznych, gdy wspólnie z Lindą Matus pisała artykuł 

"Wiek: za młoda, za stara" z nowego cyklu "40:80 oczami dwóch pokoleń", 

który ukaże się w środę w Gazecie Senior (numer kwietniowy). 

Co dzieje się z młodymi, skoro piszą: "Jeśli po trzydziestce lub czterdziestce budzisz się rano i nic cię nie boli, to znaczy, że nie żyjesz"? Do tej pory to było zarezerwowane dla "starych".

Przypomnienie, co to jest stand up:

Uwaga. Wpis roi się od linków, a Wielkanoc przed nami i czasu brak. Możecie klikanie odłożyć na później. Jednak nie zapomnijcie posłuchać nagrań rozmów z Radio Wrocław Kultura. 

Krystyna - Wirtualna Kultura 

5 komentarzy:

  1. Ładnie to ujęłaś Krysiu...
    Jestem pełna podziwu że udało się Tobie ogarnąć tyle niezwykłych wątków z ostatnich wrocławskich wydarzeń. Nie do wiary! Jak Ty to robisz? Podziwiam i trochę zazdroszczę, ale kochana dziewczyno: jeśli nie Ty - to kto? To nikt! Bez tylu wykrzykników nie mogło się obyć. Gratuluję serdecznie. I... co my byśmy bez Ciebie wiedzieli?. Dziękuję Krystyno, na Twoich opiniach spokojnie można polegać. Są prawdziwe, aż czasem do bólu i to jest ich największą zaletą . Cieszę się że znów tu jestem. Pozdrawiam i życzę spokoju w ten przedświąteczny czas Majka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maju, Twoje komentarze zawsze zachęcają mnie do dalszych działań. Dziękuję. Krystyna

      Usuń
    2. ...bardzo to miłe, dziękuję...

      Usuń
  2. Tak. Dziękuję Krysiu. Muszę jeszcze raz przeczytać... Świetnie opisane. ❤️👏👏👏

    OdpowiedzUsuń